Základní údaje
Originální název: Shining,The
Rok vydání: 1977
Typ knihy: Román
Vydalo nakladatelství: Doubleday, a division of Random House, Inc.
Český překlad vydalo nakladatelství Laser, Plzeň (1993)
Přeložil Ivan Němeček
Počet stran: 404
Vydalo nakladatelství Beta-Dobrovský, Praha (2003)
Přeložil Ivan Němeček
Postavy
Jack Torrance, Wendy Torrance, Danny Torrance, Dick Hallorann a další.
Upoutávka z knihy
Hotel Overlook je považován za nejkrásnější položené horské letovisko na světě, ale nový zimní správce Jack Torrance, jeho žena Wendy a jejich pětiletý syn Danny v něm spatřovali víc než jeho krásu.
Jack viděl v Overlooku příležitost, zoufalý způsob, jak uniknout životní smůle a zoufalství, Wendy zase kýženou samotu, která by mohla být poslední příležitostí k zachování narušené rodiny, a Danny?
Danny, požehnaný i prokletý náhlým osvícením, darem předvídavosti, viděl věci, které přesahovaly chápání malého kluka. Ve sto deseti prázdných pokojích Overlooku viděl skryté zlo, které číhalo jen na ně.
Pozadí příběhu
Když byl Stephen King se svou ženou na dovolené v Coloradu, hotelu Stanley, osvítil ho nápad na horor, díky kterému se měl později vtisknout do očí čtenářů, jako hororový spisovatel. Tím pro Stephena dovolená skončila a ještě ten večer v kanceláři řiditele si na kus papíru rukou zapsal vše, co se mu honilo hlavou. První koncept.
V daném konceptu však Stephen King nezamýšlel napsat celý román jako svá předchozí díla, ale spíše příběh pojmout jako Shakespearovskou tragédii, rozdělenou do aktů a scén namísto kapitol a částí. Při pozdějším studování a psaní však autor zvolil klasický – osvědčený styl. Ten se mu, jak později ukázal čas, vyplatil.
Kniha v USA poprvé vyšla v roce 1977 (vydalo ji nakladatelství Doubleday a division of Random House, Inc.) jako čtvrtá, Kingovo vydaná kniha. Hned po jejím vydání se stala bestsellerem a autorovi samotnému dala nálepku hororového spisovatele, které se už nezbaví nadosmrti. U nás vyšla až v roce 1993, kdy ji vydalo nakladatelství Laser, Plzeň v překladu o který se postaral Ivan Němeček. V tom samém překladu znova vyšla roku 2003, kdy ji vydalo nakladatelství Beta.
Popis
Kniha je klasická oblíbená Kingovka. Máte zde jednoduchý, rozpracovaný děj, ve kterém je zlo skryto kdesi v pozadí, a skrz očima hlavních představitelů sledujete, jak postupně bují, roste a sílí, aby vás v samotném závěru mohlo pozřít zaživa. Samotné vykreslení hotelu je na počátku idylické, skoro pohádkové. Nikdo by si neřekl, že je to takový obrovský pokoj 1408. Jak ale rodina zůstává v domě delší a delší dobu (a my s nimi), stáváme se svědky stále hrůzostrašnějších úkazů, které postupně ohrožují životy všech, co jsou uvnitř. Jack Torrance je špičkově do nejmenších detailů propracován (ostatně jako zde všechno) a jeho postupná psychologická změna je vykreslena s takovou dokonalostí a napětím, že by to žádný jiný spisovatel lépe nezvládnul. A pokud vám začátek knihy přišel zdlouhavý, věřte, že na konci z ní neodtrhnete oči. Budete doslova žrát každé písmeno, které vám bude barvitě líčit hrůzu, strach i brutalitu k níž po celou dobu vše spěje. A jako správný Kingovský příběh musí mít i tento správné Kingovské zakončení. Totální destrukci všeho, kde se celý děj odehrával. Jak to ale skončí s hlavními postavami vám neprozradím. Dám vám akorát radu… přečtěte si knihu.
Filmové podoby
V roce 1980 Natočil Stenly Kubrick celovečerní film Osvícení, se skvělým Jackem Nicolsnem v hlavní roli. Film se zařadil díky hereckým výkonům do nejlepších hororových počinů dvacátého století, a to i přesto, že se knihy drží jen minimálně. Nešlo jen o pasáže, které byly kvůli tehdejším technickým nárokům v oné době nerealizovatelné, ale o celek filmu, který je oproti knize dosti odlišný. Nenajdeme tam tedy třeba vystříhaná zvířata z keřů, požár hotelu, vosí hnízdo apod.
