Village of the Damned (1995)


Český název: Městečko prokletých
Režie: John Carpenter
Rok výroby: 1995
Délka: 99 min
Země: USA

Hrají:
Christopher Reeve … (Dr. Alan Chaffee)
Kirstie Alley … (Dr. Susan Verner)
Linda Kozlowski … (Jill McGowan)
Michael Paré … (Frank McGowan)
Meredith Salenger … (Melanie Roberts)
Mark Hamill … (reverend George)
Lindsey Haun … (Mara Chaffee)
Thomas Dekker … (David McGowan)
…a další

 

Městečko Midwich, kdysi poklidná lokalita, je prokleté! Svědčí o tom podivný úkaz, který se objevil jednoho slunečného rána. Všichni lidé a zvířata zde v přesně vymezitelné zóně na pár hodin usnuli. Několik zdejších žen následně zjistí, že jsou těhotné. Děti si nechají, avšak postupem času toho zřejmě začínají litovat. Podoba a chování těchto ratolestí totiž nejsou zrovna obvyklé. Zvláště, dějí-li se ve městě podivné nehody. Doktor Chaffee, „otec” jednoho z dětí, přichází s pomocí vědkyně Vernerové na to, co jsou vlastně zač…

Carpenter se pokusil o remake původního filmu z roku 1960. Přirozeně i on vyšel z novely Johna Wyndhama „The Midwich Cuckoos”. Že se novější počin moc nevydařil, to tvrdí nejen pamětníci předešlého filmu, ale také ti, kdo s ním tu čest neměli.

Režisér sice vsadil na působivé vizuální efekty, z nichž se do popředí divákovy pozornosti dostávají snad jen všemi barvami hrající oční duhovky malých dětí, ale tím mu zřejmě došel dech. Nedokázal valnou většinu zúčastněných postav přesvědčit k výkonu, který by diváka zaujal. Přestože herecká základna slibovala mnoho. I když se Reeve spolu s Alley a Kozlowski velmi snaží, je to vše tak nějak nezáživné. Hamill jednak nedostal mnoho prostoru, jednak vůbec nezazářil, stejně jako Paré, kterému k okouzlení divaček postačila minirole, v níž krom svého šarmu nic jiného nenabídl.

Atmosféra je přímo úměrná pomalému tempu celého snímku. Snaží se zvolna zvyšovat hutnost, ale místo toho odhaluje jen skutečnosti, které si divák domyslí už na začátku. Nezvyšuje se ani napětí. Film totiž vzhledem k tomu, že se jeví jako série určitých událostí, postrádá nutnou dávku kompaktnosti, na níž by atmosféra mohla volně bujet. Celý prožitek z tohoto filmu tak i přes občasné světlejší okamžiky odráží bezduché výrazy oněch dětí.

Co se týče pro žánr nezbytných příměsí, je situace o poznání lepší. Je tu velká pravděpodobnost úleku, i když v nikoli nečekané scéně. Nechybí několik vražd a nehod, z nichž vám může naskočit husí kůže, ale spíše nežli samotným zpracováním, jež místy značně pokulhává, pouze nepříjemným vědomím toho, že ty nebohé oběti nemohou proti tomu, co se chystají udělat, nic podniknout.

Hodnocení5
Městečko prokletých je jeden z prokletých filmů Johna Carpentera. I přes snahy vnést do něj charakteristické prvky a atmosféru svých předešlých děl zůstává ve svém filmařském záměru jakoby na půli cesty. A tak nezbývá než konstatovat, že tento film je pouze hvězdně obsazeným, bohapustým průměrem, jenž v sobě ale nepochybně skrývá jiskřičku postoupit někdy v budoucnu výše.
50%

Sdílejte článek

 1. Jino 23 ledna 2010 v 13:38

   Beru zpět to, co jsem napsal níže. Po prozatimním vyprázdnění vlastních filmových zdrojů, jsem se vrátil k tomuto snímku a Carpenterovi se malinko omlouvám, i když je pravda, že tento film nepatří mezi jeho nejlepší. Nakonec jsem ho však docela s klidem zkoukl (taky se tomu divím) a i když námět je jednoduchý, tak mi to přišlo docela zajímavě natočeno (tím nemyslím výborně). Herci opravdu nic moc, ale dalo se to a já se moc nenudil. Teda alespoň ne tak, jako v dětství, kdy jsem tento snímek viděl poprvé a pamatuji si, že mi to přišlo jako blbost. 50%

 2. Solo 21 října 2009 v 09:47

  Docela obyčejný průměrný children horor. Rozhodně to pro mě není jeden
  z nejlepších Carpenterových filmů znám mnohem lepší. Na film se
  rozhodně dívat dá, ale postupem času jsem se začal strašně nudit. Začát
  byl super ( týpek na grilu), ale jak běžel čas nuda, nuda a zase….
  Navíc producenti museli být asi zhulení. Otěhotní celé městečko (ženy),
  v kostele při křtu jich tam sedí asi cca 20. Při porodu umřelo jen
  jedno děcko, ale potom tam chodí jen sedm…. Kde je teda ten
  zbytek???? Kozlowski hraje sice dobře, ale v Krokodýlovi byla o 100%
  lepší. Hvězdný superman podal jen velice průměrný výkon. Na film se
  mrknout dá, ale Kukuřičné děcka jsou mnohem lepší.

Nový komentář