Within the Woods (1978)


Režie: Sam Raimi
Rok výroby: 1978
Délka:
32 min
Země: USA

Hrají:
Bruce Campbell … (Bruce)
Ellen Sandweiss … (Ellen)
Scott Spiegel … (Scotty)
Mary Valenti … (Shelly)
…a další

 

Skupinka přátel tráví víkend v odlehlé chatě, zrovna tam, kde právě operuje neznámá zlá síla. Jeden z nich se mění v zombie, která hodlá všechny povraždit.

Říkáte si, že je vám spousta okolností tohoto příběhu známa? Lesní chata, tajemné síly, Bruce Campbell. Již to o lecčems vypovídá. Pusťte si tento krátký snímeček a spatříte další povědomosti. Pro pozdější hororový kult charakterické nájezdy kamery, odporné zvuky, naturalistická brutalita, spousta krve. K tomu značně dramatická hudba, trocha napětí, velmi mnoho křiku, ždibet vtipu.

Ano, Within the Woods je rozcvička k Evil Dead. Raimi s přáteli natočil během víkendu materiál, který o několik let později přetransformoval ve své nejkultovnější dílo Evil Dead a Evil Dead II. Tento půlhodinový zákusek tak můžete brát jako takový malý Evil Dead na nečisto.

Nejedná se však v žádném případě o dílo méněcennější, než jeho slavnější a hlavně dražší a delší kolegové. Samo vyniká poctivou filmařinou a hustou atmosféru, kterou jen dokreslují věrohodné herecké výkony a hlavně zakrvácená postava vraha. V podstatě představuje veškeré základní zbraně pozdějších titulů, a to jak obsahové, tak také formální, co se týče zejména pojetí detailu, celkového zpracování a práce s kamerou.

Hodnocení8
Within the Woods je svébytná verze Evil Dead, která všechny příznivce této série může jen a jen potěšit. Je to takový malý ED večerníček ve chvíli, kdy není čas na celý ED.
80%

Sdílejte článek

Nový komentář