Xtinction: Predator X (2010)


Český název: Predátor X
Režie: Amir Valinia
Rok výroby: 2010
Délka: 90 min
Země: USA
Alternativní název: Alligator X

Hrají:
Elena Lyons … (Laura Le Crois)
Lochlyn Munro … (šerif Tim Richards)
Mark Sheppard … (Dr. Charles Leblanc)
Lacey Minchew … (Mandy)
Scott L. Schwartz … (Larry Boudreaux)
Ricky Wayne … (Barry Boudreaux)
… a další

 

Laura se po letech vrací zpět do zapadlého rodného městečka v Louisianských bažinách, aby se vyrovnala se zkrachovalým manželstvím a především aby pomohla otci dostat se ze svízelné finanční situace. Ten se totiž dost zadlužil u banky. Po příjezdu však zjistí, že před několika dny záhadně zmizel. K překvapení se na místě objevuje i ex-manžel Charles, jenž hodlá otcovu půdu koupit, ale Laura jej vyžene. Navíc se dozvídá, že byl vyhozen z dobře placené práce, a to kvůli nelegálním genetickým pokusům. Místní šerif Tim Richards (mimochodem její bývalý přítel) ji informuje, že otec není jediný, kdo za poslední dobu v bažinách zmizel, ale policie prozatím nemá jedinou stopu, která by jim pomohla v pátrání.

Jediné vysvětlení je, že by v bažinách mohl řádit obrovský aligátor. Ve snaze zachránit rodinný podnik, Laura přijímá nabídku mladého páru, aby s nimi podnikla romantickou projížďku do bažin. Během této však dojde k nečekaným komplikacím a zůstanou v bažinách uvíznutí. Záhy však zjišťují, že zde nejsou sami. Zdejší vody totiž skutečně obývá obrovský predátor, nejde však o aligátora, nýbrž prehistorického Pliosauruse.

Naše televizní stanice nás svého času opravdu mohutně zásobovaly mimo jiné povětšinou nepříliš kvalitními hororovými filmy a tak asi nikoho nepřekvapí, že ani tento kousek nepatří a nikdy ani patřit nebude mezi ty lépe stravitelné. Céčkových monster hororů existuje již celá řada a většina z nich nedosahuje ani průměrné kvality. Takže si jistě mnozí pokládají často otázky, proč je vůbec někdo točí, když nejsou ani moc zábavné. Některé jsou jen pračkou peněz, aby si vložené peníze někteří mohli odečíst z daní, jiné jsou prostě jen nepovedené začátky některých režisérů. Společnosti jako Syfy, Asylum nebo Nu Image si z toho udělaly svého koníčka.

Amir Valinia dostal již několik příležitostí přesvědčit diváky, že v něm něco je, ale v tomto případě platí staré známé „je to marné, je to marné, je to marné…“ Příběh samotný by se dal při troše dobré vůle označit za alespoň trochu zajímavý, jeho zpracování však nikoliv. Klasická kostra příběhu – bažiny, nějaké to monstrum – výtvor šíleného vědce. Nesmí chybět ani zloduši, tupé postavy – tohle všechno už jsme viděli tolikrát, že už to snad ani nikoho nebaví a přesto se točí další a další filmy.

Důležité je sehnat několik známějších tváří (které si už v posledních letech moc neškrtly), aby se to lépe prodávalo, druhořadý expert na digitální efekty se taky hodí – však bohatě stačí ukázat monstrum jen párkrát, udělat pár gumových končetin a hlav. A v neposlední řadě je potřeba vymyslet několik neuvěřitelných zvratů, aby alespoň na oko vznikla jakási napodobenina atmosféry. Čert vem logiku – docela by mě zajímalo, jak dáma bez obou rukou umí tak precizně házet dynamit na cíl.

Hodnocení2
Takže jediné, co mě alespoň trošku potěšilo, byl návrat Eleny Lyons z mateřské dovolené, leč tentokrát nám ze svých ženských zbraní toho moc neukázala - třeba jako tomu bylo ve filmu Club Dread (2004). Digitální Pliosaurus se tu naštěstí mockrát neobjevil v celé své kráse, ale scéna při které sežere Scotta L. Schwartze patří asi k tomu nejlepšímu, co jsem tady měl šanci vidět.
20%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář