You’re Next (2011)


Režie: Adam Wingard
Rok výroby: 2011
Délka: 94 min
Země: USA

Hrají:
Sharni Vinson … (Erin)
Nicholas Tucci … (Felix)
Wendy Glenn … (Zee)
AJ Bowen … (Crispian)
Joe Swanberg … (Drake)
Ti West … (Tariq)
Amy Seimetz … (Aimee)
Rob Moran … (Paul)
Margaret Laney … (Kelly)
…a další

 

Celé dva roky trvalo než se snímek You’re Next povedlo dostat do světových kin a posléze tedy i k nám. Pověst (sub)žánrové události si přitáhl sebou, což vždy zavání přehnaným očekáváním a následným vystřízlivěním. Já už můžu směle konstatovat, že z You’re Next klasika nejspíš nebude, ale nevzpomínám si, kdy jsem v dohledné době viděl lepší vyvražďovačku.

Rodinná oslava – čítající otce, matku a potomky se svými partnery – se z čista jasna mění v peklo, když skrz okna proletí první vražedné šípy. Co následuje asi netřeba i méně znalým divákům široce představovat. Slashery nejsou zajímavé příběhově, ale tím, JAK staví své oběti do těch nejzoufalejších situací a to se v You’re Next povedlo uhrát se ctí. Tvůrci evidentně nakoukáno mají, snaží se, aby děj neztrácel tempo a dával smysl i po nezbytných zvratech a nebojí se ani nadhledu (což zřejmě někoho vedlo k tomu, aby na imdb byl tento horor doplněn o komedii, což je naprosto zavádějící).

Dají se samozřejmě najít i přešlapy. Největší diskuse se vždy točí kolem chování postav a i tady se nastanou situace bijící do očí. Kupříkladu dcera, která se rozhodne doběhnout pro pomoc úplně bosá, nebo otec, který dává svou otřesenou matku “do bezpečí” na samotku do své ložnice. O tom, kdo bude pro trojici maskovaných zabijáků největší problém, je taktéž rozhodnuto už v první třetině. A co se týče nadhledu – poslední záběr je skvostnej, ale rozmašírování hlavy pomocí mixéru je doplněk, který napětí v těch nejvypjatějších scénách paradoxně tlumí.

Hodnocení7
Atmosféra je ale jinak poměrně fajn. Režisér si obratně hraje s klišé a v rámci jednoho většího domu předvádí takřka maximum. You're Next šlape a nezklame, ale k větší trvanlivosti jí schází hutnější konzervanty.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 27 června 2014 v 14:50

    Potřeboval jsem zase pauzu od zvířecích kousků a tak můj pohled padl na tento americký slasher s příhodným názvem. No a tak jsem si řekl „Jsi další na řadě“. Slyšel jsem na film docela dobré ohlasy, takže jsem si sliboval kvalitní podívanou. No a ono ejhle. You’re Next má opravdu slibný rozjezd a to nemluvím jen o té dívčině v rozepnuté košilce. Maskované vrahy mám rád (zvlášť když jejich totožnost neznám hned od úvodní půlhodiny), jejich masky byly celkem slušné a hlavně neměli žádné slitování. To mám rád, takže jsem se těšil, jaká jatka budou pokračovat.
    Jenže potom přišel útlum, zapříčiněný nutným seznamováním s celou „Davisonovic famílií“ a já se začal nudit. Kromě již hodně přestárlé Barbary Crampton a dvou pohledných holek mi byl zbytek osazenstva dost nesympatický a to jsem ještě netušil, že se z hlavní hrdinky stane ženská variace „RAMBA“. Jo já zapomněl, že žila v rezervaci, kde jí táta učil lovit na pytlačku, vyrábět důmyslné pasti a necítit bolest. No byl to docela úsměvný pohled na postupnou eliminaci protivníků. Tvůrci se opravdu snažili, aby diváka zaujmuli co největším počtem mrtvých a hlavně způsoby zabití (některé z nich byli vážně působivé, to přiznávám), což je taky důvod, proč tomu dám lepší průměr, ale jinak tenhle film určitě žádnou velkou díru do světa neudělal. A nezachránila to ani přítomnost režiséra Ti Westa. Navíc to na mě bylo moc uřvané a některé situace dost nevěrohodné. Už jsem teda viděl lepší "Home Invasion", které měli lepší tempo, vyváženější atmosféru a hlavně jsem v nich té bolesti a zděšení věřil.

Nový komentář