Postal: Historie série


Historie série

První díl série nesl název Postal, byl vydán jenom na PC a to v listopadu roku 1997. Jednalo se o rychlou střílečku, ve které byl použit pohled z ptačí perspektivy s malými 3D postavičkami. Poté byl vyroben datadisk s názvem Plus, který byl licencován v Japonsku, Kanadě a v Evropě. Prodalo se 250 000 kopií této hry. Úspěch a sláva dovedla tvůrce k pokračování.

Na začátku roku 2000 začali tvůrci hru vytvářet. Nesla název Postal 2. Dodali více než 100 nových postav a mnoho technických inovací. Po té jednotlivě vnikaly další díly. Ovšem tvůrci za nejlepší díl považují právě tento – klasický, legendární Postal 2.

Úvod

Dovolil jsem si připravit úvod, který se týká všech dílů, tedy kromě prvních dvou. Ale asi nejvíc se to týká Postalu 2.

Série Postal nás doprovází již 10 let. A nejen náhodou dostal krásný a vkusný titulek s názvem „zapal svého souseda“. Již tento titulek upoutá fanoušky brutálních a masochistických her. Proto je na titulní straně všech dílů série značka v červeném kroužku s nápisem 18+. A to opravdu zaslouženě. Jako hlavní postava her – nevrlý týpek Postal Dude – si můžete dělat věci, jaké chcete, a to bez ohledů vůči jiným spolubydlícím – čili lidem okolo vás. Můžete jim pomočit psa a když přijde jeho majitel, můžete klidně bez ohledu vaší lopatou useknout jeho hlavu. Ovšem to není jen tak všechno. Nejen, že jste obklopení celým arzenálem střelných zbraní, máte k dispozici i věci tak skromné a nenápadné, jako je např. kladivo nebo klasické vidle. A nemějte strach, že nebudete obklopení dostatkem pokusných králíků. Ve městě se totiž nachází spousty různých lidí, kterým ovšem vadí téměř všechno. Mají totiž vysoké AI (Umělá Inteligence), což autoři udělali schválně, mělo to být zábavnější. Stačí totiž jedno šťouchnutí do obyvatele města a zasype vás nadávkami. Ovšem vy jste Postal a to něco znamená. To, že si na vás nikdo jen tak nepřijde. Ovšem toto neplatí pro policisty, ti se jen tak zabít nenechají a věřte mi, jeden náznak ublížení na zdraví a jdete sedět. Ovšem to také není tak hrozné, z vězení se totiž dostanete velice snadno a nejen to, můžete nalézt policejní oblek, se kterým můžete opravdu všechno (povolení zabíjet) a také si s ním můžete otevřít arzenál celé řady zbraní. Ve hře také můžete nalézt Garyho Cooldmana, což tvůrci považují za hvězdu hry, nebo také arabské teroristy, či vojenskou jednotku. Mezi zvířata se řadí sloni, psi, nebo kočky, které lze namontovat na zbraň jako tlumič.

Postal 1 + Postal Plus

První díl série a zároveň jeden z nejméně vyspělých. A místo nejhoršího dílu si zaslouží. Prvním záporem je grafika. Hru ovládáte jenom z ptačího pohledu, máte ve hře zmatek a téměř žádné dobré efekty nevidíte. Opravdu, tuto hru ani nedoporučuji hrát, unudíte se k smrti. Ale své kouzlo to má. Určitě si fanoušky najde. Druhý díl hry, který ovšem není zcela tak druhý, jedná se o datadisk, nás zavede do přímého pokračování, tedy na samý začátek konce prvního dílu. Grafika a prostředí opět stejné. Tyto dva díly mě zklamaly, musím proto těmto dílům dát 30% a to jsem hodně štědrý. Mimochodem o hororovou hru se zas tak moc nejedná, ovšem jisté okamžiky to má.  30%

 

 

Postal 2

 • Výrobce – Running With Scissors (RWS)
 • Ofic. stránka hry – http://www.gopostal.com
 • Distributor – Whiptail Interactive

Tento díl je pro mě nejlepší, hned vedle Eternal Damnation. Rozhodl jsem se proto na tento díl speciálně zaměřit.

Určitě nejen já, ale vy všichni považujete tento díl za nejvydařenější. Každý si ve hře našel to své. Mohli jsme být hodným občanem, nebo zlým. Právě tady jsme měli neuvěřitelnou možnost pohybu, velké množství zbraní a spoustu okolo chodících lidí, na které jsme mohli své zbraně zkoušet. Mohli jste zabít všechny ve městě, nebo prostě procházet a střílet lidi do hlavy, tak jak to dělá Hitman.

Postal Dude je nevrlý chlapík. Od své manželky, se kterou bydlí v karavanu ve městě jménem Paradise (česky Ráj na zemi), dostal hned několik úkolů, které měl splnit do konce týdne, přesněji do pátku. Každý den vás doprovází pět úkolů, které můžete splnit jak se vám zachce. Všechny vyvraždit a v ruce mít bazuku nebo hezky potichu a v ruce mít pistol s tlumičem.

Opravdu se jedná o jedinečnou hru s velkou možností pohybu, stejně jako v GTA. Ovšem nečekejte samé plusy, neuvěřitelné množství bugů hru dávají o stupeň níž. Stejně tak ty zpropadené loadingy. A co ty animace. Hrůza, hrůza. Ovšem to hru neshrne dolů úplně, to se nebojte. Pod 70 nepůjdu, ale nad 80 také ne.  80%

 

Postal Christmas (Postal 2: A very Postal Christmas)

Tento díl se mi velmi zalíbil. Nejen, že je to příjemné pokračování Postalova dobrodružství, odehrává se to v krásném zimním městě. Ovšem mapa je nepřehledná. Úkoly jsou sice stejné jako u Postal 2, ovšem nejdou splnit. Nevím proč, ale já jsem ještě ani jeden úkol nesplnil, spíše se flákám. A to je to o co jde. Opět velká možnost pohybu. 18+ to má zaslouženě, protože když nepočítám ty zbraně, objeví se ve hře i bilboardy s nahými ženami nebo obyčejné nahaté dívky přímo ve hře. Já osobně jsem jednu zahlídl, jak točila pornofilm.

Grafika nepostoupila, ovšem hudba mě překvapila. Obyčejná a legendární vánoční hudba s motivem Rolničky, rolničky se skvěle hodila ke hře. To je snad všechno, co ke hře říct. No, jestli se budete nudit, tak si v klidu zahrajte tento díl.  70%

 

Postal 2 : Apokalypse Weekend

Jeden z nejvyspělejších a nejděsivějších dílů. Těchto 6 slov bych napsal do úvodníků, protože jsem tento díl celkem pozitivně přijal.

Postal Dude se probírá v sanatoriu pro duševně choré. Je sobota, den po hrozných událostech, které způsobil ve městě Paradise. Chtěl by utéct, ovšem stalo se něco divného. Kočky zešílely a všude chodí malincí skřítci s hlavou Garygo Cooldmana. Postal se musí co nejrychleji dostat ze sanatoria, ovšem město zachvátilo zkáza rychlých zombie.

Tento díl je opět jeden z nejvydařenějších. Grafika zase nepostoupila, hudby se nedočkáme a arzenál je opět stejný. Jediný rozdíl oproti Postalu 2 je příběh, který je poutavý a zajímavý. Hra by se vlastně mohl ucházet o místo v zombie-hrách. No je to mezi 60-70%.

 

Postal : Etarnal Damnation

Jelikož se jedná o můj nejoblíbenější díl, rozhodl jsem se na něho speciálně zaměřit. Nejdelší recenze v článku + nějaké ty odkazy. A než začnu, musím nejdřív objasnit děj.

Takže vezmeme to od začátku. Postava hry je úplně někdo jiný, než hlavní hrdina dílů předchozích, čili Postal Dude. Postava se jmenuje John, prodělal trauma poté, co zabil jednoho násilníka baseballovou pálkou. Je uvězněn v budově pro mentálně zaostalé, ovšem dějí se zde divné věci. Hned potom, co John uviděl sadistickou vraždu strážníka, pozná, že v sanatoriu propuklo zlo. Ochranka je zmatená, okolo umírají lidé a John se musí co nejrychleji dostat pryč.Ovšem ani venku není bezpečno. Ve městě pobíhají zombie a co je ještě horší … John je zcela sám.

Takže, ať chci jak chci, příběh se mi prostě nelíbí. Proběhl tak rychle a nic z toho jsem nepochopil. Je prostě zcela odlišný než předchozí díly. Vlastně k této sérii oficiálně nepatří. Všechny ostatní díly vytvořila společnost Running With Scissors, ovšem tento díl vyrobila firma Resurrection Studios. Ale i přesto se uvádí, že díl patří čestně do série Postal a byla by velká škoda, kdyby nepatřil. Podobnost od jiných dílů lze poznat, takže např. grafika, to je stejná, ovšem mnohem řekněme vymakanější a lepší. Opravdu je již srovnatelná s dnešními hrami. Téměř stejné jsou zbraně, je jich sice víc a jsou mnohem lepší, ale podobají se.

