ZMD: Zombies of Mass Destruction (2009)


Režie: Kevin Hamedani
Rok výroby: 2009
Délka: 92 min
Země: USA

Hrají:
Janette Armand … (Frida)
Dough Fahl … (Tom)
Cooper Hopkins … (Lance)
Cornelia Moore … (Cheryl Banks)
Russell Hodgkinson … (Joe)
Bill Johns … (Reverend Haggis)
…a další

 

Oceňuju tvůrce, kteří se i přes mrzký peníz snaží udělat z filmu zábavnou podívanou, která pomrkává na své slavnější představitele. Z novinky ZMD: Zombies of Mass Destruction (dále jen ZMD) je právě cit a láska k filmovému řemeslu cítit, stejně jako nelze autorům upřít jistý talent. Já osobně jsem už pár zombie komedií viděl a je mi naprosto jasné, že natočit slušného následovníka tohoto specifického subžánru je mnohem těžší než natočit jen “klasickou” apokalypsu.

Zabavit diváka na hodinu a půl je úkol, se kterým se celkem slušně nedávno popral Zombieland, ale má proti němu šanci amatérký debut začínajícího režiséra? Premisa je téměř totožná. V ostrovním městečku Port Gamble panují všední dny, když se z čista jasna začnou ulicemi krkolomně pohybovat i vybledlá stvoření toužící po lidském mase. A hrstka přeživších, která představuje párek homosexuálů, mladou krasavici, reverenda, starostu, jeho protihráčku ve volbách a pár dalších šílenců, touží po záchraně.

Největším problémem zombie hororů je – dovolím si tvrdit – ona schopnost dobře zabavit diváctvo. U ZMD se o to tvůrci snaží, leč té pravé zábavy je tu sotva tolik, aby jste nezačali kousat nudou. Některé lokace, které hlavní hrdinové navštíví jsou výborně prošpikované vtipem (Joeův sklep a jeho vyslýchací postupy), jiné naopak nudí (parta v kostele). Na scénu se samozřejmě dere černý humor, i ten z hnusu vytvořený. Naštěstí jich funguje většina.

Triky jsou vzhledem k možnostem na solidní úrovni. Autoří se nebojí i nějakých krvavějších laskominek, gore hold hororáře neurazí, stejně tak jako většina herců, pro nichž byl většinou tento film prvotinou. Trochu mě ale zamrzela absence silnější hudby. Když přece, pánové, nemám na to, aby můj film vypadal stejně jako ty dobře zafinancované, proč dané scény neosvěžit lepší hudbou?!

Co divák na ZMD jistě spozoruje jsou i dané otázky, které hlavní hrdinové řeší – homosexualita, terorismus, náboženství, původ, rasismus. Tím vším možná tvůrci sklánějí poctu mistru satiry G. A. Romerovi, že by ale něco vyřešili či šli nějak do hloubky, to tedy ne. Mě ostatně ani takové věci ve filmech příliš nezajímají, ale jsem vždycky potěšen, když poslouží k nějakému tomu vtípku.

Hodnocení5
Díváme se přece na zombie komedii a jestli dáte šanci této kravince je jen na vás.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Solo 20 července 2011 v 10:14

  Zombie komedie/parodie, která mě dokázala místy i
  pobavit. Sice jsem už viděl i lepší snímky na podobné téma, ale i zde jsem
  narazil na slušnou porci nejen černého humoru, ale i hlášek u kterých jsem se
  zasmál. Asi nejlepší pasáže celého filmu se odehrávaly v kostele s velmi
  podivným knězem a jeho bohoslužbami. Je jen škoda, že tvůrci nedokázali udržet nastavené
  tempo v průběhu celého filmu. Lze zde totiž nalézt i docela dost nudných a
  nezajímavých míst, které mě uspávaly. 

Nový komentář