Vincent (1982)


Režie: Tim Burton
Rok výroby: 1982
Délka: 6 min
Země: USA

Hrají:
Vincent Price … (vypravěč)

 

Kratičká hříčka tehdy ještě neznámého režiséra a animátora Tima Burtona vypráví o malém chlapci Vincentovi, který si libuje v morbidních hrách plných hororových představ a touží po tom, být jako slavný herec Vincent Price. Jeho představy na něj ale nemají zrovna ten správný vliv a chlapec je začíná prožívat víc, než je zdrávo.

Tenhle šestiminutový animáč je prvním oficiálním počinem budoucího mistra temných pohádek Tima Burtona. Těch pár minut ale bohatě stačí na to, aby již tehdy předznamenaly styl, kterým se bude Burtonova tvorba ubírat v následujících letech.

Ve filmu jsou použity loutky, které jsou stylizovány stejně jako jejich mladší kolegové známí z „Mrtvé nevěsty”. Pro zvýšení atmosféry je dílko nasnímané na černobílý materiál.

Není to však jenom výtvarná stránka, co dělá tenhle kraťák tak úžasným. Příběh je totiž vyprávěný lyrickou formou a pronáší ho hlas samotného – prosím famfáru – Vincenta Price.

Tento herec byl pro Tima tak velkou inspirací, že si v této roli nedokázal představit nikoho jiného. Price nabídku rád přijal a po dokončení se nechal slyšet, že práce na „Vincentovi“ byla jednou z nejradostnějších věcí v jeho životě.

Hodnocení7.9
Temně pohádková Burtonova vize spolu s charizmatickým hlasem Vincenta Price vytváří neopakovatelnou atmosféru, kterou stojí za to vidět. Pro fanoušky těchto dvou pánů povinnost, pro ty ostatní příjemná jednohubka.
79%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Skypper 27 února 2009 v 12:15

    Když jsem byl ještě hodně malý, měl na mně neblahý vliv animovaný film “František Nebojsa”, kde hlavního hrdinu honily po zakleté hospodě usekané ruce. Bylo mi asi pět let a na tu scénku do smrti nezapomenu. Několik dnů jsem se potom bál zůstat kdekoliv a kdykoliv o samotě.
    Málokterá animovaná věc je označená jako horor, i když si to zaslouží. Producenti se toho asi bojí. Jinak si to vysvětlit nedovedu. Jediný případ animovaného “oficiálního” hororu, který jsem našel je Zemanův “Čarodějův učeň”.

Nový komentář