Velmi mě potěšila hudba. V předchozích dílech hudba totiž nebyla, stejně jak říká spoluzakladatel společnosti RWS Vince Desi:

„Myslím, že hudba je jen jeden z aspektů ozvučení. Možná víte, že v původním titulu Postal jsme použili množství skvělých zvuků a žádnou hudbu.“

Mimochodem, na serveru doupě.cz se nachází rozhovor s Vincem Desim, který by vás mohl zajímat, odkaz najdete pod celým článkem.

Abych se dostal k hudbě. Je velmi impozantní, tichá a klidná. Opravdu má v sobě skrytou hutnou atmosférou a je to jedna z nejlepších soundtracků, jaké jsem kdy ve hře slyšel. Což ovšem způsobuje, že ve hře není ani jeden náznak zábavy. Ani na volné zabíjení nečekejte, tvůrci totiž vytvořily příběh, ne jako v Postalu 2. Nečekejte ani volnost pohybu.

Jedná se bezpochyby o jeden z nejlepších, nejpropracovanějších a nejskvělejších dílů série. Škoda, že je tak skrytý a nikdo o něm neví. Takovou dobrou hru by měl hrát každý. Hned za Postal 2 druhý nejlepší díl.  90%

 

Postal (2007)

Asi všichni znáte Uweho Bolla, nemám pravdu? To on dělá filmy na motivy známých her, a i přes všechnu kritiku se pouští do dalšího a dalšího filmu. V roce 2007 natočil film jménem Postal, ve kterém se dočkáme plného černého humoru, narážek a perverzních scén. V hlavní roli Zack Ward, který zde ztvárnil Postala Dudeho. Film jsem bohužel neviděl, takže nemůžu hodnotit.

Seznam dílů

 • Postal
 • Postal Plus
 • Postal: Eternal Damnation
 • Postal 2
 • Postal 2: Apokalypse Weekend
 • Postal 2: Share The Pain
 • Postal 2: A very Postal Christmas
Hodnocení7
Je velmi těžké hodnotit díly série Postal. Někdo v nich najde zábavu a skvělý herní prožitek na způsob GTA, někdo ovšem nechutnost a lítost. Proto by si hráč měl rozhodovat o zahrání hry, kdy se na to zrovna cítí. Přesto ale je Postal velmi povedená série a když nepočítám první dva díly, zaslouží si vysoký nadprůměr a to hezkých 70% a to hodnotím sérii jako takovou. Všechno v jeden celek.
70%

Sdílejte článek

16 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Prasoid 12 ledna 2009 v 10:28

   Soldier: opravil jsem ti typické chyby: i/y, čárky, pak také došlo k formální úpravě vět tak, aby byly pro normálního Čecha srozumitelné (tj. předložky na správná místa, běžný slovosled). To je vše. S obsahem samotným se nic nedělo, to je tvoje chyba, že jsi to poslal s “hudby se nedočkáme” apod., nesnaž se to hodit na nás, ju? Za obsah ručí autor. Oprava je dobrá vůle redaktora, jenž ji nemusí mít vždy.

 2. Stan 11 ledna 2009 v 12:49

  Tahle hra mě opravdu bavila. Jeden detail u Postal 2 : Apokalypse Weekend uvádíš, že arzenál se nemění, pokud vím tak přibyly nové zbraně, mačeta, kosa, bumerang atd. A ještě další rozdíl oproti Postalu 2 je, že zde úplně chybí volnost pohybu. Máš jasnou liniu příběhu po které jdeš od začátku do konce. Jinak recenze je napsaná pěkně.

 3. j.calling.2bad 11 ledna 2009 v 10:22

   Článek to není špatný, nicméně zcela nesouhlasím s tím hodnocením Postal jednička 30%? Nuda? Seš hodně štědrý? Horrorový to moc není (a dvojka je dle tebe horrorovější?) Neumím si představit, že v tom roce mohla kreslená hra vypadat z té ptačí perspektivy líp. A rozhodně to mělo daleko k nudě. Narozdíl od toho Postal 2 mohla na svůj rok vydání vypadat daleko lépe. To neustálé načítání absolutně maže jakejkoliv pocit svobody a vědomí toho, že rozloha toho města je fakt velká (určitě je, ale díky těm loadingům to prostě a jednoduše působí, jakože je to město rozdělený do několika malých a krátkých levelů, které vypadají všechny stejně). Chcát na kolemjdoucí, usekávat jim lopatou hlavy, zatímco zvracejí, vyhazovat auta do povětří, zatímco na nich stojíš, což tě vyhodí hoodně vysoko, to může být prdel, ale dlouho to nevydrží. A “nenásilná” cesta hrou je naprosto vyloučena za mě jednička 70%, dvojka 55%.

Nový komentář