Zombi 3 (1988)


Alternativní název: Zombie Flesh Eaters 2
Režie: Lucio Fulci, Bruno Mattei, Claudio Fragasso
Rok výroby: 1988
Délka: 95 min
Země: Itálie

Hrají:
Deran Sarafian … (Ken)
Beatrice Ring … (Patricia)
Ottaviano Dell´Acqua … (Roger)
Massimo Vanni … (Bo)
Ulli Reinthaler … (Nancy)
Marina Loi … (Carole)
… a další

 

Děj se odehrává na ostrově v tropech. Nezdařený pokus o odcizení nebezpečné chemikálie skončí nezdarem. Vojáci střílejí po muži nesoucím schránku s chemikálií. Kulky zasáhnou svůj cíl a neplánovaně i onu schránku. Postřelený, infikovaný muž se odpotácí do bezpečí, kde brzy zjistí začínající infekci. Vojáci pročesávají kraj a najdou infikovaného muže již mrtvého a jeho tělo spálí. Při kremaci se však kromě dýmu do ovzduší uvolnila i nebezpečná látka. Tento fakt způsobí masivní úbytek živých jedinců, ze kterých se stávají zombies. Člověk v boji proti tomuto nepříznivému stavu začíná vítězit. Je však v té chvíli ještě živý, nebo nemrtvý?

Máme tu další film od největší hororové legendy Lucia Fulciho. Fulci je osobnost, kterou musí každý bezpodmínečně znát. A právě fanouška tohoto tvůrce a jeho tvorby překvapí neobvyklé odklonění od režisérského rukopisu. Je to film popírající dosavadní Fulciho styl. Příčinou byly neustálé připomínky producentů a zásahy do scénáře. Naštvaný Fulci nakonec od natáčení odstoupil. Často se tato událost připisuje špatnému zdravotnímu stavu, ale většina se přiklání k první možnosti. Po jeho odchodu nastoupil na režisérskou židli trasher a proslavený amatér Bruno Mattei (Virus, Krysy), kterému při režii pomáhal jeho přítel a kolega Claudio Fragasso (After Death). Jejich styl stál silně v opozici od prvního režiséra. Následek celé této situace můžeme pozorovat přímo na filmu, kde se až drasticky mění tempo akce, zombies a jiných dalších prvků, které teorii tří režisérů jen potvrzují. Lucio Fulci po zhlédnutí celého filmu chtěl, aby ho nadobro odstranili z titulků, ale kvůli zaručené reklamě jeho jména zůstal uváděn jako hlavní režisér. Až do své smrti prohlašoval, že se nejedná o jeho film a vůbec se k němu nechtěl znát. Očividně nebyl s výsledkem kolegů spokojen.

Vzhledem k uvedeným důvodům se film odvíjí v nepravidelném tempu a je přeplněn naprosto nelogickými situacemi. Zombie střídají tempo od lehce pomalých až po sprintery. Postavy se chovají zmateně a nelogicky. Neustále sledujeme nové a nové záběry plné Matteiho trash situací, které mezi sebou dělají jen zmatek. Samotná počáteční zápletka celé problematiky je okopírovaná z filmu Return of the living dead (1985).

Gore efekty a masky jsou sice na snesitelné úrovni, ale svému předchůdci (Zombi 2) nemohou konkurovat. Hudba, která už bohužel není od Frizziho se neustále opakuje a není ničím zajímavá. V celém filmu najdeme pár děsivých i komických chvilek, které se určitě zaryjí v paměti. Mezi moje oblíbené patří scéna s porodem a hlavou v ledničce. Většina lidí z hereckého obsazení se nějak zvláště ničím neproslavila.

Hodnocení5
Je těžké si představit jak by film vypadal, kdyby ho celý režíroval Fulci. Takto je to směska průměrné (místy podprůměrné) hrůzy, hnusu a srandy.
50%

Sdílejte článek

 1. Solo 7 července 2011 v 08:15

  Já měl celou dobu zato, že sleduji nějakou
  nepovedenou zombie komedii a on se z toho vyklubal film pod nímž je
  podepsané jméno Lucia Fulciho. Pravda je zde možné vidět několik srandovních
  situací, ale jinak je tento „trash“ špatné snad po všech stránkách. Jediné co
  mi utkví v hlavě jsou ptáci a létající hlava. Masky zombíků jsou
  nepovedené a trapné, stejně jako jejich filmový pohyb. Chvíli se potácejí po
  vzoru starých klasik, chvíli běží sprintem, pak zase skáčou do výšky a dokonce
  jsou velmi mazané a dokáží vyset i za nohy, aby vás mohly pořádně škrtit.
  Herecké výkony jsou rovněž bídné, ale místy jsem narazil i na výjimky. Jako
  celek se mi to nelíbilo, ale viděl jsem už i horší zombie filmy.

 2. SkuciuS 19 května 2010 v 21:08

  Tři stále stejní uživatelé mě neustále obtěžují vzkazy, že obsahy filmů kopíruju z ČSFD. Je to sice pravda, ale ty obsahy na ČSFD jsem psal já. Nevím, proč bych to měl měnit……..Až se rozhodnu napsat článek na nějaký film, ke kterému jsem dosud žádný obsah nikde nepsal………..tak potom ho vytvořím spešl….pro tento web.

Nový komentář