Zombies & Cigarettes (2009)


Režie: Rafael Martinez, Iñaki San Román
Rok výroby: 2009
Délka: 17 min
Země: Španělsko

Hrají:
Samuel Viyuela Gonzalez … (Xavi)
Aroa Gimeno … (Carol)
Javier Ríos … (Kendo)
Paco Hidalgo … (Anselmo)
…a další

 

Xavi se vydává do velkého obchodního domu, aby se zde setkal se svou přítelkyní Carol. Čekání si zpestřuje sledováním ostatních lidí a koupí si zmrzlinu. Když už se jí konečně dočká, svou nešikovností se srazí s prodavačem parfémů. V tu chvíli se stane něco otřesného. Obchodním domem zazní výkřiky a někteří lidé se promění v zuřivé maniaky a začnou napadat ostatní. Během chvíle se hala obchodního domu změní v krvavé bojiště a každý se snaží utéct do bezpečí a zachránit si život. Xavi a Carol společně se dvěma dalšími muži se zavřou v jednom z malých obchůdků a vymýšlí plán záchrany. Cesta ovšem povede přes celý obchodní dům, který je plný nakažených lidí z nichž se stali zombie. Šance na přežití je malá, ale musí to za každou cenu zkusit jinak se stanou snadnou kořistí.

Jedná se o další španělský počin, který zdánlivě připomíná skvělý snímek [REC]. Dvojice režisérů společnými silami dokázali natočit několikaminutový film, který určitě stojí za vaší pozornost. Scénář filmu sice není nikterak originální, ale jak začíná být u španělských filmů zvykem mohl se opírat o stupňující se děsivou atmosféru, slušné herecké výkony a kvalitní kamerové záběry.

Objasnění jak došlo k nakažení se sice přímo nedočkáme, ale dostaneme několik vodítek z nichž si může každý z nás udělat vlastní závěr. Trochu divný mi přišel i konečný způsob, jak se zombie zbavit. Příchod zombie na scénu byl rovněž trochu chaotický a připomínal spíš akční kousek, ale jakmile se hlavní čtveřice pokusila vyrazit za svobodou, začal ten pravý zážitek. Při pokusu diváka vystrašit úplně postačily staré kulišárny, které se používají v každém lepším filmu. Člověk většinou podléhá strachu a pocitu sklíčenosti, či bezmocnosti hlavně ve tmě, kdy nevidí překážky, nebo nástrahy které ho v ní mohou čekat. Tady šlo především o výkřiky hlavních hrdinů když se kolem nich prožene horda zombie. Tím dalším osvědčeným trikem je vybafnutí. S napětím čekáte půlminuty co se bude na obrazovce odehrávat a stejně jako postava hledíte malým okýnkem či škvírou do ponuré chodby / místnosti. Z ničeho nic se přímo před vámi objeví bez varování zakrvácený obličej nemrtvého. V tu chvíli si slabší povahy cvrnknou i do kalhot.

Objeví se zde několik lahodných gore efektů, které vám budou jistě pochuti. Většinou je uvidíme při soubojích s nemrtvými, které musíte pořádně rozsekat, nebo vám budou otravovat život pořád. Bohužel nejzajímavější pasáž filmu trvá jen zhruba dvě minuty což je dost mále a zaručuji, že se u ní rozhodně pobavíte. Nejvíce mě ovšem zklamal samotný závěr, který utnul všechny dobré scény před ním. Divák se pořádně nedozví, jak se přeživší lidé vypořádali s nemrtvými, respektive jakým způsobem ano, ale jeho provedení už ne. Na pořádný finish si už  zřejmě režiséři netroufli, což mě docela mrzí. Výrazně to ovlivnilo můj celkový pohled na tento snímek i závěrečné hodnocení.

Herecké výkony byly docela uspokojující, tedy hlavně co se hlavní čtveřice týká. Věřím, že hlavně o sympatické herečce Aroe Gimeno ještě určitě uslyšíme. Ji bych chtěl pochválit především. Dokázala bravurně zahrát vystrašenou dívku, která v ohrožení života dokáže nevídané věci a je agresivním zombie vyrovnaným soupeřem. Rovněž bych chtěl upozornit na hodně slušný hudební doprovod, který výraznou měrou přispěl k nadprůměrné kvalitě tohoto snímku. Stejně tak jako kamera a střih.

Hodnocení8
Lidé kteří to měli na starosti si zaslouží můj obdiv. Protože jejich sedmnáctiminutový snímek mě dokázal zaujmout mnohem víc, než lecjaké normální zombie filmy.
80%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Nový komentář