Warlock III: The End of Innocence (1999)


Český název: Warlock 3: Konec nevinnosti
Režie: Eric Freiser
Rok výroby: 1999
Délka: 94 min
Země: USA

Hrají:
Bruce Payne … (Warlock/Phillip Covington)
Ashley Laurence … (Kris Miller)
Paul Francis … (Michael)
Angel Boris Reed … (Lisa)
Rick Hearst … (Scott)
… a další

 

Když Kris zčistajasna zavolají, že je dědičkou starého domu, neváhá a balí se, protože doufá, že tak zjistí něco o své minulosti. O té však ví své pekelné mocnosti. Jejich zástupce již na ni a její přátele čeká. Má totiž důležité poslání. Je to Warlock.

Do třetice všeho dobrého. Známé pořekadlo v případě třetího černokněžníka zdaleka neplatí. Opět je stěžejním bodem děje úkol pramenící z daleké minulosti, cesta k pokusu jeho naplnění však vede jinudy.

Razantní změnou je opuštění polo-fantastického nádechu a naopak co největší využití hororového potenciálu. Koncept se přesouvá od dospělejší pohádky k temnému hororu o starém domě, z kterého není úniku. Parta mladších (ne totiž vyloženě pubertálních) lidí je vystavena silám zla, které odjinud odkoukaly duchařský námět a snahu lekat, kde se dá. K tomu zapracovaly na šedivém tónu obrazu a pomalém tempu, což ve spojení s rychlým střihem, užívajícím v těch drsnějších scénách formu záblesků, vytváří zcela odlišnou a pro koncept Warlock jedinečnou atmosféru.

K čemu ji jen přirovnat? K pozdějšímu Hellraiserovi, a to i jistými stránkami děje a postav. Respektive k dílům 6 a 7, jejichž podtituly zní Deader a Hellseeker. Konkrétní spojnicí mezi nimi je představitelka hlavní ženské role Ashley Laurence. Warlockovi je známá jako Kris, Pinheadovi z druhého jmenovaného odkazu jako Kirsty. Warlock se tentokrát i chová poněkud zvrhleji, nechává své oběti trpět ve výjevech pekla, místo aby je normálně zabil. Ten tam je jeho krátký proces. Přistupuje ke svým obětem s šibalským potěšením a rozpravuje s nimi ve stylu… koho asi.

Přesně tak, Warlock už není tím, kým býval. Naštěstí je tato násilnost na tématu divákovi vykompenzována výměnou čarodějovy tváře. Což stejně ve výsledku budí podezření zbytečnosti pojmenovat snímek tak, jak byl pojmenován. Pokud to však bylo nezbytně nutné, pak výběr záporáka proběhl v pořádku. Bruce Payne je ďábelsky elegantní, z očí mu krom umění uhranout čiší lstivost, má i smysl pro humor. Ten černý. Je to přeci vyznavač černé magie. Taktéž končí s nevinností, jak je patrné z názvu. Neboť ve scénáři vyčaroval místo pro klasickou béčkovou erotiku dané doby a jistý sexuální podtón svého jednání. Nebo je to jeho šarmem? Je bezcitný a jako takový si soucit ani nezaslouží, zvláště, když z obrazovky smazává vcelku přesvědčivé a sympatické postavy, jimž samozřejmě vede již zmíněná Kris.

Hodnocení5
Warlock 3 přináší zase další způsob práce s tématem, i když to nakonec vypadá jako film, který je oproti svým dvěma předchůdcům a hlavně báječnému prvnímu dílu mimo mísu. Jako samotný a jinak nazvaný by mohl mít větší úspěch. Ambice nepochybně má.
50%

Sdílejte článek

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář