Zlo (2012)


Režie: Peter Bebjak
Rok výroby: 2012
Délka: 75 min
Země: Slovensko

Hrají:
Kamil Kollárik
Andrej Dúbravský
Tom Sotak
Richard Felix
Magdaléna Čaprdová
… a další

 

Trojice mladých filmařů našla zálibu v natáčení videí na YouTube, ve kterých se zaměřili na nadpřirozené jevy a strašidelná místa na Slovensku. Zatím sice spíše než slávu sklízejí posměch, ale teď se má vše změnit. Kontaktoval je totiž cizí muž, který tvrdí, že se v jeho starém domě usídlilo ZLO, které zničilo celou jeho rodinu i živobytí. Jde jen o výmysly pomatence, nebo děsivou skutečnost? O tom se záhy přesvědčí na vlastní kůži a boj o holé přežití i zachování zbytku zdravého rozumu může začít…

Kdyby mi ještě nedávno někdo tvrdil, že se slovenská filmová tvorba výrazně posune směrem vzhůru a v mnohém předčí i nikterak kvalitní českou (myslím hlavně tu novodobou a hlavně hororovou), poklepal bych si (mu) na čelo a poslal ho do háje. Jenže dnes už vím, že opak je pravdou (pro někoho smutnou) a já se v krátké době setkal hned s několika opravdu slušnými slovenskými filmy, které určitě stojí za pozornost. No a ZLO je samozřejmě jedním z nich.

Found footage nikdy nepatřil a nejspíš ani nikdy patřit nebude mezi moje oblíbené subžánry, nicméně tentokrát si v mých očích alespoň částečně polepšil. A to hlavně díky přístupu samotných tvůrců, kterým se i přes nepříliš velký rozpočet podle natočit docela slušnou podívanou, a to jen za pouhých 11 dnů. Jasně, nešlo si nevšimnout, že si vypůjčili ledasco z jiných a mnohem známějších filmů, ale kdo to dnes nedělá.

První polovina filmu se mi však zas až tak moc nelíbila. Nejdřív jsem měl totiž k trojici mladých filmařů spíše averzi – jejich chování i kecy mi lezlo dost na nervy, ale zas to alespoň okořenili nějakou tou hláškou, nebo humornou situací. To pravé peklo však přichází společně s oním mužem a jeho domem, ve kterém se vlastním přičiněním dostanou do pěkného maléru. V tu chvíli se výrazně obměnila atmosféra – ta byla mimochodem až do samotného závěru velmi dobrá a hlavně se přešlo od keců k pořádné akci a došlo i na několik lekaček. Navíc se Peter Bebjak vytasil i s několika opravdu povedenými triky, které mu můžou lecjaké díly Paranormal Activity jen tiše závidět.

Hodnocení6
Takže mi nezbývá nic jiného, než chlapcům zatleskat a vám ostatním, kteří jste tento film ještě neviděli, jen doporučit, abyste to co nejrychleji napravili. Litovat určitě nebudete!
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář