Režie: Věra Chytilová
Rok výroby: 1986
Délka: 92 min
Země: Československo
Hrají:
Miroslav Macháček … (Táta)
Tomáš Palatý … (Dingo)
Štěpánka Červenková … (Babeta)
Jan Bidlas … (Jan)
Rita Dudušová … (Gitka)
Radka Slavíková … (Emilka)
František Staněk … (Petr)
…a další
Jedenáct mladých studentů je vybráno, aby se zúčastnili lyžařského výcviku na horské chatě Vlčí bouda. První problémy nastanou hned na začátku jejich pobytu, když se zjistí, že jeden z nich je zde navíc. To je ovšem jen malý problém, který jim moc nevadí. Horší už to začne být ve vztahu s hlavním vedoucím a dvojicí instruktorů, kteří se k teenagerům chovají chladně a donutí je, aby buďto táhli za jeden provaz a nebo někoho označili za přítěž. Začne psychologická hra plná nedůvěry, nátlaku, ale i náznaku přátelství některých účastníků. Brzy ovšem poklidný pobyt končí, protože začíná docházet jídlo a oni jsou díky lavinovému nebezpečí odříznuti uprostřed hor od okolního světa. Situace se vyhrotí v otevřenou nenávist jednotlivých aktérů, ale mnohem děsivější je odhalení pravé totožnosti třech vedoucích, kteří teď mají v rukou jejich životy. A přitom je to tak snadné – stačí jen někoho označit a ostatní se budou mít mnohem lépe! Je důležitější přátelství a soudržnost, nebo obětování někoho ze svého středu, aby jste si zachránili vlastní krk?
Dobrých českých filmů existuje spousta, ale těch které patří do hororového žánru byť jen okrajově je jako šafránu. Proto jsem byl po shlédnutí tohoto snímku velmi mile překvapen. Režisérku Věru Chytilovou a její díla moc neznám, jedinou výjimkou je legendární Dědictví a tak to budu muset asi velmi rychle napravit, protože jde vidět, že tato dáma své kvality určitě má. Film Vlčí bouda by se dal zařadit do více žánrů najednou, jelikož zde najdeme prvky hned několika odvětví pohromadě. Od chladného sci-fi přes černé psychologické drama a lehkou komedii až po kvalitní hororovou atmosféru. Tato dáma dokázala, že je schopná natočit něco, co dokáže skvěle konkurovat jakémukoliv zahraničnímu filmu s podobným námětem.
A přitom na začátku vůbec nic nenasvědčuje tomu, že by se mohlo jednat o jeden z nejlepších tuzemských ‘‘hororů‘‘ všech dob. Vypadá to spíše na klasickou komedii, při které banda teenagerů vyráží na lyžařský výcvik, který má být skvělou příležitostí zbavit se rodičů, zapařit si a snad si i trochu užít. Jenže zdání klame, protože to později spíš vypadá jakoby se rodiče chtěli zbavit svých nevděčných dítek. Jako ve snu se přeneseme z civilizace na bohem zapomenuté místo uprostřed hor, kde hrdinům bude jediným útočištěm horská bouda a společnost tří divných instruktorů (vedoucích). Psychologická hra se rozehraje téměř hned od začátku. Režisérka dobře rozdala karty a díky barevnosti jednotlivých postav se do toho mohla pěkně pustit. Jedenáct lidí, kteří se navzájem neznají, spolu musí spolupracovat a legendární heslo: ‘‘Jeden za všechny, všichni za jednoho‘‘ začne brzy dostávat první trhliny. Sám osobně si nedokážu představit, že bych musel něco takového prožít. Protože větší bandu rozmazlených fracků jsem ještě neviděl. Hlavním cílem autorky bylo prezentovat divákům lidské hodnoty, jako soudržnost a životní principy. Proč tedy nezačít u dospívajících dětí, které nechápou hodnotu lidského života a často si vyhrožují smrtí. Vždyť stačí označit nejslabší článek, nebo nepohodlného kamaráda a jeho osud vložit do rukou trojice divných dospělých. Že nejsou zcela v pořádku se dozvíme zhruba uprostřed filmu a je docela zábavné sledovat jejich ochlazování ve sněhu. Tyto scénky jsem ze začátku nepochopil, ale postupem času mi začaly dávat smysl. Samotná atmosféra začala houstnout rovněž zhruba uprostřed filmu a za pomoci kosmické hudby poslance Kocába, která do snímku perfektně zapadla, se rozjela ta prává psychologická bitva, která nenechá diváka klidným.
Na začátku jsem mluvil o různobarevnosti jednotlivých postav (studentů) a nejinak tomu bylo i u trojice vedoucích. Zatímco Miroslav Macháček zde byl představen jako hlavní šéf, který si dokázal vydupat autoritu a svým skvělým hereckých výkonem i diváckou úctu, tak jeho kolega Tomáš Palatý (Dingo) byl spíš k smíchu. Tedy až do doby, kdy nahodil svůj šílený obličej a jeho grimasy dokázaly opravdu vzbudit strach.
