X-Files: I Want to Believe, The (2008)


Režie: Chris Carter
Rok výroby: 2008
Délka: 105 min
Země: USA / Kanada

Hrají:
David Duchovny … (Fox Mulder)
Gillian Anderson … (Dana Scully)
Amanda Peet … (SAC Dakota Whitney)
Billy Connolly … (Father Joseph Crissman)
Xzibit … (Agent Mosley Drummy)
Mitch Pileggi … (Walter Skinner)
…a další

 

Kdo by je neznal. Mulder a Scullyová, dva agenti FBI zabývající se především paranormálními jevy v jednom z nejúspěšnějších seriálů historie. Jejich dlouhá televizní sezóna přilákala k obrazovkám miliony diváků po celém světě a pojem Akta X se stal legendární. První celovečerní zpracování vydělalo celosvětově 200 milionů USD a rozpočet se několikrát vrátil. Měl přijít sequel, který důstojně uzavře jednu velkou sérii a pošle dva vysložilé záhadology do penze, ale vláda se bez nich neobejde a tak…

…Mulder a Scullyová musejí vyřešit záhadné zmizení jedné agentky FBI a také podivného pedofilního otce Joea, který má různá vidění a odhaluje policii nové a nové stopy. V okolí se začínají ztrácet další ženy a Joe je zřejmě jediný člověk, který s tím může něco udělat. Scullyová tomu však nemůže uvěřit a proto se stahuje do ústraní a pečuje o mladého pacienta s nevyléčitelnou nemocí. Mulder je však novým úkolem posedlý a hodlá případ dotáhnout do konce.

Když jsem usednul před plátno právě začínajících Akt X 2 a poprvé se ozvala možná nejznámější seriálová znělka na světě, dopadla na mě vlna nostalgie. Mozek začal pracovat a v kratkých intervalech mě napadali myšlenky na Muldera, Scullyovou, mimozemšťany, záhady, spiknutí, únosy a podobné kulisy, jež vždy zdobily právě Akta X. O to větší zklamání mě dostihlo zhruba po patnácti minutách sledování filmu, když jsem zjistil, že jediným zástupcem nadpřirozena bude akorát plísnivý stařec Joe (v podání výborného Billyho Connollyho) a jeho jasnovidecké schopnosti. Co nám tedy tvůrci nabídli za ztrátu tajemna? Obyčejnou večerní kriminálku (avšak trošku krvavější), mnoho nezajímavých řečí o víře a vůbec nějaký obyčejný případ, kterému se vyrovná většina seriálových epizod a některé jej zcela převálcují.

Většinu viny na sebe strhává scénář. Z důvodu neustálého zmenšování rozpočtu se film zaostřil hlavně na ústřední dvojici a nechává je sáhodlouze řešit svoje problémy. Akce, nebo nedej bože překvapení, se divák domáhá marně a po napínavých úvodních sekvencích si pomalu začne uvědomovat, že ho už zřejmě nic lepšího nečeká. Atmosféru hodně zachraňuje divoký střih, solidní hudební podtext či podařená lekačka (aneb když máme matný scénář musíme zaujmout jinak), ale tyto scény spočítáte na prstech jedné ruky. Hodně divně na mě působila i druhá linie příběhu s umírajícím chlapcem a myslím si, že je ve filmu hodně vnucená.

Ale to není naprosto nic oproti hodně přepálenému finále, kdy Mulder díky obrovské náhodě (padouchovi přestane jet sněžný traktor) nalezne padouchy a pak nakonec… nechci spoilerovat, ale je to hanba. A vědí to i famoušci a proto si druhý díl Akt X nevydělal během prvního víkendu ani na polovinu svého rozpočtu. Ten činil slabých 30 milionů USD (první film 80!), ale američtí diváci učarovaní jiným sequelem (Temný rytíř) přihodili do pokladen pouhých 10 milionů. Nepochybuju o tom, že se snímek nakonec celosvětově zaplatí, ale tvůrci nemůžou počítat s velkými prostředky navíc. A já říkám: Dobře vám tak!

