Wicked Little Things (2006)


Režie: J. S. Cardone
Délka: 94 min
Země: USA
Alternativní název: Zombies

Hrají:
Lori Heuring … (Karen Tunny)
Scout Taylor-Compton … (Sarah Tunny)
Chloe Moretz … (Emma Tunny)
Geoffrey Lewis … (Harold Thompson)
Ben Cross … (Aaron Hanks)
…a další

 

Neblahé okolnosti spojené s tragickou smrtí manžela dovedou Karen Tunny k tomu, aby vzala své dvě dcery a učinila životní krok. Krok v podobě cesty do odlehlých hor, kde po neboštíku manželovi zbyl jeden velký starý dům. Tento hodlá Karen za poslední peníze opravit a co nejvýhodněji prodat, aby se s dětmi mohla nadobro odstěhovat do slunné Kalifornie.

Netuší ovšem, že v horách je kromě domu ještě starý důl, v nemž bylo kdysi zasypáno několik dětí, které v dole pracovaly. Od té doby se děti každou noc vracejí mezi živé. Bloudí po lesích s krumpáči a motykami v rukách a ze všeho nejraději pojídají lidské maso….

Typické béčko režiséra J. S. Cardona si pod sebou samo podřezává větev už jen zvolenou tematikou. Cardone totiž zůstal na rozcestí mezi dvěma subžánry. Zatímco snímek nese všechny znaky typické duchařiny (staré fotky, postupné poodhalování dřívějších událostí, tajemství starého dolu… apod.), autor se přesto snaží zombie tematiku do děje nějak vtlačit. Což je patrné i na stylizaci dětí, o které tu jde především. Čeští distributoři byli dokonce natolik odvážní, že se rozhodli film uvést na trh pod názvem Zombies. Ptáte se, proč je to takový problém?

Představme si nyní typického fanouška zombie subžánru. Takového, který se každý večer modlí k Romerovi a když ulehá do postele, těší se, že následujícího dne nastane úsvit mrtvých. Co asi takový ortodoxní milovník oživlých mrtvol od filmu očekává? Především apokalypsu, akci, zábavu a pořádnou porci krve. Zkrátka všechno, co recenzovanému snímku chybí. Kdybych mohl jednu otázku směrovat přímo na autora (případně na zdejšího distributora), nejspíš bych se ptal, jakou reakci očekával, když se pokoušel upoutat pozornost právě těchto diváků.

Vraťme se ovšem k dětem. Potenciál vraždících neviňátek odhalil už kdysi Stephen King, když sepsal svou povídku Kukuřičné děti a položil tak základní kámen jedné ze slavných hororových serií. Je na tom vskutku cosi děsivého, pokud si představíme, jak se skupinka nevinných hodných dětí mění na bestie, které touží po lidské krvy. Cardone si toho je bezpochyby vědom, přesto si ale na stylizaci těch svých potvůrek mohl dát trochu více záležet. Oni vážně nepůsobí moc jako zombies, ale spíše jako tlupa podviživených fracků z chigagského předměstí z dob hospodářské krize. Přičteme-li si k tomu, že Cardonem zvolení dětští herci nejsou pohybově přiliš nadaní – působí spíše strnule, zůstal zmíněný potenciál jaksi nenaplněn.

Nebuďme ale přehnaně kritičtí. Co se Cardonovi musí nechat, je volba prostředí. Starý provlhlý temný dům a husté mlhavé lesy sice neplatí v rámci žánru za nic originálního, fungují ovšem spolehlivě. Mě osobně okolí domu místy asociovalo bájné prostředí jezera Crystal Lake, kde od nepaměti spřádá sítě strachu Jason Voorhees. V překladu to tedy znamená, že Cardone v tomto směru odvedl dobrou práci.

Dále tu máme herecké obsazení, kde si autor až na volbu dětí rovněž nepočínal špatně. Sice bych uvítal, kdyby Lori Heuring nenutil tak často a hlasitě vřeštět, jinak ale nemohu této herečce za její výkon nic zásadního vyčíst. Ani její sekundanti nepůsobí špatně a proto lze vyhodnotit herecké obsazení jako uspokojivé, ne-li chvalitebné.

Hodnocení5
Inu, pojďme si to tedy uzavřít. Wicked Little Things je průměrná duchařina, kterou čeký distributor uvedl na trh pod velmi matoucím a zcela napřesným názvem Zombies. Výše uvedené slouží jako varování pro všechny milovníky zombie subžánru, jenž film budou s největší pravděpodobností považovat za naprostou ztrátu času. Ti ostatní si ale na filmu přeci jen něco najdou a já proto pevně věřím, že má negativně působící recenze neuvede potencionální diváky v omyl a nezlomí nad ním hůl, aniž by ho shlédli. To by mohla být škoda, protože tak špatné to zas není.
50%

Sdílejte článek

 1. Solo 6 června 2010 v 19:06

  Hodně průměrné dílo, které absolutně nesplnilo mé očekávání. Přitom
  začátek vypadal docela solidně, jenže tvůrci nedokázali udržet větší
  dobu atmosféru na uzdě a ta se jim dost často totálně ztrácela. Místo ní
  se dostavila nuda, která s námi zůstane až dokonce. Samozřejmě se tu
  najde několik zajímavých pasáží, ale nevyužitý potenciál a hlavně velké
  nedostatky nedovolí divákům si film pořádně užít.50%

 2. Eraserhead 6 února 2010 v 08:41

   Největším a nejzávažnějším problémem celého filmu je, že veškerou svou podstatu, to tajemství, které mohlo během jeho sledování alespoň trošku brnkat na nervy, to nejdůležitější, co mělo být po většinu filmu skryto a odhalováno jen pomaloučku, prozradí jak hned svým názvem (KDO!), tak úvodní titulkovou sekvencí (KDO, PROČ a JAK). Kdyby se film jmenoval jinak a titulková sekvence hned nevyzradila pointu, mohl být film alespoň trochu zajímavý a napínavý. Takhle není ani jedno. Nic překvapivého nenabídne, jen vrší jedno klišé za druhým. Ale přesto se to dá v klidu a v pohodě dokoukat. 

Nový komentář