Wolf (1994)


Český název: Vlk
Režie:
Mike Nichols
Rok výroby: 1994
Délka: 125 min
Země: USA

Hrají:
Jack Nicholson … (Will Randall)
Michelle Pfeiffer … (Laura Alden)
James Spader … (Steward Swinton)
Kate Nelligan … (Charlotte Randall)
Christopher Plummer … (Raymond Alden)
Richard Jenkins … (detectiv Bridger)
Om Puri … (Dr. Vijay Alezias)
… a další

 

Redaktor newyorkského nakladatelství Will Randall jedné osudné noci na opuštěné silnici srazí vlka. Když se ke zraněnému zvířeti přiblíží, vlk ho kousne a uteče. Zranění nevypadá vážně, ale brzy se začnou projevovat následky lykantropie. Will má výborný čich a sluch, navíc dokáže prospat celý den. Zato v noci je živý až moc. Aby toho nebylo málo, jeho šéf chce Willa propustit a žena mu zahýbá s nejlepším přítelem Stewardem Swintonem (mimochodem pěknej slizoun). Právě když se Will vrací domů a potká Swintona na schodech, tak ho v afektu kousne do ruky.

Oporu nachází v šéfově dceři Lauře se kterou začíná navazovat milostný vztah. Noci jsou však pro Willa zahaleny tajemstvím. Probouzí se ve zkrvaveném oblečení a po kapsách nachází následky jeho nočních výletů (asi zbytky co si chtěl sníst později). Začíná mít neblahé tušení a proto se obrátí na jednoho starého okultistu. Dostane od něj kouzelný amulet, který mu pomůže udržet jeho vlčí Já na uzdě. Pro všechny případy je po dohodě s Laurou na noc zavřený ve stáji.

Na Lauru má však zálusk i někdo jiný. Přichází si pro ní Steward Swinton již ve vlkodlačí formě. Když Will vidí, že je jeho milá v ohrožení, udělá to co udělat musí. Sundá amulet. A vyrovnaný zápas dvou vlků o samici může začít…

Film jako takový nenabízí nic nového, ale co mě mile překvapilo – a nestává se to u vlkodlačích filmů často – bylo to, že si proměnění vlkodlaci zanechávají část lidského myšlení. Například když se Will toulá v noci po parku a zastaví ho banda mladíků s tím, jestli nemá nějaké peníze, odpoví, že peníze má, že jim může půjčit a chová se přátelsky. Ovšem jen do té doby, než na něj jeden z mladíků vytáhne pistoli. A to že rozsápal krk své ženě, která mu byla nevěrná….no….vy by jste to snad neudělali?

Za zmínku ještě stojí démon v lidské podobě, výborný Jack Nicholson. Je to právě on, kdo dodává filmu tu správnou šťávu. Kdyby hrál hlavní roli někdo jiný, film by se rozhodně nedočkal takové úspěšnosti.

Hodnocení9
Pro obdivovatele Jacka Nicholsna je Wolf povinnost.
90%

Sdílejte článek

13 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 19 února 2008 v 22:51

    Jde o jeden z mála filmů, ve kterých se skloubil horor s romantikou a jenž jsem schopný tolerovat natolik, že patří mezi moje nejoblíbenější. Vlka jsem viděl už několikrát a nikdy mě tento příběh neomrzel natolik, abych se k němu po čase vrátil zase zpátky. I proto jsem byl docela překvapený, že jsem jej jaksi „zapomněl“ ohodnotit již mnohem dříve a tak jsem to samozřejmě musel ihned napravit. Filmy s vlkodlačí tématikou mám docela rád a Wolf patří bezesporu ke špičkám tohoto odvětví, přestože se svým způsobem od svých kolegů v mnohém dost liší. Nenajdeme zde mnoho nervy drásajících momentů ani prvotřídní proměnu ve vlkodlaka (ze které byste se posadili na prdel), ale za to je tu k vidění spousta jiných předností. Tou největší je samozřejmě přítomnost a hlavně výkon Jacka Nicholsona. Tento PAN HEREC prostě patří mezi opravdovou extratřídu a já si snad nepamatuji na žádný film, ve kterém by mě vyloženě zklamal. A i zde se zasloužil mírou vrchovatou o celkový vysoký rating Wolfa, přestože více než hororových prvků, se tu dočkáme právě těch romantických / emočních. Ale k tomu jsou samozřejmě zapotřebí dva a Michelle Pfeiffer (já tuhle ženskou prostě miluju už od dětství) mu byla rozhodně rovnocennou parťačkou. Osobně bych na tomto filmu našel jen málo slabin, kterým bych mohl něco více vytknout. Snad jen tu až přílišnou „měkkost“ tohoto filmu. 80%

Nový komentář