Wolfen (1981)


Český název: Vlci
Režie: Michael Wadleigh
Rok výroby: 1981
Délka: 115 min
Země: USA

Hrají:
Albert Finney … (Dewey Wilson)
Diane Venora … (Rebecca Neff)
Edward James Olmos … (Eddie Holt)
Gregory Hines … (Whittington)
Tom Noonan … (Ferguson)
… a další

 

New York obchází hrůza. V Central Parku jsou nalézána zohavená těla. Jedinou stopou, kterou vyšetřovatel Wilson objeví, jsou vlčí chlupy. Vypadá to na zdánlivě bezúčelné řádění kohosi nebo čehosi. Čím více se však Dewey v případu šťourá, tím více je mu jasné, že jde o něco víc, zvláště, když se ukáže, že jsou v tom namočení i místní indiáni.

Je zajímavé sledovat, jak si s filmem tohoto formátu dokáže poradit režisér (či spíše kameraman), který má ve své filmografii hlavně pouze několik hudebních dokumentů týkajících se většinou Woodstocku. Že se mu povedl nevšední horor, o tom svědčí 2 získaná ocenění (režie a zvuk) a 4 nominace (mj. nejlepší horor). Až skoro zamrzí, že tímto skvostem na poli hororu skončil.

Wadleigh se sám částečně postaral i o scénář, který vychází ze stejnojmenné novely, jejímž autorem je Whitley Strieber (jenž má na kontě taktéž předlohu snímku The Hunger). Budování atmosféry tak bylo plně v jeho rukách. A povedlo se. Zvláště, když na post hudebního skladatele přizval tehdy víceméně začínajícího Jamese Hornera. Ten již zde dokázal, že v něm dřímá ohromný potenciál a schopnost přitlačit na pilu tam, kde je to třeba, aniž by přeháněl. Tady se mimochodem objevují jeho později velmi slavné motivy. Divák ani nemusí dávat příliš velký pozor, aby zaslechl původní variace pozdějšího Commanda nebo Aliens. Hudební složka je třešničkou na dortu celkově potemnělé až mírně gotické atmosféry, která dokáže přikovat k obrazovce již od začátku.

Výrazným kladem je pojetí hlavní postavy. Od pohledu je to jeden z hrdinů, od kterých pozorovatel očekává drsnost a nadhled, současně však doufá, že to nebude příliš přehánět. Výborně zahraný Wilson splňuje téměř všechna očekávání. Nekompromisní, současně umírněný. Tvrdý, ne však necitlivý. Jeho charakter se v průběhu vyvíjí. Zatímco na začátku stojí jako neotřesitelný pilíř, na konci je zdecimován prožitými hrůzami, bojí se, chápe. Jeho dokonalost je samozřejmě završena dobytím srdce pohledné kolegyně. Ačkoli Finney své herecké kolegy nijak zvláště nezastiňuje, sotva si bude divák krom něho a možná ještě černého Hinese (potažmo indiána Olmose) pamatovat někoho jiného.

K tajuplnosti snímku přispívá způsob práce s kamerou a zobrazování útoků. Na kameru se zabíjí výjimečně. Četnější jsou nájezdy objektivu na oběť a následné odlétnutí té či oné části těla. Krvavost je co do počtu scén spíče výjimečná, o to však působivější a barevně sytější, což k celkovému nádechu jen přidává. Stejně jako skutečnost, že divák není nikdy pomocí jednoduchého, zato účinného (s odstupem času snad i směšného) vizuálního efektu nechán na pochybách o tom, kdy se dívá očima stvoření, jež se chystá k útoku.

Vlci se bohužel nevyhnuli několika nešvarům. Je to zejména závěr, který pro milovníka maximálně vygradovaných a dramatických zakončení celou nadějnou zápletku posouvá do úsměvnějšího soudku. Taktéž si nelze nepovšimnout, že délka filmu je poněkud větší, než je třeba. Výsledného příjemného zážitku by bývalo bylo dosaženo i pod hranicí 100 minut. Výraznější nuda se však ani tak díky dobrému scénáři naštěstí nedostavuje.

Hodnocení8
Wolfen je příjemně atmosférický, dá se říci až téměř mysteriózní hororový thriller obohacený špetkou brutálnosti a tažený vpřed plným hereckým nasazením. Je to film na pomezí povedeného nadprůměru s přesahem do první ligy.
80%

Sdílejte článek

  1. Solo 27 března 2012 v 20:03

    Měl jsem dojem, že budu sledovat další čistokrevný vlkodlačí kousek, ale ono to nakonec bylo úplně jinak, nebo ne? Na rozdíl od některých diváků jsem byl s tímto zvířecím hororem velice spokojený a přestože ani zde se nevyvarovali několika slabším momentům, tak je obrovská škoda, že Wadleigh pověsil režisérské řemeslo na hřebík. Téměř od prvních minut jsem se ponořil do tohoto tajuplného příběhu, který mě svým způsobem okouzlil. Zřejmě za to může ten pohled do vlčích očí… Úvodní scéna nás ovine mysteriózním závojem, který se nás bude držet až do konce. Tvůrci se snažili udělat co možná nejméně chyb a držet diváky v napětí až téměř do úplného závěru. Postupnými krůčky se nejprve podíváme na první vraždy, které nás jistě zaujmou svým chladným a nesmlouvavým zpracováním, které nám ovšem ukáže jen tolik, aby v nás vyvolalo zájem a současně i několik otazníků. Kdo, nebo co může být oním záhadným vrahem? Následně v nás zanechá první dojmy i detektiv Wilson, který je svým způsobem správný – drsný polda. Než však rozlouskneme celý příběh, čeká nás několik zvratů a seznámení s další řadou zajímavých postav. Mezi ně patří i černý patolog a jeho smysl pro „lehce ujetý humor“. Právě tyto drobnosti prokrví lehce nudnější pasáže, které se tu a tam objeví. Vše je ještě navíc doplněno o skvělý hudební doprovod…70%

Nový komentář