Zombieland (2009)


Český název: Zombieland
Režie: Ruben Fleischer
Rok výroby: 2009
Délka: 80 min
Země: USA

Hrají:
Woody Harrelson … (Tallahassee)
Jesse Eisenberg … (Columbus)
Emma Stone … (Wichita)
Abigail Breslin … (Little Rock)
…a další

 

Svět opět ovládli zombie! Jak už to tak bývá, ulice jsou vylidněné, přežil jen zlomek původního obyvatelstva a někde prý existuje místo, které nemrtví ještě nenavštívili. Jeden z přeživších je i mladík Columbus (postavy tutlají svá skutečná jména), který se apokalypsy vyhnul jednboduše proto, že zásadně neopouští svůj byt a každodenně se potápí do virtuálního světa World of Warcraft. Sežráni unikl taktéž proto, že vlastní svůj seznam pravidel dle kterých se řídí – ostatně ve filmu jsou často opakována.

Columbus chce tedy jet ehm… do Columbusu, kde se dá údajně nějak obstojně žít. Zanedlouho se na své cestě seznamuje s drsňákem, který má namířeno do Tallahassee a ten jej sveze. Začíná tím dobrodružství, do kterého zasáhnout ještě dvě vychytralé sestry a Bill Murray. A divák se nudit rozhodně nebude, protože Zombieland je země plná legrace a ono hororové prostředí je jen okrajovou složkou filmu. A nepochybuji o tom, že až na vlastní oči uvidíte skvělé cameo Billa Murrayho – jenž hraje sám sebe – rozechvěje se vaše bránice na maximální frekvenci.

Zombieland chytře využívá svůj potenciál. Výsledný produkt je skvěle vysoustruženým zbožím nejen pro dychtivé teenagery, kteří hrají WoW, ale i pro filmové fajnšmejkry a vlastně pro celou rodinu, neboť snímek je vlastně o splněných snech všech zúšastněných. Columbus by chtěl být o něco drsnější a taky by rád udělal dojem na nějakou slečnu, sestry se spolu chtějí alespoň jednou v životě společně povozit v zábavním parku a Tallahassee se nezastaví před ničím, dokud nedostane svou milovanou buchtičku. Na všechny tyto věci dojde a publikum bude hýčkat blahem. Zombieland chytře tyto klasické motivy maskuje – ve filmu se rychle střídají lokace, snímek trvá jen 80 minut a člověk najednou vyjde z kina a je v jádru spokojený. Zkrátka dobrá práce.

Skvěle si vedou taky herci. I když ze začátku je nám za hlavního hrdinu předurčen mladík Columbus (neznámý, ale o to překvapující Jesse Eisenberg), vynášení do nebes si zaslouží hlavně Woody Harrelson a jeho Tallahassee, neboť jeho výstupy jsou zkrátka nejlepší. A navíc jako jediná postava dokáže vzbudit silnější emoce (!) – ve chvíli kdy vypráví o svém synovi jsem si myslel, že sleduju pěknej doják. Dvě ženské postavy nejsou taky k zahození, jen to jiskření mezi ústřední dvojicí trošku drhlo.

Hodnocení7
Hodnocení je tedy pozitivní a i přes výsledných (a možná trochu vlažných) 70 si opravdu myslím to, co jsem napsal v úvodníku. Zombieland je horký adept na hororovou komedii roku - vyšší hodnocení si ale přece jen nechávám na ještě trošku drsnější a údernější zombie kravinku, která by se zbavila přebytečných klišé a tak úplně se nevtírala divákovi pod kůži za účelem zavděčit se všem. Přesto za tuto milou jednohubku debutujícímu R. Fleischerovi velmi děkuji.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

22 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 15 června 2011 v 19:01

  Konečně po dlouhé době zase nějaký zombie film,
  který jsem si užíval od začátku až dokonce a ani jsem při tom moc netrpěl.
  Kdyby tam ovšem nehrál excelentní Woody Harrelson, bylo by to celé na hov..
  Právě tenhle típek byl ve svěží formě a už bylo na čase aby zase ukázal, že je
  to pán herec – komik. Jeho postava byla vybroušeným diamantem mezi zombie
  killery. Emma Stone mě však zaujala spíše svým vzhledem, než hereckým výkonem.
  Trefné hlášky i scény při kterých kosili zombíky jsem si náležitě užíval, vědom
  že jde o komedii. Jinak totiž tenhle žánr u mě moc neboduje. Jako další plus
  vidím v přítomnosti Billa Murrayho, který se rovněž velkou zásluhou
  podílel na mém konečném hodnocení.

 2. Zevluska 22 prosince 2009 v 02:29

  Woody je drak, ten nikdy nezklame 😀 😀 šli sme na nějaký film,a bohužel jsme přišli pozdě, takže jediné co bylo na výběr- tři české filmy a Zombieland- takže vyhrál Zombieland. V celym sále jsme byly jen já a kámoška, která navíc zombíky nesnáší,takže já jsem si zo užívala – jak její kyselej obličej,tak hezký film 😀

 3. Anonym 21 prosince 2009 v 17:19

  Já byl teda z filmu tak nadšenej, že jsem na to šel dvakrát a nevylučuju, že si to pro velký úspěch ještě jednou zopáknu. Mě se tenhle film prostě trefil do vkusu. Jsem fanda Billa Murrayho, Woody Harrelson mě velmi pobavil, Abigail Breslin od Malé Miss Sunshine slušně povyrostla a Emma Stone je zkrátka kus. Do toho skvělá hudba, černý humor a svižné tempo. No a Jesse Eisenberg mě rozesmával během celého filmu zkrátka spolehlivě.

 4. Jino 21 prosince 2009 v 11:43

  Povedená zombie jednohubka. Scénář je sice místama kapičku děravý, což
  nejvíce odnáší postavy – zejména ty ženského rodu (někdy jsem
  pochyboval o jejich IQ), ale ku prospěchu filmu samotného, se nedá
  říct, že bych se nebavil. Zombieland má totiž šíleného Woodyho
  Harrelsona, jenž se zde ukazuje opravdu ve výborném světle a celý film
  v podstatě táhne jen na svých buchtičkách. Největší dávka zábavy se mi
  však paradoxně dostala jen při scénách s tradičně výborným Billem
  Murrayem. Díky němu 70%.

Nový komentář