Docela sympatický pokus předrevoluční kinematografie o čistokrevné hororové scifi. Příběh sice lehce předvídatelný, ale i tak zajímavý a myslím, že i dnes aktuální. Stísněnost horské chaty a mrazivého prostředí hor fungují perfektně, a korunu dodává emzácké trio v čele s “taťkovým” poskokem Dingem, kterého si po dokoukání filmu řádím na první příčky českých filmových záporáků.
Kvalitu sráží určitá televiznost zpracování typická pro většinu filmu před rokem 89 (u některých i po něm 🙂 ) a hlavně ona “normalizační” představa o rozjívené mládeži, která je tak hrozně nesympatická, až bych dobré polovině z nich tu smrt skoro přál.
Skoro se mi až chce říct, že kdyby se tenhle film dostal do rukou schopnému týmu scénáristů, spolu s kvalitním režisérem a pečlivým castingem, mohl by vzniknout příjemný remake, který by mohl prorazit i na evropské scéně.
No, tak se asi budu rouhat, ale já hodnotím tenhle kult maximálně za 50%, a to jsem hodně shovívavý.
Čitelná a, pardon, stupidní zápletka by se dala částečně omluvit rokem výroby, jenže to by se nesměla prozradit ve dvou třetinách filmu. Půl hodiny pak člověk sleduje partu idiotů, která ví, že je zavřená se šmejdem z vesmíru (agenti J a K by si určitě poradili, heh) na horské chatě, ale neudělá prakticky nic proto, aby se nepřítele, který se sám odhalil, zbavila. Ostatně, už ve chvíli, kdy někdo vidí holku, kterak venku … , musí snad pochopit, že tady “něco” nehraje. Ne tak hrdinové tohoto filmu, kteří jsou až na jednoho tak strašně nesympatičtí, že by jim nefandil snad ani největší oponent všech vetřelců a predátorů v Mléčné dráze.
Největší minus představuje ale zhovadilý scénář, který opakuje do zblbnutí výkřiky jako “já tě zabiju” a “cikánská mrcho”, čímž překonává i obligátní U.S. “son of the bitch”. Celé to vychází z úst herců, kteří působí, jako by je vytáhli z dětského domova se školou a nechali hrát o lízátko. Hrůza děs.
Jistý kredit si to zaslouží za kameru, která exceluje při záběrech horské krajiny, a pár světlejších, je-li to u hororu vhodný obrat, momentů, u kterých by se malé děti možná mohly i bát.
Nebudu si lhát do kapsy, že se můžeme chlubit kdoví jakým klenotem domácí hororové kinematografie. Tohle je prostě hloupoučká blbost, kterou strčí do kapsy ledajaký hollywoodský slasher, kde aspoň padne nějaká ta mrtvola.
Pro mě druhý (po Blair witch) nejvíce overhyped horor všech dob.
Howgh, mír kmenu Apačů.
Je smutný, že existujou jen 4 český (teda spíše československý, abych byl přesnější, podle roku jejich vzniku) horory (na druhou stranu potěšující je, že všechny jsou pětihvězdičkové) – Čarodějův učeň, Spalovač mrtvol, Panna a netvor a právě Vlčí bouda, která mi připadá z těch zmiňovaných nejhororovější. I ta parta nesnesitelnejch puberťáků tady funguje jako klasickej hororovej artikl. Pamatuju, jak jsem z toho byl jako mladej fakt vystrašenej, hlavně ze sněhových koupelí a Dingo mě děsí i dneska, ten je dost povedenej. Toho bych nechtěl potkat ani za slunečnýho dne, natož někde v zasněženém lese. Opravdu slušná práce, o čemž zřejmě svědší i to, že to oceňujou i lidi, kteří jinak Chytilovou vůbec nemusí. A tak trochu z toho potěšitelně dýchá povědomí, že oni ty lidi, když jde do tuhého, zase takový svině, jak by se zdálo asi nebudou. I když, kdo ví…. A jen tak mimochodem, objevil tam někdo roli, kterou hrála Jitka Zelenková, která je napsána v titulcích? Já teda ne….
K této recenczi se mohu jen připojit. Když jsem film viděl před zhruba 17 lety poprvé, zanechal ve mě hlubokou stopu, ač jsem neměl ješě moc tuchy o čem je. Prostě mě vystrašil. S odstupem času jsem ho viděl ještě dvakrát. Před pár lety, to bylo podruhé, mě trochu zklamala nepřesvědčivost mladých herců. Dneska už mi to nepřipadá na škodu i když chvílemi to skutečně zaskřípe. Nic to však nemění na tom, že je to též jeden z mých nejoblíbenějších československých filmů. Navození pocitu ztísněnosti a skvělý hudební nebo spíše zvukový doprovod. Tak dobře namíchaný atmosférický lektvar jsem ochutnal naposledy u Evil Dead I:-)