Wicker Man, The (2006)


Český název: Rituál
Režie: Neil LaBute
Rok výroby: 2006
Délka: 97 min
Země: USA / Německo / Kanada

Hrají:
Nicolas Cage … (Edward Malus)
Ellen Burstyn … (Sister Summerslsle)
Kate Beahan … (Sister Willow)
Frances Conroy … (Dr. Moss)
Molly Parker … (Sister Rose / Sister Thorn)
…a další

 

Nicolas Cage je akční herec. Jeho filmy z devadesátých let patřily k nepřekonatelným milníkům žánru. Pecky jako Skála nebo Con Air jsou ty, na které se dá kouknout snad stokrát a stejně se neomrzí, málem bych zapomněl na akční trhák Tváří v tvář, kde mu zdatně konkuroval John Travolta. Nikolas si vždy vybíral filmy, v nichž hrál správného muže na nesprávném místě. Dílo Wickerman nepatří a nikdy patřit nebude mezi bijáky, které by se daly zapamatovat. Tentokrát je Nicolas správným mužem, ale v nesprávném filmu.

Typicky americký policista si svědomitě plní svoje povinnosti a prohání nadupanou motorku krajinou. Když uvidí z automobilu vypadnout panenku pěkně na hlavičku, akrobatickým kouskem ji zvedne ze silnice a dohoní jeho majitelku, která je očividně na cestách se svojí – jak se zdá – dcerou. Když je holčičce panenka vrácena, tak obloukem letí opět na hlavičku směr silnice, myslím si, že z toho už musí mít pěkně odřenou svojí plastovou hlavičku. Policista přechází silnici, aby ji podruhé zvedl a v tom auto i s jeho pasažéry smete ze silnice náklaďák. Policista se zoufalým výrazem ve tváři stojí u pomalu hořícího auta a helmou se snaží rozbít okénko, aby zachránil holčičku, před jistou smrtí v plamenech, která by jí nejspíš patřila za to, jak se chová ke své panence … no nic výbuch a konec scény.

Po nějakém čase nacházíme již vůbec ne usmívajícího se policistu, jak sedí doma v depresi, kterou mu přivodila smrt těch dvou v automobilu. Přichází dopis, vím že dopisy nechodí, ale zapoměl jsem, kde se mu vzal na stole, takže zůstaneme u toho že přichází. V něm policistovi jeho dávná přítelkyně tklivě líčí, jak bydlí kdesi a jak se jí ztratila dcerka a jak jí potřebuje od něj najít. Policista se vydává na ostrov, kde žije komunita velmi emancipovaných žen, které mají svá pravidla a dozvědět se ood nich kloudnou věc, je nemožný úkol i pro tvrďáka typu Nicolas Cage. Potácí se od postavy k postavě a snaží se něco vyzvědět, jenže emancipovaná komunita žen jen mlží a film spěje k překvapivému závěru…

Celkem slušný námět, slušné obsazení, ale co mně dostalo byla absurdita scénáře. To již výše zmíněné potácení se od postavy k postavě se po chvíli začne zajídat a nudit a ani akční herec v hlavní roli nedokáže zaujmout.

Hodnocení4
Tenhle film je jedna velká nuda a já jen lituju, že jsem na tu hlavičku míto panenky nespadnul já, možná bych hodnotil mnohem lépe.
40%

Sdílejte článek

 1. Solo 13 března 2010 v 14:26

  Oproti původnímu filmu je tenhle remake jen slabým odvárkem
  mysteriózního thrilleru. Přesto si myslím, že jde o průměrné dílo, které
  stojí především na slušném výkonu Cage a okopírovaném ději jenž byl
  místy po vizuální stránce i lepší než jeho předchůdce. Bohužel ono
  ”kouzlo” originálu se jaksi vytratilo. Tenhle film stojí tak maximálně
  za dvě shlédnutí a pak od něj ruce pryč.

Nový komentář