Pathologic (PC hra)


Ke hře Pathologic jsem přistupoval velmi obezřetně. V nejvyšší nouzi jsem si ji koupil za necelé tři stovky. Hned mě zaujal obal, na kterém byl stylové černobílý obrázek ruky se skalpelem. Celý obal byl tak důmyslně řešen, že mi dobrých pět minut trvalo, než jsem se ke kýženému DVD dostal. Tak jsem hru nainstaloval a v nadšení z krasného obalu zapnul.

Menu bylo podobně vyvedené a hrála v něm dokonce i děsivá hudba. Poté jsem se dostal do výběru postav. První je doktor Dankovský, druhou místní chirurg samouk a třetí je malá holčička s nadpřirozenou mocí.

Vybral jsem si tedy doktora Dankovského a pustil se do hry. V tom přišel šok. Grafika se mi opravdu nelíbila. A kdybych měl na počítači momentálně nainstalovanou jinou hru nebo mi šel internet, asi bych ji vypnul a už nezapnul. Ale okolnosti mne u této hry i přes zprvu odpudivé technické zpracování udržely.
Náplň hry je velice prostá – přežít 12 dní. Dvanáct dní ve městě, které pomalu ale jistě podléha smrtící epidemii neznámého viru. Takže musíte shánět jídlo léky a ochrané pomůcky a u toho ještě plnit přiběhové úkoly. Každá z interaktivních postav má zcela jiné cíle a ne všichni přiznávají pravdu.

A ano hra obsahuje i akční složku, i když ta je spíše pro okrasu. Není nikterak zajímavá ani dynamická. Na druhou stranu když jsou všude bandité a vy máte poslední náboj, je to dosti nepříjemný moment. U hry jsem nepostřehl žádný dabing, ovšem texty jsou celé lokalizované do češtiny. Jistě se zeptáte, jakou proboha hra, která nemá dabing a je dosti zastaralá, může mít atmosféru. Odpověď je – naprosto neskutečnou. Autoři hry jsou zřejmě praví umělci, kteří prostě pracovali s tím, co měli. Atmosféra města uprostřed stepi odříznutého od civilizace je naprosto neskutečně vykreslená.

Myslím, že kouzlo teto hry nejde ani na papíře zachytit. Dle mého názoru není nad čím váhat. Hra je za 300 Kč v každém větším obchodě a herní doba je naprosto neskutečná. K tomu připočtěte zajímavý příběh a strhující atmosféru. Kdyby nebylo nedokonalého technického zpracování a mírně pokulhavájící hratelnosti při soubojích, bylo by to 100% – takto jen 80.

Hodnocení8
80%

Sdílejte článek

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Rippiac 1 prosince 2010 v 22:47

    Tahle hra mě hodně oslovila, dohrál jsem ji 4x a chystám se ji hrát znovu. Nejvíc si na ní cením faktu, že nesází na prosté lekačky a hnus, ale na tíživou a pochmurnou depresi umírajícího města. Po tmě jsem u této hry skutečně cítil mrazení. Moje nejoblíbenější postava je doktor, pak haruspicus, dceru stepi jsem si příliš neoblíbil.

Nový komentář