Český název: Žena v černém 2: Anděl smrti
Režie: Tom Harper
Rok výroby: 2014
Délka: 98 min
Země: UK
Hrají:
Phoebe Fox … (Eve Parkins)
Helen McCrory … (Jean Hogg)
Jeremy Irvine … (Harry Burnstow)
Oaklee Pendergast … (Edward)
Adrian Rawlins … (Dr. Rhodes)
…a další
První Woman in Black (2012) mě svého času příjemně překvapila. Byla to relativně zábavná žánrovka, která i přes otřepaný příběh nabídla svěží atmosféru. Jamese Watkinse v druhém díle nahradil televizní režisér Tom Harper a celý děj se přesunul o několik desetiletí dopředu. Opuštěné sídlo s černě oděným přízrakem využijí dvě učitelky s osmi školáky jako úkryt před hrůzami druhé světové války. O moc víc bezpečno v něm ale nebude.
Bohužel anglickou mlhou zahalené sídlo neobchází jen duchové, ale i dobře známý syndrom nastavované kaše. Místo rozšiřování nějaké mytologie tu jde jen o přímočaré a ve výsledku monotónní lekání, které nudí s každou další nadbytečnou minutou víc a víc. Těch zdlouhavých procházek a otravných dětiček (z nichž některé prostě musí temné síly cítit) jsem měl už v polovině tak akorát dost.
Napětí se nečerpá ani z válečného konfliktu. Jasně, u hororu to tolik nevadí, ale že jediným bodem války je zde učitelčin nápadník, pilot RAF, jehož “vrcholovým” momentem je smutná historka z boje, mě zklamalo. Klišé střídá klišé a v tomhle podprůměru se jede až do konce. Snad jediným prvkem, který obstál je kamera. A hlavní hrdinka, která mi přišla “jednoduše hezká”.
Tak jsme se po dvou letech dočkali pokračování Ženy v černém a s novým režisérem přišel ještě větší úpadek kvality příběhu, nežli tomu bylo u nedávného remaku. Ten mě rovněž nějak závratně neokouzlil (na rozdíl od původního filmu, který byl solidní), ale přesto jsem jej dokázal ocenit alespoň lepším průměrem. Bohužel zde mi k tomu tvůrci nedali ani příležitost. Atmosféra totiž po většinu času dost stagnovala a až na několik slibných momentů a pokusů o lekací scény, jsem se spíš u sledování filmu nudil. Tom Harper je hlavně seriálovým režisérem a popravdě moc nechápu, proč volba padla zrovna na něj. Přišlo mi, jakoby ani pořádně nevěděl, jak má vytvořit potřebnou atmosféru, nebo lépe řečeno udržet míru napětí na delší dobu nežli (deseti vteřin). Dá se tu totiž narazit na několik rádoby lekacích scén, ale většina z nich je strašně předvídatelných a když už se i zdálo, že by mohla atmosféra nabrat příjemnější směr, vše utnul střih a přišla další nudná scéna. Postava mladého letce mi tu navíc přišla naprosto zbytečná a klidně bych se bez ní obešel. Spíše se tu měli zaměřit na vyobrazení starého sídla (které Radcliffa přivádělo k šílenství), nebo více zapojit Ženu v černém. Jenže to by na to musel mít někdo pořádné koule. Takhle z toho vznikl jen hodně nedochucený patos, který vlastně ani nemusíte vidět, protože o nic důležitého nepřijdete. 40%
Stejnojmenná kniha ztratila skličující a mrazivou atmosféru ztrátou ich formy, která byla laicky změněna na otřískanou er formu. I tak to byla kniha, která stála za to číst. Ovšem tento film nesahá svému předchůdci (oběma) ani po prsty na nohou. Jakob režisér a scénárista jen letmo prolétli knihy, a aniž by využili její stěžejní faktory, jednoduše natočili odfláknutou a nepřehlednou blbost. Po dvou hodinách jsem si na snímek ani nevzpomněl. OMG SCRATCH :-!