Villmark (2003)


Český název: Temné lesy
Režie: Pål Øie
Rok výroby: 2003
Délka: 85 min
Země: Norsko
Další název: Dark Woods

Hrají:
Kristoffer Joner … (Lasse)
Marko Iversen Kanic … (Per)
Eva Röse … (Elin)
Sampda Sharma … (Sara)
Bjørn Floberg … (Gunnar)
… a další

 

Nevím jak vy, ale já tedy moc norských hororů vážně neznám. Když jsem narazil na zmínku o „Temných lesích“, okamžitě jsem věděl, že tohle musím vidět. Film odehrávající se v odlehlých severských lesích, které mají samy o sobě atmosféry na rozdávání, získal i filmovou cenu „Grand Prize of European Fantasy Film in Silver – Special Mention“, takže jsem očekával slušnou porci napětí a zábavy. A co jsem nakonec dostal?

Protagonisté připravované televizní show vyráží na víkend do hlubokých norských lesů pod vedením šéfa projektu Gunnara. Ten trvá na tom, že skupina stráví v rámci teambuildingu víkend v odlehlé chatce bez jakýchkoliv výdobytků civilizace, mobilní telefony a cigarety nevyjímaje. Ani informace, že si členové budou jídlo sami obstarávat ze zdrojů, které les poskytuje, nevyvolává mezi přítomnými příliš nadšení, ale největší peklo nastává v okamžiku, kdy dva členové výpravy najdou u nedalekého jezera opuštěný stan a ve vodě tělo mrtvé ženy. Gunnar ovšem jeho nálezce přesvědčí, aby ostatním o mrtvole neříkali a v chatce se tak může úspěšně rozšiřovat nálada plná podezřívání a tajemství.

Příběh zní jako docela jednoduché klišé, ale autoři zvolili poněkud jiné pojetí, než je u vyvražďovacích snímků obvyklé. Místo krvavého honu s psychopatem za zadkem zvolili pomalejší způsob vyprávění, který umožňuje perfektně vykreslit psychologii postav a umocňuje tak vznikající paranoiu mezi dočasnými obyvateli lesního stavení. Ale nebojte, i tady se dočkáte osvědčených lekaček a nějakých těch krvavých cákanců.

Chytře napsaný scénář vás bude celou dobu udržovat v nerozhodnosti, kdo že má na krev budoucích televizních hvězd zálusk. Je to někdo z členů týmu, který nevydržel náročné podmínky v divočině? Nebo se celou dobu jedná o dobře připravenou past, do které je vlákal Gunnar? Nebo je v lese ještě někdo jiný, o kom nemají návštěvníci lesa potuchy? Nebo je za tím něco úplně jiného? Po celou dobu filmu vás bude napadat spousta možností, ale věřte mi, že si ani na chvilku nebudete moct být jistí.

Právě z napínavosti a zamotanosti scénáře ale nakonec čišelo moje jediné zklamání během filmu. Mohlo za to jeho závěrečné rozuzlení, které sice není špatné, ale po takové době napínání a psychického týrání diváka jsem prostě čekal něco víc šokujícího.

Tenhle snímek je označený jako nízkorozpočtový, ale s tím, co měli jeho tvůrci k dispozici, si poradili na jedničku. Exteriéry hlubokého lesa pokrytého mlhou spolu se stísněnou chatkou ve mně vyvolávaly pocit neustálého napětí. Kamera, která je typicky seversky chladná, umocňovala perfektní klaustrofobickou atmosféru, ve které bych se asi neodvážil vystrčit nos ani na kadiboudu za chatou.

Hlavní protagonysté vypadají opravdu jako obyčejní lidé snažící se prosadit do reality show, nejsou to žádní namakaní “hezouni” jako ve většině hollywoodské produkce a chovají se zcela přirozeně.

Pokud jste dočetli až sem, pravděpodobně jste již pochopili, že mě film nadchnul. Přesto vás ale musím upozornit na jeden fakt. Při čtení hodnotících komentářů na filmových webech jsem zjistil, že film rozdělil jeho diváky na dvě skupiny. Ta první se nechala unést psychologickou atmosférou a filmu zcela propadla. Pro druhou skupinu ale právě tenhle fakt představoval neuvěřitelně nudnou složku filmu a označovala ho za nepovedenou kopii Záhady Blair witch.

