Ústav


Kap. Kap. Kap. Poslední krůpěje vody dopadaly na parapet ve třináctém patře nemocnice v Borgentownu a já šla otevřít okno. Vzduch byl po té jarní spršce krásně vyčištěný. Rozhodla jsem se pro malou procházku.

Přemýšlím. Pořád a pořád a pořád. Jak jsem se zrovna já mohla dostat na psychiatrii?? Nechápu to. Najednou jsem ucítila cosi studeného. Podívám se dolů na nohy a v tu ránu strnu. ‚,Co to sakra je?!‘‘ vytrhlo mne z mého přemýšlení o svém bytí tady v ústavu něco slizkého. ,,Sakra!‘‘ musela jsem si zařvat. Podívala jsem se znova a….ale to jsem ne..neměla dělat..prodírala jsem se snad tisíci mrtvolami!! Odporné. Jak jsem se mohla dostat ale sem do hustého lesa plného těch mrtvých?

FUJ! Byl to sen. Probudila jsem se uprostřed noci a venku zrovna začala plískanice. Moje oči ozářil monstrózní blesk a náhle mýma ušima projel ten hrubý zvuk hromu. Byly 3 hodiny 32 minut. Byla jsem celá zpocená, vystrašená a unavená. Již osmým týdnem jsem tu, mezi blázny. Mezi těmi opravdovými blázny. Rozhodla jsem se zavřít okno, které se náhle rozevřelo. Venku jsem něco nebo spíše někoho zahlédla. Oči mi málem vylezli z důlků…to byl můj přítel..můj mrtví přítel! Nebo to byl přelud? Halucinace? Vzpomínka na něco, co už není? Ale..nic mi nedávalo smysl.

Další den jsem šla na snídani do auly. Přišla za mnou vychovatelka Townsenová a hned se mne vyptávala jak se mám, jestli jsem si vzala prášky a bla bla bla. Odpovídala jsem jako robot. Na každou otázku odpověď ano. Nic jiného mi taky nezbývalo. Když odcházela, prudce jsem ji chytla za zápěstí a tělem mi projel zvláštní náboj. Začala jsem mluvit podivným hlasem. Takovým tím dvojitým. Opět!

,,Tady se něco stane. Něco se tu stane. Mrtvo. Prázdno. Žádní lidé. Jenom ONI. Oni a s nimi budou přicházet další … ‘‘ konec. Upadla jsem na zem. Jediné, co jsem cítila, byl odporný zápach na oko vyčištěné podlahy a hlas Townsenový. Pak už nic.

Probudila jsem se o pár hodin později. Ale ne ve svém pokoji číslo 3 v 13. patře, nýbrž na ozdravovně. Měla jsem pocit .. jakýsi pocit naplnění. Cítila jsem se svěží, lehčí, prostě líp! Super. Seskočila jsem z vysoké postele a šla. Bosa, protože jsem neviděla nikde svoje bačkory. A neviděla jsem ani lidi. Ale, jak to?? Že by se moje předtuchy naplnily? Ano! To je ono. To je to, proč tu jsem. Měla jsem neustálé výpadky paměti, předtuchy, často jsem zkolabovávala, chytala silně lidem zápěstí a  promlouvala k nim dvojitým hlasem, prostě jsem byla pro ně divná! Jistě. Ale nikdo mi nevěřil. Nikdo mě neposlouchal. A navíc, všichni k mému stavu přičítali i smrt mého drahého přítele.

Jelikož ozdravovna byla v prvním patře, rozhodla jsem se, že mé kroky půjdou nejdříve úplně nahoru, do patra číslo 13, a pak se budou pomalu přesouvat do patra číslo 12, 11 a tak dále až do sklepa.. Sklepa?? Ano, ano, musím to tu všechno prohledat. Vyjela jsem výtahem až nahoru, ovšem čekal mne šok. Nikdo v té dlouhé bílé chodbě nebyl. Můj pokoj byl prázdný. V dalších patrech to nebylo o nic lepší. Sjela jsem tedy do sklepa, ale po lidské rase ani památky. Tudíž poslední možností bylo jít ven. Vyšla jsem. Šla a šla a šla, až jsem došla do čehosi mokrého, studeného, místy slizkého až mrtvolného. Bála jsem se podívat dolů, co když tam jsou lidé?? Strach jsem překonala. Byla to pravda, jako každou noc jsem se brodila záplavou mrtvých těl. Moje čekání na probuzení z noční můry se nekonalo. Bylo mi jasné, kde je pravda. Všichni jsou mrtvý. Ale proč?? Hannah, 21. 12. 2012.

Sdílejte článek

sarka-sharkamellita-jandova ( profil autora )

Korektor, redaktor, správce FB

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. KDeathIncarnate 17 dubna 2010 v 18:36

   Já nejsem sice žádná velká spisovatelka, tady nemám ještě ani jednu povídku, ale stejně mám pocit, že poslední dobou je tady o hodně víc lidí, kteří nepíšou moc dobré povídky. Nechci tím říct, že se tahle vyrovná Toaletě nebo Klisně El, ale oproti povídkám víc vepředu ale i vzadu je tahle docela dobrá. A ten rok mi tam nevadí. Pokud jsem to dobře pochopila, měla to být pointa tohoto příběhu… 

 2. Pavel 21 prosince 2009 v 15:52

  To nebyla ironie, ale zlej sen, kterej má s tvojí povídkou hodně společného Nebudu opakovat to, co napsal Mortiis, protože to jsou právě ty nedostatky, kterými tahle povídka dost trpí. Prostě se mi tohle nelíbilo. Četl jsem od tebe lepší, sice to taky nebyli žádný veledíla, ale rozhodně tuhle předcházeli.

 3. Mortiis 20 prosince 2009 v 22:03

   Mne sa zdá, že čím ďalej, tým píšeš horšie. Ako zápletku to malo podľa mňa dosť naivnú. Psychiatria a rok 2012. A čo má byť?

  Ale dobre, veď zápletka v minipoviedkach nemusí byť zložitá, ale mala by byť úderná. A veľmi mi tu chýba atmosféra, že sa jedná skutočne o ústav. Neprebehol mi ani najmenší mrázik po chrbte, čo považujem za škodu, pretože horrory s ústavmi milujem (viď Session 9).

  Ja viem, že tu máte takmer všetci 14 rokov, ale kua snažte sa, čítajte to po sebe a opravujte kostrbaté vety. Ono to chce text trochu nechať uležať a znova ho prejsť. Odmena je o to sladšia.

  Píš ďalej Šárka, ale snaž sa vyvarovať naivite a strohou atmosférou. Buď to bude gore/spatterpunk, alebo poriadna atmoška. Niekedy sa dá skĺbiť oboje, ale na to treba skúsenosti.

 4. Pavel 20 prosince 2009 v 18:40

  ,,Šla jsem po chodbě. Nikdo tam ale nebyl jen já. Všichni někam zmizeli. Vydala jsem se prozkoumat všechny pokoje, abych  zjistila, kde jsou? Pak jsem upadla a když jsem se probudila, něco bylo dost divný, proč jsem spadla?  Na čele mi začala rašit boule, nejspíš jsem se při pádu praštila do hlavy. Sklonila jsem hlavu, aha, už vím, co se tu stalo, zakopla jsem o své zapomenuté bačkory…tak proto jsem spadla.”

  Líbí se ti to???

Nový komentář