X (2022)


Scénář a režie: Ti West
Rok výroby: 2022
Délka: 105 min
Země: USA

Hrají:
Mia Goth … (Maxine)
Brittany Snow … (Bobby / Lynne)
Martin Henderson … (Wayne)
Stephen Ure … (Howard)
Jenna Ortega … (Lorraine)
Kid Cudi … (Jackson)
Owen Campbell … (RJ)
… a další

 

Rok 1979, někde v Texasu. Šestice mladých začínajících filmařů – 3 chlapi a 3 ženy – se rozhodnou vydělat balík peněz natočením netradičního pornofilmu. Za tímto účelem si objednají chatrč na pozemku starých manželů. Ti nemají představu o tom, co podnájemníci dělají. Když jednou farmářova stará žena zahlédne kousek natáčení, probudí se v ní emoce. A od té doby se rozkoš mění v boj o přežití.

A naštěstí je to boj zábavný, napínavý i docela slušně psychologicky podchycený a podnětný. X možná evokuje levné béčko, nenechte se však tímto odradit. Já v něm naopak vidím jeden z nejlepších zástupců svého subžánru za poslední léta. Ale hezky popořadě.

Co se mi zamlouvalo nejvíce, byla práce s postavami. Žádná není zbytečná, s každou se dokážete identifikovat a žádná není andílek. Misky vah sympatií k mladým jsou vyvažovány náboženským poselstvím (tolik populární američtí televizní kazatelé) a sami postavy často filozofují nad svou morálkou. Sympatie ale nejde hledat ani u starousedlíků, kteří zase neznají text: Má je pomsta, praví Pán.

Atmosféra první půle se někomu může zdát dlouhavá, má ale svoje okamžiky. Ti West si hraje se střihem, nechybí milé masky (babča s dědkem rulez!), prostředí krásné a s nezbytným jezírkem, v němž se vlní krokodýl. X je trochu jako western, kde napětí dvě třetiny houstne, aby se mohlo rozjet závěrečné inferno. A to je zábavně zvrhlé (sex mezi starci), poměrně intenzivní a čvachtavé zároveň.

Hodnocení7
Ano, nějaké nelogičnosti by člověk našel, vydařenému celku ale vaz nezlomí. X se prostě v mém pomyslném žebříčku nejlepších letošních hororů objeví vysoko.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář