X Files, The (1998)


Český název: Akta X – Film
Režie: Rob Bowman
Rok výroby: 1998
Délka: 117 min
Země: Kanada / USA

Hrají:
David Duchovny … (Agent Fox Mulder)
Gilian Anderson … (Agentka Dana Scully)
Martin Landau … (Alvin Kurtzweil)
…a další

 

Před tisíci lety dopadla na území severní Ameriky neznámá hmota, zjevně mimozemského původu. V současnosti je tatáž hmota náhodně objevena několika chlapci. V Dallasu je nahlášena bomba, kterou objevují agenti Mulder a Scullyová, ale i přes všechnu snahu ji zneškodnit nálož exploduje. Umírá několik lidí. Dvojice agentů se však dostane k údajným mrtvolám a zjistí, že ony osoby byly mrtvy dávno předtím a zabilo je něco neznámého. Souvislost je patrná. Mulder a Scullyová nesmí nikomu věřit. Rozehrává se boj o budoucnost lidstva. Ve hře jsou mimozemšťani a hlavně velice nebezpečný virus…

Režisér Rob Bowman se na začátku své kariéry prodíral spoustou různých seriálů od MacGyvera, přes Star Trek a Jump Street 21 nebo Pobřežní hlídku. Začátkem devadesátých let si také natočil několik epizod Akt X, což pro něj znamenalo nejlepší období kariéry. Roku 1996 režíroval snímek Akta X – Neotevřená akta, který ovšem šel rovnou na DVD. O dva roky později naopak dostal štědrý rozpočet na regulérní celovečerák a ten se stal jednoznačně jeho nejlepším a nejslavnějším filmem. (Později natočil také propadáky Království ohně a Elektra, vrátil se proto opět k seriálům).

Akta X má všechno, co má každý dobrý scifi thriller s dávkou hororu mít – promyšlený příběh, těžkotonážní přístup, nečitelný děj. A samozřejmě také dobré herce, což je ovšem u Akt X standartem. Ústřední dvojice (Duchovny a Andersonová) jsou za ty léta spolupráce už tak vzájemně spjati, že veškeré emoce mezi nimi jsou doslova hmatatelné.

Akce je ve filmu dost, je však pravidelně střídána i hororovým napětím. O zvraty není nouze, film prakticky vůbec nenudí, takže celé dvě hodiny jsou stravitelné na jeden pokus. Řemeslná stránka je perfektní (platí i pro většinu triků), dokonce i hezky zastiňuje některé nedostatky, jako jsou například některé náhody a malé lapsy, které však lze s klidem přejít SPOILER snad krom záporáka, který Muldera nezabije s pistole na půl metru… KONEC SPOILERU.

Hodnocení7
Akta X - Film je zkrátka tou pravou devadesátkovou jízdou, která snad nikdy nezklame. Scénář Chrise Cartera (který natočil o dost horší dvojku) mixuje akční thriller se scifi hororem a dělá to stejně dobře jako v těch nejlepších epizodách tohoto legendárního seriálu. To však neznamená, že by si ho nemohl užít ani řadový divák bez znalosti x - files mytologie. Dostane stejně jako fanoušek pořádnou porci zábavy i napětí.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Frenk 29 října 2009 v 13:36

    Řídíme se tady hlavně podle imdb.com, kde je žánr ke každému filmu uveden (zřejmě) nejpřesněji. Tento film tam, vedle action/scifi/mystery, jako horor uveden je, proto moje recenze, i když přiznávám, že těch hororových pasáží tam není moc (prakticky jen když jsou na scéně ty potvoty…). Tolik na vysvětlenou. Film jsem samozřejmě hodnotil jako celek, nikoli pouze coby horor.

  2. Dandalf 29 října 2009 v 08:22

    Možná by to chtělo určit nějaké desatero. Něco jako Desatero pátera Knoxe.  Co horor je a co není. Třeba Pátek 13 horor je. Trhala fialky dynamitem  je horor sice taky, ale pouze když se máme na to koukat. Takže recenzi tu na těhle stránkách neočekávám.  A když už jsme u té diskuze.Co District 9? Horor? Nebo scifi? Na závěr jen podotýkám že Akta x jsem měl moc rád. Zvlášť díl o vlkodlakovi.:-)

  3. Eraserhead 28 října 2009 v 13:58

    Ne, ne a ne. Já to prostě musím napsat. Některé díly seriálu určitě (a tento film samotný je jen dalším důkazem toho, že to byl hlavně sci-fi seriál), ale co má tenhle film společného s hororem? Je jen závěrečným východiskem a (ano, částečně jako film podařeným) mementem úpadku seriálových Akt-X jejich zabřednutím do světa konspiračních teorií a honu na ufouny. Opravdu by mě zajímalo, kde se ve filmu objevuje tebou zmiňované hororové napětí. Navíc podle mě v tom filmu Mulder a Scullyová neřeší žádný paranormální jev (ale to je zřejmě diskutabilní, já jen, že já možnou existenci mimozemšťanů za paranormální jev nepovažuji). No nic, jdu psát recenzi na Hvězdné války hi, hi…

Nový komentář