Český název: Světová válka Z
Režie: Marc Forster
Rok výroby: 2013
Délka: 116 min
Země: USA / Malta
Hrají:
Brad Pitt … (Gerry Lane)
Mireille Enos … (Karin Lane)
Daniella Kertesz … (Segen)
James Badge Dale … (Cpt. Speke)
Fana Mokoena … (Thierry Umutoni)
…a další
Světovou válku Z můžeme směle označit za největší hororovou událost roku 2013. K tomu, aby vznikl zombie film za 200 milionů dolarů – čímž je pokořena i Smithova Já, legenda – je totiž potřeba alespoň trochu známá předloha a především zaangažovanost velké herecké star. Brad Pitt tak jako hlavní hrdina a zároveň producent nabízí nejmohutnější zombie měřítko stříbrných pláten.
Ano, měřítko je opravdu dech beroucí. Tisíce sprintujících nemrtvých se po nebohých lidech vrhají se vší vehemencí, samozřejmě i za cenu sebedestrukce, množí se v rámci sekund a mnohdy utvoří doslova lavinu těl, která zdolá pro zombies dříve nezdolatelné (30timetrová zeď!). Technická stránka filmu je samozřejmě vynikající – akčním scénám nechybí atmosféra a drajv, byť občasná nepřehlednost jim trochu láme vaz. Pro tyto epické pasáže se Světovou válku rozhodně vyplatí vidět. Bohužel platí i to, že prakticky nic jiného nemá, proto zbytek vyšumí až neuvěřitelně rychle.
Brad Pitt se snaží a dokazuje, že má pořád koule jako za časů Achillea, děj ale spíše připomíná onu pověstnou rovnici. Náš hrdina, předtím pracovník OSN pro krizové situace, má totiž jasně nalajnovanou štaci, která čítá návštěvu asi šesti lokací, z nichž vždy na poslední chvíli uteče. Někdy je snaha o posunutí hrdiny do dalšího „levelu“ až teatrální (Jeruzalém). Všechny vedlejší postavy (i tady se najde pár známějších tváří) tak většinou jen předají informaci, kterou Gerry potřebuje a pak zmízí stejně rychle ze scény jako divákovi z hlavy. Popřípadě tvoří nezajímavou a klišovitou kulisu (rodina).
O něco lépe se Marcu Forsterovi (kontroverzní bondovka Quantum of Solace) vede v těch několika hororových pasážích – objeví se nějaká ta lekačka i pár mrazivějších momentů. Bohužel i napínavý závěr je zcela zabit scénáristou. Gerryho rozhodování o svém vlastním osudu je rázně přitažené za vlasy a následující očekávaný family-friendly dovětek už jen odzívete.
Světová válka Z nepřináší do žánru nic nového. Pouze „to staré“ vylepšuje epickým pozlátkem, ovšem bez nároku stát se něčím víc. Vznikla tak efektní jednohubka, která místy pobaví i vtáhne, ale v nitru zanechá spíše rozpaky. Mám raději, když se tvůrci snaží jít nevyšlapanou cestou a ne jen díky vyššímu rozpočtu sázet na mohutnost.
[…] Brooksovi kniha World War Z, v češtině Světová válka Z, v roce 2013 vznikla její filmová podoba, již si vzal na starost Marc Foster, kdy do hlavní role obsadil Brada Pitta, […]
No nic dlouho jsem se rozdýchával, než jsem se přinutil pustit tuto do nebes vychvalovanou nejnovější „zombie pecku“ s Bradem Pittem v hlavní roli. Nemám tenhle žánr vůbec rád, ale zvědavost jak dopadl film s velkým rozpočtem, „megastar“ ve svém čele a vším tím humbukem kolem sebe, byla prostě nesnesitelná. No a k mému překvapení jsem vůbec nebyl zklamán, ba spíš mile překvapen. Nechci tu tvrdit, že by to byla obrovská bomba, ale po dlouhé době jsem vydržel tu porci zombie, aniž bych se nudil. A že tu těch nenažraných hovad bylo. Řeknu vám, byla to docela jízda a jediné co mě dost sralo, byly ty ultrarychlé mrtvoly a pasáž v Jeruzalémě. Tady si ten digitální několika metrový útok mohli odpustit. Jinak to ovšem nepostrádalo zajímavou atmosféru, akční tempo, napětí, dobré herecké výkony a nejen nohy, ale i zuby cvakali kurevsky rychle. Takže když jsou teda ty vánoce, tak i já budu nadělovat nadprůměrné hodnocení…65%
Tento film je úžásný 🙂 mě osobně se moc líbil 😀 (v podstatě se mi líbí
skoro všechny filmy co sem viděla :)) Ale po prvních 20 min. sem už jen čekala kdy ze tmy najednou vyběhne zek (tak jim začali během filmu říkat >zekové<) T-UP T-UP T-UP HAPPY
připomělo mi to Já, Legendu. ale o trochu temnější. s knížkou to má bohužel velice málo společnýho.