Virus (1999)


Režie: John Bruno
Rok výroby: 1999
Délka: 99 min
Země: Francie / Velká Británie / Německo / USA / Japonsko

Hrají:
Jamie Lee Curtis … (Kelly Foster / Kit Foster)
William Baldwin … (Steve Baker)
Donald Sutherland … (Captain Robert Everton)
Joanna Pacula … (Nadia Vinogradiya)
Marshall Bell … (J.W. Woods Jr.)
Sherman Augustus … (Richie Mason)
Cliff Curtis … (Hiko)
…a další

 

Jak začátek průvodního textu napovídá, objevíme se ve vesmíru, kde na jednu družici vlítne věc připomínající blesk. Na družici všechno zničí. Aby toho nebylo málo, družice byla ve spojení s jednou výzkumní ruskou lodí. Do té díky družici taky uhodí blesk. Než lidé na palubě lodi zemřou, uslyší strašlivý zvuk. Hned poté se přesouváme na loď Sea Star, která se nachází v silné bouři. Na lodi je asi 7 lidí. Ráno najdou “opuštěnou” loď. Rozhodnou se ji dopravit na břeh a shrábnout několik miliónů. Nepočítají však s tím, že si podepsali rozsudek smrti.

Mechanik (William Baldwin) zapne elektrické vedení a začínají se dít strašlivé věci. Tři členy napadne robot. Na zbytek posádky pak zaútočí jediná ruská přeživší. Ta mluví o něčem nebezpečném na lodi, co je chce na “náhradní díly”. Posádka jí ale nevěří. Avšak poté, co je napadne robot, který vypadá jako jeden člen posádky, se rozhodnou bojovat.

Mimozemské zlo chce na souš a všechny lidi použít na náhradní díly. A kapitán má jiný plán. Chce se přidat k robotům. A k tomu je na lodi ještě něco většího. Většího než robot, který je napadl. Existuje jen jedna cesta ven a na zničení lodi není moc času.

Hned ze začátku bych chtěl říct, že film má na danou dobu nádherné efekty. Stroje jsou taky vizuálně krásné. Ostatně, režisér tohoto filmu pracoval na Vetřelcích a Terminátorovi. Takže se není čemu divit. Rovněž dobře zvolil postavy. V hlavní roli uvidíme již zmiňovaného William Baldwina. Hlavní ženskou roli ztvárnila Jamie Lee Curtis (Halloween). A role kapitána se ujal Donald Sutherland, kterému se postava bláznivého velitele náramně povedla.

Film vznikl díky comicsové předloze nakladatelství Dark Horse. Atmosféra není nijak zvláštní, jen když je bouře. Pocit stísněnosti, že nemůžou na záchrannou loď, tomu trošku přidává. Ale bohužel. Nic jiného se o atmosféře říct nedá.

Hodnocení7
Virus je také dostatečně nechutný. Kousky masa tlející na robotovi mohou být pro někoho až moc. Tento snímek sráží na kolena snad jen průměrný scénář. Film je skvělý efekty, dobře zvolenými herci, ale bohužel strháván průměrným scénářem.
70%

Sdílejte článek

 1. Solo 9 srpna 2011 v 13:33

  Průměrný scifi horor, který diváky nejvíce oslní
  hereckým obsazením, nežli samotným dějem. Tvůrcům nelze upřít snahu zaujmout
  různými polo-roboty a mechanismy, kteří se po trikové stránce docela povedli.
  Mnohem horší už to bylo s udržením potřebné atmosféry, která místy
  narážela do ocelové zdi jménem neoriginalita. Čím víc se blížil film ke svému
  konci, tím mě bavil méně a já se nevýslovně těšil až to všechno skončí. Přemíra
  akčnosti závěru docela uškodila. 

Nový komentář