Wicker Man, The (1973)


Režie: Robin Hardy
Scénář: Anthony Shaffer
Rok výroby: 1973
Délka: 84 min
Země: Velká Británie

Hrají:
Edward Woodward … (Seržant Howie)
Christopher Lee … (Lord Summerisle)
Diane Cilento … (Miss Rose)
Britt Ekland … (Willow)
Ingrid Pitt … (Librarian)
Lindsay Kemp … (Alder MacGregor)
Russell Waters … (Harbour Master)
Aubrey Morris … (Old Gardener/Gravedigger)

 

Filmová lahůdka “The Wicker Man” byla natočena Robinem Hardym léta páně 1973 a bezpochyby patří mezi nejpůsobivější díla světové kinematografie.

Příběh silně věřícího policisty, který se vydává na jeden ze Skotských ostrovů (panství Lorda Summerisla), aby zde pátral po zmizelé dívce jménem Rowan. Místní usedlíci ovšem o dívce nic neví a tvrdí že na tomto ostrově nežije. Seržant se i přesto nenechá odradit a pokračuje v pátrání během něhož se dozvídá mezi jakou komunitou lidí se to ocitl. Všichni zde žijí podle pohanských zvyků a uctívají stará božstva. Nuada – bůh slunce, Avellenau -bohyně úrody.

Časem se policista dozvídá, že pohřešované dítě je mrtvé a že neexistuje úmrtní list. Rozhodne se proto vykopat hrob a přesvědčit se, zda-li je tělo na svém místě. Záhy však po otevření víka s hrůzou v očích sleduje obsah. Místo nebohé dívky leží v rakvi zajíc. Jako křesťanovi mu místní zvyky připadají odporné a barbarské, ale i přesto neustupuje a dál hledá živou (neživou) dívku.

Při sledování tohoto klenotu mě atmosféra doslova pohltila a zanechala fascinující zážitek. V žádném případě se nejedná o horror, jak je tomu často uváděno, ale o velmi poutavý až lechce úchylný snímek z krásného prostředí. Skvělé herecké výkony všech protagonistů, ovšem největší roli zde hraje hudba. Celým filmem se linou příjmné lidové písničky doplněné tanečními vsuvkami.
Dal bych za to cokoliv, kdybych se moh ocitnout uprostřed děje a společně si tam s něma zazpívat. Musel jsem si sehtat soundtrack, protože tohle je radost poslouchat.

Samotný závěr filmu je nečekaně šokující a divákovi se naskytne klasická ukázka toho, jak prosí křesťan o milost. The Wicker Man se musí vidět. Je to opravdu velkolepá podívaná.

0%

Sdílejte článek

 1. Solo 13 srpna 2011 v 14:21

  Britové mě tentokrát opravdu překvapili. Zatímco
  remake mě moc nebavil, tak tady to bylo mnohem lepší po všech stránkách.
  Konfrontace dvou rozdílných vír, při kterých jsem se já nevěřící opravdu
  pobavil (zvláště při utahování si z Ježíše). Velice zajímavé vzdělávací
  metody ostrovanů již od dětství a jejich zvyky rovněž upoutali mou pozornost. Vůbec
  mi nevadili ty zpívající pasáže a erotický taneček (vábení) herečky Britt
  Ekland byl naprosto luxusní. Stejný pocit jsem měl i z hereckého výkonu Edwarda
  Woodwarda.  80%

Nový komentář