Sám Stephen King se však nikdy netajil tím, že se mu Kubrickova verze filmu nelíbí. Napsal tedy vlastní scénář, k jehož zfilmování došlo roku 1997 v třídílné TV-minisérii. Sám King film i produkoval a zahrál si roli kapelníka. Tato filmová podoba se od začátku do konce drží věrně předlohy. Odbočuje z ní snad jen v jednom případě, a to na úplném konci. Režisérem tohoto snímku se stal Mick Garris a malou roli si zde též zahrál slavný režisér a obdivovatel Kinga, Frank Darabount, o kterém se zde snad ani nemusím rozepisovat.
[…] Angel a Suzanne Coote, kteří se netají tím, že inspiraci našli v Kingově díle The Shining (č. Osvícení, 1977) a v povídce The Tell-Tale Heart (č. Zrádné srdce, […]
Kniha mého dětství a nejlepší kniha od Stephena Kinga.
Pro mě naopak Kingova kniha znamená absolutní čtenářské utrpení, vadí mi na ní práce s postavami, nesmyslný důraz na nadpřirozeno i poněkud chabá gradace. Ve výsledku jsem rád, že se Kubrick navzdory naštvaným kingovcům tak odklonil od literární předlohy, protože jeho film si užívám při každém zhlédnutí.
Začátek je jako klasicky u Kinga protáhlejší, ale později se pěkně rozběhne a spolehlivě zahraje na vaše nervy. Bezva horor. HAPPY
Právě jsem nějak v polovině a zatím tuto knihu považuju za skvělou!.. Na ukázky z filmu jsem koukala a víc se mi zamlouvá film z roku 1980 s Jackem Nicholsonem, prostě mi tam jako postava sedne víc! T-UP
Kniha je výborná,ale film velice slabý.
To není knížka, toje láska 😀 XD
Zezacatku je ta kniha trosku nudna, ma hrozne dlouhy rozjezd, ale tak od pulky uz to nabira grady. Nepatri k uplne nejlepsim Kingovym kniham, ale cetl jsem od nej mnohem horsi. A Kubrickuv film byl otresny
Tuhle knihu mám doma a velmi mě láka. Asi obětuji pár hodin času a přečtu si ji páč vypadá llákavě. a hodnocení(doufám) mluví za vše
cetl jsem to den po dni ale posledni tretinu knihy jsem proste musel precist najednou ptz jsem se od toho nemohl odtrhnout.. dolouskal jsem to v 1 rano i kdyz jsem mel ve 4 vstavat…uchvatna kniha a uchvatny film…
ano, ano, moje slova a moc pěkná recenze!!
a film od Kubricka byl úchvatný!!
Tohle byla moje třetí kniha, kterou jsem od Kinga četla a musím řícrt, že mě nadchla. I když v obě, kdy jsem jí četla to spíš bylo tím, že hlavní hrdina nebyl zas tak věkově vzdálený mému věku. Avšak knihy od Kingy si čtu pravidělně znovu a znovu a musím říct, že mě stále nadchávají…
Tohle je i jedna z mála Kingových knih, u které se mi celkem líbilo i filmové zpracování.
Osvícení jsem poprvé četl asi ve 12ti letech. Vzpomínám si, že první cca 2/3 knihy jsem četl asi rok a zbylou 1/3 max dvě dlouhé probděné noci
Po několika letech jsem se pak ke knize vrátil a přečetl ji ještě jednou. Možná to bylo tím, že už jsem věděl dopředu, jak to všechno dopadne, ale někdy v té době jsem dospěl k názoru, že Osvícení je kniha sice dobrá, nicméně mnohdy až příliš přeceňovaná. Kdybych měl sestavit svůj soukromý žebříček ze všech knih, které jsem od Kinga četl, Osvícení by nestálo na stupni vítězů. Spíše by zaujímalo čestné místo ve spodní části první desítky. Toť můj názor.
nejlepším aspektem knihy je Jackova skoro hmatatelná duše
Tomu říkám navnadění, že bych přeci jen zase přerušil Temnou věž a na chvíli si odskočil jinam? Třeba sem?