Dunwichská hrůza


Před několika dny mě při nákupu vánočních dárků zaujala kniha s velmi zvláštní kresbou na přebalu. Když jsem se na ní podíval lépe a přečetl jsem si jméno autora, v tu chvilku jsem zapomněl na dárky a všechno ostatní. Bylo to nové vydání knížky od Lovecrafta Dunwichská hrůza.

Pro případ, že by snad někdo nevěděl, kdo je to H.P. Lovecraft, připomenu, že se jedná o amerického autora žijícího v letech 1890-1937, který patří mezi největší průkopníky hororového žánru. Ve svých příbězích vytvořil temný svět tajemných kultů uctívajících prastaré bytosti z hlubin vesmíru. Jeho knihy dnes inspirují nejen hodně filmařů, ale i spisovatelů. Mezi jeho fanoušky patří i Stephen King.

Děj knihy se točí okolo rodiny Whateleyových, kteří žijí ve zvláštním odlehlém místě, spojeném s dávnou magií a pohanskými kulty. Právě Whateleyové jsou touto minulostí poznamenaní , a tak v době, kdy se v jejich domě narodí zvláštní dítě a v okolních kopcích se začínají znovu probouzet tajemné síly, začíná se městem Dunwich šířit hrůza z neznámé síly, která roste ve Whatleyovic domě.

Kniha není příliš rozsáhlá. Má 79 stran a hodně z nich tvoří ilustrace. Ovšem tyto ilustrace nejsou ledajaké čmáranice. Jedná se o dílo jihoamerického malíře Santiaga Carusa, který patří mezi nejvýraznější osoby Latinsko Amerického umění . Jeho kresby jsou uznávány jako jedno z nejlepších grafických zpodobnění temného světa H.P. Lovecrafta.

O Lovecraftovi se někdy říká, že nepatřil mezi nejlepší literáty a jeho styl psaní místy opravdu působí trochu kostrbatě a zřejmě i díky stáří knihy jsou některé používané výrazy zvláštní. Přesto, nebo možná právě proto, na mně kniha působila neuvěřitelně autentickým dojmem vyprávění ze starých dob od někoho, kdo to skutečně zažil. Když si představím, že v době, kdy byla kniha sepsána, ještě nebyla celá Amerika protkaná sítí moderních dálnic a taková místa, jaká Lovecraft popisuje, skutečně existovala a lidé se jich báli, přejede mi mráz po zádech.

Ondřej Neff jednou o Lovecraftově díle napsal, že je nejpůsobivější, pokud ho člověk čte ve správné chvíli na správném místě. Myslím, že dlouhé zimní večery takovým okamžikem jsou, takže pokud  chcete do sbírky zajímavý kousek hororové klasiky, neváhejte.

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

Nový komentář