Hodnocení4
Pochybuji, že se někdo bude namáhat se třetím dílem, ale možná bych to tak chtěl, protože vidět své oblíbené seriálové duo v tak bezzubé podívané je opravdu smutné. Ale když si vzpomenu, že největší překvapení na vás čeká zhruba v polovině filmu, kdy se nečekaně ozve několik českých vět (!), toužím po tom, aby Mulder a Scullyová pátrali raději v televizní formě ve starých epizodách tohoto kultovního seriálu.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Jino 1 září 2008 v 16:09

   Když jsem se díval na seriál, tak jsem se těšíval zpravidla na díly o paranormálních jevech, kryptozoologických úkazech a UFO. Jiné díly mě až tak moc nebrali a tohle je právě ten případ. Je sice hezké, že se Mulder a Scullyová vrátili, ale čekal jsem od toho víc než drsnou kriminálku. Ve skrytu duše jsem doufal, že se Carter zaměří na hororový žánr.
  Budování napětí šlo tady jaksi kolem, chvíli jsem si připadal jakobych opravdu sledoval “jen” seriálový díl. Určitý podíl má na tom také pro mě otravná vedlejší dějová linie (s tím nemocným chlapcem). Na doktorské prostředí preferuju jiného hrdinu – stačí mi House. Scullyová byla divná a nakonec jsem si stejně kromě jedné myšlenky z této dějové linky neodnesl nic. Finále nebylo moc působivé a myslím si, že celovečerní film by si zasloužil lepší finále. Navíc pokud se jedná o návrat Akt X. 40%

 2. Solo 7 srpna 2008 v 17:35

   pro mě osobně byly nejlepší jen první dvě série serialu. Pak už mě to až na pár dílů nebavilo. První film byl super,tenhle druhý už až tak ne. Protože osobní život těch dvou mě až tak nebere. Nic méně souhlasím se Zbynkem a dal bych taky 60%. Bylo tam pár dobrých scén a ty odkazy byly taky velké +

 3. Sheldon 6 srpna 2008 v 11:57

  Na tenhle film jsem se moc těšil, protože mě seriál Akta- X velmi bavil. Poslední série mi ale přišly přinejmenším strašné. Celovečerní film podle mě trochu minul cíl. Ono je sice báječné a jistě i zajímavé, když se sáhodlouze debatuje o smyslu života a víře, ale těžko se to dá nacpat touhle formou do letního filmu, který místy zhusta zapomíná, že na to jdou diváci jako na zábavu. Některé vtipy, ale super. Celkově jsem si ale hodněkrát musel dávat sirky do očí a to jsem fanoušek. Bohužel promarněná příležitost, za 10 let čekání to mělo být mnohem lépe vymyšlené.

 4. Dany 6 srpna 2008 v 11:45

  Já jsem se na seriál moc nedíval,viděl jsem asi jenom 4 díly (a to na přeskáčku,jednou z první série,podruhý z 5.,…) a ohromilo mě to.Těšil jsem se i na film,že to bude záhady a tajemno,no prostě něco pro mě.A ono nic.Nuda,nuda,akce,nuda,akce,nuda,akce.Ale tajemno?Phůůůů….A ten Bush byl teda dobrej ,to se povedlo,a pak se mi líbilo ta česká ženská: ,,Co budeme dělat?” a tak.To mi cvaklo a hned sem se zase zadíval na plátno.Na chvíli……Bohužel, 30% s odřenejma ušima.

  A menší dotaz,syn Scullyové a Mulderse zemřel?

 5. Dawee 6 srpna 2008 v 07:37

   Přesně přesně. Jak byl první díl skvělý, tak tohle byl velký propadák. Mě nejvíce ohromila scéna, kdy jsou oba v FBI a čekají na toho černocha. Je úplné ticho a najednou je záběr na portrét prezidenta Bushe a k tomu ta slavná melodie. To mě velmi ohromilo. Jinak celkově co se zbytku týče, tak musím říct hrůza. 30%

Nový komentář