Cell (Puls, Stephen King)


Od autorů Ondřeje a Prasoida

Údaje o knize

 • Originální název: Cell
 • Rok vydání: 2006
 • Typ knihy: román
 • Český název: Puls
 • Překlad: Linda Bartošková
 • Vydalo: Beta – Dobrovský, Praha, 2006
 • Počet stran: 327

 

I. Trailer

Civilizace sklouzla po krvavé stopě do dalšího období temna, což možná nikoho nepřekvapí, ale stalo se to takovou rychlostí, jakou nepředpovídali ani největší škarohlídi mezi futurology. Bylo 1. října, Bůh dlel na nebesích, burza prosperovala a většina letadel létala na čas. Za čtrnáct dní však nebe opět patřilo ptákům a burza se stala vzpomínkou. Příčinou zkázy je jakýsi jev, kterému se začne říkat Puls, a ten se šíří mobilním telefonem. Několik zoufalců, kteří přežili, se najednou ocitne v černočerném civilizačním temnu plném násilí a chaosu. Kdekdo má mobil. A kdo ho nemá? Nový strhující román Stephena Kinga nejenže pokládá zásadní otázku: „A teď už mě slyšíte?” Zároveň na ni brutálně odpovídá.

 

II. Příběh

Postavy a místa

Clayton Riddell, Tom McCourt, Otrhanec, Alice Maxwellová, Ricardi, Charles, Ardai, Jordan, Daniel Hartwick, Denisa Linková, Ray Huizenga a další.

Boston, Malden, gaitenská Akademie, Kent Pond, Kaswak, a jiná.

Děj

Země se změnila. A ne během několika staletí, ale během několika dnů. Města hoří. Elektřina nejde a moře patří rybám, stejně tak jako obloha ptákům. Clayton Riddlell se v tomto světě snaží přežít. A společně s Tomem McCourtnem a Alicí Maxwellovou cestují mrtvou krajinou, která už lidem jako takovým nepatří. Svět ovládly zombie. Ty tentokrát nevstávají z hrobů, ale rodí se díky mobilním signálům. K přeměně stačí jediná věc… zavolat si. Mobilní signál daného člověka přemění. Je sice stále živý, ale prostě už navždy jiný. Se změnou však nastávají nové schopnosti. Telepatie, levitace, telekineze, to jsou nové vlastnosti, kterými noví lidé, jenž vládnou dnům a v noci hromadně spí, disponují. Clayton, Tom a Alice se rozhodnout jednu takovou skupinku zabít. Jenže společná mysl těchto stvoření v tu chvíli zosnuje plán na pomstu. A ta se blíží…

III. Hodnocení

Jedná se o kratší románek, který se v Kingově tvorbě tváří jako oddychovější záležitost, a to jak pro čtenáře, tak evidentně i pro autora. Rozhodně jej nelze nazvat klasickou Kingovou hrůzostrašností. Na jedné straně to Puls řadí k autorově průměru až podprůměru, na té druhé to z něj činí tak trochu jinou knihu, která své nesporné kvality nehodlá prohrát jen proto, že někomu nesedí.

Atmosféra není v porovnání se slavnějšími mistrovými knihami nic moc. Nikde žádné tajemno či nadpřirozeno, pouze nejasnost probíhajícího dění a otázky, na něž neexistuje odpověď. Jde zde v první řadě o boj o holý život prostý napětí a mrazení. Dvě skupiny stvoření se vzájemně „masí” v jatkách neskutečného rozsahu. King opustil klasický způsob vyprávění a vrhl se do vod pouhého zobrazení krve a střev bez hlubšího otěru o emoce. Vypadá to, jako kdyby chtěl upustit páru či přenést některý z filmů George A. Romera „…of the Dead” do literární podoby. Kde je pravda? Samozřejmě uprostřed. Protože právě Romero je jedním z těch, komu King svou knihu věnoval (druhým je Matheson). Takže Puls nelze jednoznačně zavrhnout jen proto, že je na prvním místě akční a romerovský. Jako takový se totiž Kingovi povedl stejně dobře, jako se mu daří psát svá standardně ucházející díla.

Což s sebou daň v podobě nedostatků již uvedených a dále jednoho velmi zásadního. Postavy nejsou dost propracované. Čtenář ne a ne k nim dostatečně přilnout, což na patřičných místech brání plnému rozvinutí jinak promyšlenému a přesně zacílenému dramatu.

Putování hrdinů je dále místy poněkud krkolomně a zbytečně natahováno. Stejně jako neustálý pláč každého z nich. To se dá sice s trochou ohledů k právě probíhající světové devastaci pochopit, ale nedá se tomu příliš věřit.

Co z toho vyplývá? Že je Puls knihou na jedné straně dobrou a čtivou a dokonce značně nadprůměrnou, na druhé straně a s přihlédnutím k dosavadní Kingově tvorbě spíše horší, obyčejnou. Ve vzájemném poměření daných kvalit Puls vychází jako Kingova průměrná práce.

 

IV. Inspirace

Jak vznikla myšlenka na tuto novelu? Překvapivě za ní stojí zcela triviální životní situace. Taková, která běžného člověka využívajícího nejmodernějších výdobytků techniky nechává zcela chladným.

Jednou se takhle King procházel po chodníku v New Yorku, když před sebou uviděl muže v obleku, jak si povídá sám pro sebe. To jej upoutalo, neboť mu hlavou problesklo, že lidé, kteří hovoří sami k sobě na veřejných prostranstvích, budou mít zřejmě svou vlastní realitu někde jinde, než kde se nachází norma. Když se k němu onen člověk přiblížil, zjistil autor, že skrze tzv. headset (hands-free) hovoří do mobilního telefonu. A byla to právě rozporuplnost postavy oděné v obleku a přitom možná netknuté všední realitou, co odstartovalo mozkový pochod, z něhož vzešel Puls.

 

V. Film

Práva na filmové zpracování knihy Puls okamžitě po vydání zakoupil Eli Roth (Hostel, Cabin Fever) a v současné době (únor 2009) se udává, že by film měl být dotočen už tento nebo příští rok. Bohužel pro nás se o něm moc nemluví, takže na podrobnější a pravdivější zprávy si budeme muset ještě počkat.

 

VI. Verdikty

Prasoid:
Rozhodně kvalitní kniha, která má však tu smůlu, že ji napsal někdo Kingova formátu. Původně jsem ji nemohl vystát jakožto Kingovec, ovšem postupně jsem si ji zamiloval z pozice Romerovce. Jako kvalitní spojnice obou pánů nelze Puls nic než doporučit, současně však varovat čtenáře před jeho vlastním očekáváním. 70-75%.

Ondřej:
Z hlediska hororového žánru kniha nadprůměrná. Z hlediska Kingovy tvorby kniha průměrná. Přesto dokáže čtenáře zaujmout. Postavy nejsou sice tak osobité, ale pro fanouška krváků je plusem opravdu velké, převelké množství jatek a explozí – destrukce. Příběh navíc nestojí na jednom místě, ale přesouvá se z místa na místo. Pro mě příjemné odreagování od klasického Kingova stylu. 80%

(Některé informace byly čerpány z www.stephenking.com a českého vydání knihy Puls)
Hodnocení8
80%

Sdílejte článek

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Aki-chan 28 března 2009 v 19:55

   Neuvěřitelně napínavá knížka, od které jsem se nemohla odtrhnout :D! 100% XD! I když se o ní říká že je jedna z Kingových slabších, jen to dokazuje, že i jeho “méně povedenější” výtvory předčí snad všechno ostatní XD Moc se mi to líbilo, napínavé, vzrušující, chvílemi otřesně strašidelné XD

 2. Jino 26 února 2009 v 20:27

  Ehm … Možná tady bude někdo překvapen….. ale musím říct …… že já …. já jsem tohoto Kinga četl …. ano opakuji četl …. správně – ČETL.  Kniha se mi líbila, ale jelikož nejsem pravidelný čtenář tohoto spisovatelského mistra, nemohu Puls posoudit v kontextu s jeho ostatními díly. Musím však na druhou stranu říct, že se mi, jakožto fanouška zombies a tím také samozřejmě Romerových … of the Dead, tento román líbil. Dobře se četl. 80%

 3. see-sawandrew 26 února 2009 v 12:17

   Pokud opominu styl psaní (který King za těch třicet let moc nezměnil), je kniha něčím trošku jiným než je u Kinga zvykem, ale ne zas až tolik. Knihu jsem četl a z hlediska naturálnosti je možná hrubší, ale nikoli odlišná od ostatních Kingových děl Temnou věží počínaje, Žhářkou konče. Kingovka jiná, ale pořád Kingovka… jinak souhlasím víceméně se vším, co pánové napsali. Kniha je pěkná, četl sjem lepší.

Nový komentář