Woman in Black, The (2012)


Český název: Žena v černém
Režie: James Watkins
Rok výroby: 2012
Délka: 95 min
Země: UK / Kanada / Švédsko

Hrají:
Daniel Radcliffe … (Arthur Kipps)
Ciarán Hinds … (Daily)
Sophie Stuckey … (Stella Kipps)
Roger Allam … (Bentley)
…a další

 

Poslední léta jsem si nemohl nevšimnout, že kvalitní duchařiny se objevují v kinech asi stejně často jako já v kostele, na Ženu v černém jsem se tedy docela těšil. Dvojnásob pak, když jsem zjistil, že za kamerou bude sedět talentovaný brit James Watkins, který si se svým debutem Eden Lake udělal u horrorfandů hodně dobré jméno. A nezklamal ani podruhé!

Příběh je sice klasická duchařská báchorka o tom, jak jedna milující matka neunesla smrt svého synka a od smrti své se jako černěoděný přízrak pohybuje v okolí svého domu, celková realizace je však na velmi slušné úrovni. Do městečka, kde je úmrtnost dětí větší než kdekoliv v Africe, služebně přijíždí právník Arthur Kipps, který musí vstoupit do domu a tím začne odhalovat jeho děsivá tajemství. A když vydržíte trochu zdlouhavý úvod, tak vás tato „tajemství“ budou příjemně masírovat napětím a děsem.

Žena v černém je remakem stejnojmenného televizního hororu z roku 1989, natočeného podle románu Susan Hillové, která se svou knihou dobyla i divadelní scénu. Letošní celovečerní snímek využívá tradiční propriety duchařin. Znamená to, že si užijete spoustu prohledávaných místností, nějakých těch lekaček a možná i závěrečné pointy, i když ta není v tomto případě tentokrát nijak šokující, ale hlavně má za úkol veškeré dění pěkně podtrhnout.

I ta často zdlouhavá prohlídka strašidelného domu je tady vyřešena skvěle. Tvůrci mají vždycky nějaký ten nápad a tak krom vrzajících dveří a hluku vycházejího odněkud z vrchu se sem tam objeví nějaký ten stín, nápis, otisk ruky či zablácené šlápoty, takže scény jsou dostatečně zásobené napětím, podpořenou i hudbou Marca Beltramiho. Obrovské plus je i orientace v domě, která by neměla dělat problémy i méně pozornému divákovi. Vždycky víte, kde se Arthur nachází a kudy utéct. Tvůrcům stačí bohatě několik místností a skvěle s tímto prostorem pracují.

Malým problémem jsou však lekačky, které se spoléhají až příliš na náhlé zvýšení decibelů. Střihač je sice dokáže skvěle načasovat, ale některé i tak působé lacině. Na druhou stranu jsou i zde vyjímky a opět dobré nápady, které někdy vygradují až téměř do infarktních stavů. A to je dobře. Watkins sice není tak mistrný jako byl Wan v Insidious, ale i tak je patrné, že nám vzniká nový talent, jež se vyplatí nadále sledovat.

Zkušenější divák možná ještě nalezne několik věcí, které Ženu v černém trochu srážejí (některé náhody apod.), největší otázkou však zůstává hlavní role v podání Daniela Radcliffa. Přiznám se, že jsem ho viděl hrát poprvé (nejsem harrypotterfil), snažil se a myslím, že se s touto rolí popral se ctí, ale přece jen… to zrovna není typově dobře vybraný herec Je samozřejmostí, že byl do projektu „vložen“ hlavně díky své hvězdnosti, jako finanční podpora, která z Ženy v černém udělala nejúspěšnější hororový export z Británie do Hollywoodu, kde se už příjmy přehouply přes padesát mega.

Hodnocení7
Nemějme jim to za zlé, vždyť Woman in Black je i tak supr film, který určitě letos bude v tradičních anketách o nejlepší horor hodně vysoko. Congratulations!
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Solo 1 července 2014 v 16:56

  Jelikož jsem dnes viděl původní snímek, musel jsem si prostě pustit pro srovnání i tento remake. Bohužel přestože je tato ještě relativní novinka mnohými vychvalována, v mých očích byla prostě o třídu horší a to ve všem. To však neznamená, že by dílo Jamese Watkinse nestálo za pozornost. Především pak fandové Daniela Radcliffa by si to neměli nechat ujít. Mě naštěstí celá ta série „H.Pottera“ minula – protože jsem usoudil po půlhodině prvního dílu, že tenhle „Potrat“ je vážně jen pro děcka, načeš jsem to vypnul a dále už nic neviděl, takže jsem si vůči němu ještě nestačil udělat předsudky. Bohužel ani on ani zbytek herců mi moc nesedl (oproti původnímu filmu, kde herci excelovali), což vidím i jako hlavní příčinu toho, proč je remake slabší.
  Podobné pocity jsem měl i ze samotného prostředí (tentokrát tu hráli prim digi efekty), což se mi rovněž moc nelíbilo. To platí jak pro okolí domu, tak i jeho vnitřek. Zatímco originál si mě získal svou vybudovanou mysteriózní atmosférou a onou „nepřístupností“ více objasnit celé tajemství místa v bažinách i samotné Ženy v černém, tak tady se nám to tvůrci snažili nabídnout přímo na stříbrném podnose. Což byla samozřejmě přijatelná volba, zvláště když první polovina filmu byla s atmosférou dost na štíru. Naštěstí se Watkins stačil zavčasu vzpamatovat a přitvrdil.
  To platí jak úmrtí dětí (kterých tu bylo k vidění dost), tak i následných „útoků“ samotné Ženy v černém. Konečně se naplno rozjela ona toužebně očekávaná mrazivá atmosféra a dokonce se objevili i náznaky napětí.

 2. sharkamellita 23 prosince 2013 v 11:21

  Odevšad jsem slýchala samou chválu na tento počin. Nedávno jsem se na něj koukla – no a já nevím, zas tak moc mě neuchvátil. Možná na tom má podíl i to, že jsem při sledování dělala něco do školy. Jinač- občas mi přišlo, že se děj táhne, jindy byl svižný. Líbil se mi konec. Původní film jsem neviděla. Tak bych za mě řekla- lepší průměr. (třeba až se na něj podívám jindy, bude se mi líbit víc)

 3. JaneS 27 února 2013 v 17:17

  DĚS BĚS! 10% jen za to, že je to téměř doslovná předělávka knihy. Jak mohli dát do děje postavu, která v knize není?! Jen proto, aby vydělali! Stejný princip jako u ságy Twilight – vymyšlené scény jen pro větší akčnost a větší nával lidí v kinech…. Je to veliká škoda, protože knižní předloha je úžasná. :,-( T-DOWN OMG

 4. upir 31 července 2012 v 03:45

  Daniel Radcliffe v hororu?Takhle podobně jsem reagoval.Trošku jsem si musel na herce zvykat,ale to je otázka vkusu.Ale svoji roli zvládl.Co se týká příběhu.Tak atmosféra je parádní.Všude mlha temno a pavoučiny.Příběh je ze začátku napínavý,ale potom začne trochu kolísat a ke konci je osekaný,což je trochu škoda.Když si pustíte film v noci,tak Vám rozhodně vytvoří skvělou atmosféru 🙂

Nový komentář