Kruh


Autor: Kodži Suzuki
Originální název: Ringu リング
Překlad: David Petrů
Rok vydání: 2004
Vydavatelství: Knižní klub
ISBN: 80-242-1249-8

 

„V každém věku se ďábel zjeví v novém přestrojení. Můžeš ho stokrát zadupat do země, a stejně se vrátí.“

Obsah

Kazuyuki Asakawa je obyčejný reportér tokijského deníku Daily News, který žije spokojeným životem se svojí manželkou Šizu a jednoroční dcerkou Yoko. Jeho život se však změní ve chvíli, kdy pátrá po příčině smrti čtyř mladých lidí, kteří zemřeli ve stejný den a čas, a za velice podezřelých okolností.
Pátrání, které započne, se postupně mění v nezvladatelnou posedlost, jakou v sobě může probudit jen reportér ženoucí se za senzací. Asakawa zjistí, že čtveřici mladých lidí spojuje neznámá videokazeta, na jejíž pásce jsou vtisknuty děsivě bizarní výjevy. Největší šok však člověku přivodí ve chvíli, kdy divákovi oznámí, že za sedm dní zemře, pokud nesplní… a v tom je ten problém! Podmínka pro vyhnutí se krutému osudu zůstává neobjasněna a Asakawa musí pátrat na vlastní pěst a takřka úplně naslepo.
Zatímco se lhůta nekompromisně blíží, Asakawa a jeho nejlepší kamarád profesor Ryuji Takayama, který se díky svým znalostem paranormálních jevů stává mocným spojencem, se společně snaží rozluštit neznámou hádanku. Brzy se do smrtelného nebezpečí tohoto prokletí dostávají i další lidé a jejich osud závisí jen na úspěchu jednoho reportéra a učitele, kteří zakouší hořkost děsivé reality.

Námět

Dějem je volně inspirovaný stejnojmenný japonský film Ringu či jeho americký remake z roku 2002. Volně inspirovaný v tomto případě znamená, že z větší části je kniha oproti filmům výrazně odlišná a tudíž nabízí čtenáři nové nepoznané dobrodružství. A pokud se někdo ptá, jestli je lepší kniha nebo film, bude si muset na toto otázku odpovědět sám. Podle mého úsudku má film svá specifika stejně jako kniha a dohromady jsou svou podstatou jedinečnými.

Tvorba

Japonský spisovatel a učitel Kodži Suzuki (鈴木光司) navázal na knihu Kruh dalšími dvěma pokračováními (Spirála, Smyčka) a završil tak trilogii o záhadném prokletí videokazety, které se šíří jako mor napříč lidskou civilizací. Kromě této trilogie napsal povídkový soubor pod názvem Temné vody, který vyšel v roce 2006.

Hodnocení

Tento strhující příběh z pera japonského mistra hororu Kodžiho Suzukiho patří bez diskuze k nejlepším literárním dílům hororového žánru. Od první chvíle čtenář nemůže odpoutat zrak od řádků knihy, které ho vedou stále hlouběji a hlouběji do nitra děsivých tajemství. Nevšední ontologie celého příběhu je přímo úchvatná a udrží čtenářovu pozornost až do napínavého konce. Jazyk je po literární stránce hodně strohý a nijak zvlášť výživný. Kdo si libuje ve šťavnatých slovních obratech, bude nejspíš zklamán. Samotná japonská jména, názvy měst, ulic a oblastí budou čtenáři bezpochyby tvrdším oříškem, ale to prostě nemůžeme knize vyčítat. Jednoduchý jazyk je ovšem vykompenzován napínavým dějem plným zvratů, které čtenáře naprosto ochromí.

Hodnocení9
Pokud mám své hodnocení měl vyjádřit v procentech, dávám knize bez váhání 90 %.
90%

Sdílejte článek

Nový komentář