Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth (PC hra)


Když jsem se s touto hrou poprvé setkal, byl jsem ještě o rok a pul mladší než dnes. Rozhodl jsem si tenkrát koupit nějakou tu hru. Jen díky nazvu padl můj pohled na Hru Call of Cthulu. Hned jsem si řekl, že pujde o nějaky ten laciný klon Call of Duty. A možná bych si ji ani nekoupil, kdybych si nevzpoměl, že jsem o ní již četl. A tak jsem ji koupil došel domů vložil DVD do mechaniky a vydal se na jednu z nejúžasnějších vyprav mého života.

První setkání se hrou na mě pusobilo velmi rozpoluplně. Grafika byla celá zašedlá obraz dokonce trochu zrněl. A ja nevěděl jestli grafiku označit za užasnou nebo za mizernou. Z dnešního pohledu se obracím spíše k užasné ovšem na grafice ani tak nesejde. Přeci jen nas hrače již ani tolik nezajima zevnějšek jako to, co je uvnitř.

Jste soukromý detektiv Jack Walters. Po šesti ročním pobytu v psychiatrické léčebně po zasahu proti zvláštní sektě Jack hledá nějakou práci. V tom se mu dostane do rukou zdanlivě velice jednoduchý ukol. Najít zmizelou osobu v zdánlivě zapadlém přístavním měste Inshmut.
Jenže hned na první pohled Inshmut není uplně obyčejné město. Hned na první pohled působí velmi zchátrale. O co hůř místní obyvatelé s vámi povětšinou odmítají mluvit. A v tuto chvíli dostáváte pod kontrolu vaši postavu a jen hledíte na to jak, skvěle je vykreslená atmosféra. Místní mluví dosti podivně a všichni pusobí jako by něco skrývali.

Tak se vydáte do pátrání po oné osobě. A tím se rozbíhá užasný koloběh událostí který nakonec dožene Jacka až k sebevraždě (jak se ostatně dozvíte v intru).
Velice rychle ovšem odhalíte první střípky záhady a místní vám začnou jít po krku. Teď si samozřejmě řeknete: “Tak co, vemu pistoli a pujdu si zastřílet”. Nic takového se nekoná. Velmi dlouhou dobu budete utíkat bez jakekoliv střelné zbraně, což může někomu připadat frustující, ale vytváří to strhující atmosféru. Nejste navíc žadný nadčlověk. Pár zasahů a je po vás. A to jen pomáhá k uplnému sžití s postavou.

A ani Jackovy nervy nejsou z oceli. Když bude mít v ruce zbraň a bude vystavený přílišným hrůzám, prostě své trápení skončí. O to zajimavější je, že nic z tohoto se nezobrazuje na nějakém ukazateli. Když je Jack zraněný, můžete v inventáři vidět jeho tep. A není zranění jako zranění. Když mate poraněnou ruku třese se a nemůžete pořádně střílet. S poraněnou nohou zase kulháte. Vše jen přispívá k velice dobré atmosféře. Čekají vás naprosto uchvatné momenty jako např: Čtení deníku kanibala, barikadování dveří nebo procházení kanalizací (při tom pomyšlení se ještě dnes třesu).

A na závěr bych rád řekl něco o ozvučení hry, což je nejspornější ze všeho. Jediné, co se na něm fakt nepovedlo, je Jackuv dabing. V některých místech pusobí skutečně vystrašeně (to maniakální šeptání je něco užasného), jenže zase v jiných částech pusobí šíleně klidně. To mi vadilo hlavně na konci hry. Ovšem jsou to jen drobné vady na kráse tohoto perfektně vybroušeného herního diamantu.

Hodnocení9
Tuto hru bych rozhodně doporučoval. Jde o jednu z nejlepších horrorových her na trhu, když k tomu připočtete velmi rozumnou cenu a herní dobu okolo 25 hodin myslím, že je povinost si pro tento kousek zaběhnout do prvního obchodu. Peněz do něj investovaných skutečně litovat nebudete.
90%

Sdílejte článek

  1. Sway 9 srpna 2011 v 22:56

    za mě jasných 100% jsem náročná co se týče hororových her a filmů, ale tohle mě dostalo. Jakmile jsem hru zapnula dýchlo na mě prostředí 50-60.let byla to nádhera. Samotý příběh celkem ujde, popravdě ještě nevím jak hra končí, ale největší dojem ve mě zanechal útěk z hotelového pokoje. Srdce mi bilo jako o závod. Zasouvání záklopek na dveřích, zatarasení dveří skříněmi atp. Bylo to skoro až o infarkt, když vám u toho jdou v patách zabijáci a skoro cítíte jak vám dýchají na záda. Jedinečný zážitek! Podobnou atmosféru nezažijete u žádné jiné hry. Takže náhradní spoďáry a směle do toho.

  2. Stan 24 července 2008 v 14:42

     Na tuhle hru jsem se těšil od jejího prvního ohlašení, protože námět byl podle mého nejoblíbenějšího spisovatele hororů – Lovecrafta. Čekal jsem na ni zhruba 5 let a když vyšla, tak jsem si za 1200 koupil originálku. Ale ta hra mě opravdu nezklamala, to co jsem čekal, tak jsem dostal a ještě i něco víc. Za mě 100%.

Nový komentář