Wind Chill (2007)


Český název: Závan smrti
Režie: Gregory Jacobs
Rok výroby: 2007
Délka: 87 min
Země: USA

Hrají:
Emily Blunt … (Girl)
Ashton Holmes … (Guy)
Martin Donovan … (Highway Patrolman)
Ned Bellamy … (Snowplow Driver)
Ian A. Wallace … Priest (as Ian Wallace)
Donny James Lucas … Stranger (as Donny Lucas)
…a další

 

Emily Blunt je chytrá vysokoškolská dívka s omezenými prostředky. Zrovna jí nastávají vánoční prázdniny a poslední problém, kterému musí zdánlivě čelit je jak se vlastně dostat domu. Řešení najde u podivínského spolužáka v podání Ashtona Holmese, který shodou náhod bydlí ve stejném městě jako ona. Vydávají se tedy bok po boku na několikahodinovou jízdu starým, skoro vysloužilým autem. Zprvu chladný vztah mezi oběma hrdiny je ještě více prohlouben menším incidentem na čerpací stanici. Vychází najevo, že se možná ztratili. Tento fakt přinutí hlavní hrdinku přemýšlet nad tím, kdo její řidič vlastně je a co skrývá. Netuší, že zanedlouho budou oba na opuštěné cestě doslova smeteni policejním autem a uvězněni v chladu a tmě napůl zavátí v nepojízdném voze. Pomoc je daleko. Oba jsou ranění a s okolím není něco v pořádku. Objevují se přízraky dávno mrtvých osob včetně toho nejhoršího: policisty, který v minulosti vraždil na této silnici a sám tragicky zahynul. A to krátce před vánoci.

Film Závan smrti je jeden z těch typů hororů u kterého zprvu nečekáte, že by vás mohl nějak překvapit či v případě zkušeného hororového fanouška vyděsit. To jsem si říkal před jeho shlédnutím. Skutečnost však byla jiná.

Horor Závan smrti nejen že mě bavil, ale dokázal ve mně vyvolat pocit strachu, což se dlouho žádnému podobnému hororu nepodařilo. Atmosféra bezmoci a napětí je vykreslena dokonale. Za zamrzlými okýnky vozidla doslova nevíte, co, kdy a kde na vás vybafne. Správně zvolená hudba s dobrou kamerou vše dokresluje a dobře zvládnutá režie i střih toto vše podtrhává.

Avšak najdeme zde i významné mínusy. Tím hlavním bych určil místy nelogický scénář. Pak herecké výkony hlavních představitelů, které byly dobré, ale nikdy mě nepřesvědčily o bezradnosti a hrůze, ve které se aktéři ocitli. A za poslední stereotypní děj, který nepřináší nic nového a ukazuje nám už mnohokrát okoukaná hororová klišé.

Plusy
+ Skvělá atmosféra.
+ Dostatečné napětí.
+ Zvládnutá režie.
+ Ve většině záběrů dokonalá kamera.

Mínusy
– Místy patrné odfláknutí scénáře.
– Průměrné herecké výkony.
– Zkušení hororoví fanoušci se nezbaví dojmu, že tohle už někde viděli.

Hodnocení7
Závan smrti hraje na béčkovou strunu od začátku do konce. Ale hraje na ní tak dobře, že vám těch osmdesát sedm minut uteče jako voda.
70%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

 1. Solo 7 ledna 2011 v 10:13

  Průměrná duchařina, která se klidně mohla stát i hitem roku, nebýt
  nudných pasáží a chaotické práci režiséra. Herecké výkony jsou totiž na
  velice solidní úrovni, stejně jako efekty či hudební doprovod. Největší
  kámen úrazu je však nejen v nevyrovnanosti scénáře, ale i samotné
  atmosféře.60%

Nový komentář