Yogen (2004)


Český název: Předtucha
Režie: Norio Tsuruta
Rok výroby: 2004
Délka: 95 min
Země: Japonsko

Hrají:
Hiroshi Mikami … (Hideki Satomi)
Noriko Sakai … (Ayaka Satomi, Hideki’s wife)
Maki Horikita
Mayumi Ono
Daisuke Ban
Hana Inoue
Kei Yamamoto
…a další

 

Že jsou noviny velmoc, je všeobecně známá věc. Ne nadarmo se říká co je psáno to je dáno a tento japonský horror se snaží tuto myšlenku posunout ještě mnohem a mnohem dále. Japonsko a jeho horory je fenomén tolik diskutovaný, milovaný i nenáviděný, ale bohudík, pro někoho bohužel, je tady a nedá se přehlédnout. Pro někoho to začalo Kruhem, a to ještě jeho americkou verzí a druhým Kruhem to skončilo. Ještě mnozí postřehli Nenávist a to opět jen pro to, že si jí američani vzali do parády a protáhli jí svojí dolarovou mašinou. Jenže kouzlo Japonského hororu není v okázalých exteriérech, ani v heroických hereckých výkonech, ale v minimu. Na těch filmech prakticky nic není, dva tři herci, prostředí jednoho, možná dvou míst, hudba, jež se ani hudbou nazvat nedá. Jenže většinou to funguje dokonale i když jsou si ty příběhy hodně podobné.

Předtucha je film, který se ničím z této škatulky nesnaží vybočit a drží se osvědčených receptur, minimum všeho nás přivede k maximálnímu prožitku. Rodinka učitele se vrací nejspíše odněkud z víkendu domů do Tokia a tatínek, pracovitý to japonec, poté co se mu nepodařilo odeslat email přes mobil, poprosí manželku, aby mu zastavila u telefonní budky, aby jej mohl odeslat odsud. Kdy bude tohle možné i u nás opravdu nevím, ale v japonsku je to celkem normální a běžná věc. Při odesílání mailu v telebudce, což mimichodem trvá strašně dlouho, najde tatínek kousek novin, na kterém je k jeho zděšení napsáno, že jeho dcera zemřela při strašné autonehodě dne toho a toho v přibližně osm hodin. Kuk taťka na hodinky a je asi za minutu osm, ohlédne se a nákladní automobil právě v plné rychlosti posouvá jejich osobní automobil i s dcerou do pole. Následuje scéna, která mi neudělala dobře na duši, protože dívat se na holčičku, která se nedokáže odpoutat z bezpečnostního pásu, jak jí za zády pomalu, ale jistě začíná oheň klepat na okýnko, jak volá o pomoc mámu a tátu. Výbuch a je ticho holčička to nepřežila a tím končí jedna etapa života těch třech. Po třech letech jsou rozvedeni a každý se věnuje své práci, ale útržky novin se zprávami o událostech v budoucnosti se začnou znovu objevovat a oběma bývalým manželům nezbývá než danou situaci začít řešit.

Hodnocení7
Japoncům stačí opravdu málo k tomu aby nás skvěle pobavili a postrašili. Ať je to videokazeta nebo dům nebo jako v tomto filmu kousek novin, pokaždé odcházím s pocitem, že mi někdo dýchá na záda a to je myslím do puntíku splněný účel těchto filmů.
70%

Sdílejte článek

 1. Solo 14 února 2010 v 21:30

  Japonci opět nezklamali a natočili skvělý film, který má všechny klady
  jaké má správný mysteriozní film mít. Tajemná atmosféra graduje už
  pěkně od začátku a divák si může v klidu vychutnat celých 95.minut.
  Zápletka je jednoduchá, sice ne moc originální, ale bez větších
  hluchých míst či nelogických scén. Herecké výkony jsou rovněž
  uspokojující a navíc hlavní herečka je celkem atraktivní. Jen škoda
  toho divného konce.

Nový komentář