Wishcraft (2002)


Český název: Nebezpečná přání
Režie: Richard Wenk a Danny Graves
Rok výroby: 2002
Délka: 97 min
Země: USA

Hrají:
Michael Weston … (Brett)
Alexandra Holden … (Samantha)
A. J. Buckley … (Howie)
Huntley Ritter … (Cody)
Austin Pendleton … (Turner)
…a další

 

Krom toho, že mám rád dobré horory, tak občas sáhnu i po něčem neambiciózním, s touhou vědět, jestli mě nedokáže překvapit snímek z méně vyhledávaného konce filmových databází. Nebezpečná přání mě to málem splnila, nakonec však musím dát opět podprůměrnou známku. Škoda.

Středoškolák Brett je poměrně chytrý mládenec, který doučuje dějepis krásnou Samantu a hluboce se do ní zamiluje. Jeho vyvolená má ale spokojený vztah s Codym, školním oblíbencem, který střední proplouvá hlavně díky fotbalu. Brett je toleruje, ale všechno se změní s tajemnou skříňkou, která mu dojde poštou a je na ní napsáno, že mu splní tři přání. Brett tomu nechce věřit, ale když ho Samanta (díky prvnímu) pozve na školní ples, využije situace a vzápětí žádá, aby se do něj nadobro zamilovala. Vše mu je splněno, ale od doby prvního „čarování” se v okolí pohybuje tajemný vrah, který vraždí zdejší studenty. Mají tyto události souvislost?

Ano, hádáte správně – nic není zadarmo. Krabičky, které plní přání (tato je obdařena býčím penisem, jak originální) se většinou objevují v pohádkách, horory ale nejsou vyjímkou. Snímek Wishcraft se s tímto nápadem snaží vypořádat se vztyčenou hlavou, což je určitě chválíhodné s ohledem na to, že to je a bude jen další z řady levných horůrků, který vyjel z výrobní linky kdesi v USA. Bohužel se opět nepodařilo leckteré neduhy potlačit.

Zprvu se film poměrně slušně sleduje, takže se nekoukáte neustále na hodinky. Neděje se tu sice nic moc extra výživného, ale jelikož jsem ještě mladý, tak mě nerozčilovali problémy dvou kamarádů – Bretta a Howieho. Brett řeší lásku, Howie je jeho nejlepší (správně potrhlej) kámoš a některé jeho výstupy jsou srandovní. Teen komedii ale nečekejte, protože pak na scénu nastoupí tajemný zabiják v masce a začne řádit. Bohužel pro diváka to dělá tak nešikovně, že ani na jednu vteřinu nevznikne ani náznak atmosféry, strachu, děsu. A to je pro horor vždycky ten největší průšvih.

Aby tvůrci svého vraha alespoň trochu „zviditelnili”, dali mu do vínku větší sílu a taky efektní způsoby při zabíjení. Takže několik mrtvol je sice zabito standartně, jiné však velmi bizarně – jedna oběť je například po krk pohřbena v zemi a vrah si hraje bowling. Tato bizarnost však nedokáže zakrýt fakt, že jako horor Nebezpečná přání naprosto selhávají. Relativní spokojenost při sledování nakonec naruší finále, ve kterém se sice vše povinně dovysvětlí, ale na můj vkus bylo až příliš nenápadité, zdlouhavé a v některých případech i trapné.

Hodnocení4
Wishcraft, stejně jako další horory stejné kategorie, by si taky měli uvědomit, že kde nejsou peníze, tam je lepší raději přestat. Střihač by se rozhodně neměl bát stříhat a to klidně o dobrých 10 - 15 minut. Diváka by nic nebolelo a možná by si ještě klikl na vyšší hodnocení.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Solo 2 srpna 2010 v 17:12

  Za začátku jsem si myslel, že jsem si snad pustil místo hororu nějakou
  debilní americkou komedii o típkovi, který zase nemůže zbalit žádnou
  ženskou, ale postupem času se mi tenhle film docela zalíbil. Smrtící
  scény jsou sice na jednu stranu obalené v duchu černého humoru, ale svým
  způsobem i docela dobře natočené. Navíc zde lze spatřit i několik
  pokusů o gore, které zas až tak špatně nedopadli. Hm a nakonec i několik
  pěkných ženských, takže pro mě je to čistý průměr se vším všudy.

Nový komentář