Hodnocení8
Nechám tedy na vašem vlastním posouzení, jestli právě vy budete spadat do skupiny, kterou film zaujme nebo znudí. Těm druhým přeju příjemnou zábavu u nějakého jiného akčnějšího filmu. Těm prvně jmenovaným přeju příjemnou zábavu u Temných lesů.
80%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

 1. Solo 26 září 2017 v 09:08

  Severské filmy jsou už nějakou dobu moje srdcovka a ty norské obzvláště. Mám mezi nimi spoustu oblíbených kousků, ale…V době kdy jsem pocítil jistý úpadek asijských hororů, jsem přesedlal právě ke skandinávským tvůrcům a Villmark byl zmiňován snad na každých hororových/filmových stránkách, kde jsem chodil (chodím), jako jedna velká pecka. Možná právě z toho důvodu jsem ho odložil na později, protože nepatřím mezi ty, kteří mají potřebu okamžitě vidět všechny novinky či sjíždět pouze filmy s největším hodnocením. Nechal jsem ho pěkně uzrát a jak vidno, jeho popularita během let mírně poklesla. Čímž se jen potvrdila má teorie, které se již řadu let snažím držet. To však neznamená, že by Temné lesy byli špatným filmem. Jen jsem měl o něm vzhledem k té lavině komplimentů a chvalitebných komentářů dost odlišné představy a očekávání. Pål Øie mě však dokázal přesvědčit filmem Skjult, že dokáže doslova vymačkat atmosféru do poslední kapky a i tady si v tomto ohledu nevedl vůbec špatně. Drsné prostředí a vzrůstající panika/nedůvěra výrazně dopomohli k navození dusné atmosféry a naplno rozpohybovat divákovu představivost. To vše bylo v naprostém pořádku a náznaky něčeho „děsivého/tajemného“ byli plně dostačující. Jenže se dle mého scénárista až moc snažil do děje procpat přehršel dialogů a rozvíjení jednotlivých postav – což sebou místy přineslo i nudnější pasáže. Vše se následně snažil zachránit na můj vkus až moc urychleným koncem, který mě prostě uspokojit nedokázal. 65%

 2. Eraserhead 6 února 2010 v 05:04

   Podobným v lese či přírodě se odehrávajícím hororům začínám přicházet na chuť. A severským obzvláště. Mají své neocenitelné kouzlo. Potěší když už ničím, tak alespoň prostředím v nichž se odehrávají. To ale není případ Villmarku, ten mě zaujal jak tím prostředím, tak hlavně příběhem, nabušenou atmosférou a vynikající melancholickou až depresivní minimalistickou klavírní hudbou. Celou dobu příběh plyne, aniž by cokoliv nějak odhaloval či naznačoval, přitom každou minutou filmu jsem byl stále více napjatý kdy už a jak dojde k rozuzlení, odhalení a pointě. Zároveň mě čím dál více pohlcovalo výborně budované napětí a atmosféra, která mě fakt šrotovala. A ani konečné odhalení není takovým zklamáním, jak by se mohlo zdát, naopak, tak nějak přesně zapadne do tohoto výborného filmu jako celku. Možná tenhle film nevyděsí, ale napne vás a vyvolá dost nepříjemné pocity. Alespoň u mě to tak fungovalo.

 3. Jino 5 února 2010 v 23:02

   Já tady to všeobecné, podle hodnocení nadprůměrné, nadšení moc nesdílím. Vadila mi místy chaotická (i když asi cíleně) kamera a nepřesvědčivé herecké výkony. Pocitu amatérského snímku jsem se nezbavil ani díky sem tam nelogickému ději, který má však překvapivě povedenou atmosféru – klavírní podklad je na poslech dobře zneklidňující, záběry na jezero, potažmo okolní lesy jsou pak pastvou pro oči. Pomocnou hůl podává napětí také účelové maskování identity vraha, které mě k mé nelibosti začalo bohužel časem štvát. Tento teambuilding mě nepřesvědčil tak, jako se to povedlo hororovému thrilleru Severance. 50%

 4. Allegor 4 února 2010 v 21:47

   Vynikající horor. Pravda, zápletka je tradiční, parta lidí na opuštěném místě odříznutém od civilizace, kolem něco pobíhá, a nikdo neví co. Nicméně způsob, jakým to Norové všechno uchopili, skutečně stojí za to vyzdvihnout, a zejména pak absolutní závěr filmu. Ano, vraždil psychopat, kterému se tam utopila přítelkyně, vlastně nic tak záhadného. Jenže z toho momentu, kdy policista přiblíží fotku a za oknem rozpozná mužskou tvář, kterou člověk už přece někde v tom filmu viděl…a následně přichází střih a vzpomínka na lesníka, který na začátku filmu otevíral závoru…z toho mi projíždí tělem mrazení ještě teď, fakt nekecám, no a bezprostředně po filmu se mi pěkně klepala páteř.

  Dávám tomuto dílku 90%.

 5. Solo 11 února 2009 v 16:22

   Před krátkým časem jsem si začal shánět skandinávské filmy, protože i já jsem propadl jejich kouzlu. Už jich mám doma asi dvacet a kromě tří se mi libí všechny. Když jsem uviděl tuhle recenzi v čekajících příspěvcích byl jsem dost na rozpacích, protože tenhle film už dělala před časem Beonica. Čekal jsem, že to bude provar, ale musím říct, že jsem se hodně mýlil. Je totiž dost dobrá a hlavně se dobře čte

Nový komentář