Winchester (2018)


Český název: Winchester: Sídlo démonů
Režie: Michael Spierig a Peter Spierig
Rok výroby: 2018
Délka: 99 min
Země: USA / Austrálie
Alternativní názvy: Winchester: The House That Ghosts Built / The 13th Hour

Hrají:
Jason Clarke … (Dr. Eric Price)
Helen Mirren … (Sarah Winchester)
Sarah Snook … (Marion Marriott)
Emm Wiseman … (Nancy)
Tyler Coppin … (Arthur Gates)
… a další

 

Režisérské duo, bratři Spierigové, už stihlo natočit několik průměrných hororů – Undead (Nemrtví, 2003), Daybreakers (Svítání, 2009)Jigsaw (2017). Leckdy jejich filmem prosákne zajímavá myšlenka, ale celkové podání pokulhává. Podobně na mě zapůsobil i Winchester, který se sice kryje oscarovou Helen Mirren a “skutečnými událostmi”, ale jsou to jen matné ozdoby na průměrném stromečku.

Dr. Eric Prize má jednoduchý úkol – zjistit, zdali je vdova a dědic zbrojního impéria Winchesterů, Sarah Winchesterová, duševně v pořádku. Tajemné sídlo, kde se Eric ubytuje, je obklopeno krvavou historií nešťastných duší zabitých opakovacími puškami a pracuje se na něm 24 hodin denně. Všichni včetně Sarah jsou přesvědčeni o prokletí sídla, racionálnímu doktorovi to však trvá pochopit déle.

Námět nezní úplně marně, samotný snímek však svoje karty odhaluje příliš rychle a končí jako celkem nudná duchařská báchorka. Chytat se tak lze pouze stébel některých povedených nápadů – sídlo totiž působí dojmem labyrintu s nejednou zvláštností (schody, které nikam nevedou), herci v čele s Helen Mirren a Jasonem Clarkem nejsou k zahození a poměrně se mi zamlouvalo i vyvrcholení tragické lásky v zahradě, kam se nesmí chodit.

Hodnocení5
Bohužel atmosféra je jako na houpačce. Snímku nelze vyčíst několik zábavných momentů, spíše než do kina bych ho ovšem zařadil mezi televizní horory. Tam snad může být doceněn.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 18 srpna 2019 v 10:24

    Nečekal jsem od toho mnoho, protože filmů o prokletých domech existuje už celá řada a toto téma mi není zrovna dvakrát pochuti, nicméně jsem byl nakonec vcelku spokojený. Režisérské duo už několikrát předvedlo, že filmy točit umí a ani tentokrát nezklamalo. Navíc scénář alespoň částečně koketoval se skutečnými událostmi (tím mám na mysli samotný dům, který má v Americe doopravdy podivnou minulost a dodnes o něm kolují nejrůznější pověsti. Navíc patří mezi často navštěvované místa v USA). Samotné pojetí tohoto filmu taky není špatné. Hlavně tedy v jeho první polovině. Tvůrcům se místy podařila vytvořit zajímavá ponurá atmosféra, okořeněná o několik lekacích scén (ty sice nebyly žádná bomba), ale samotné prostředí domu bylo parádní, stejně jako herecké výkony obou hlavních představitelů. Jak Helen Mirren tak i Jason Clarke odvedli slušnou práci, některé efekty rovněž nebyli vůbec špatné a nebýt toho až „pohádkového“ závěru, byl bych asi spokojený mnohem více. Winchester si tak určitě své příznivce najde, ale ostřílení hororoví fandové z něj asi moc „na větvi“ nebudou.50%

Nový komentář