Vampires Suck (2010)


Český název: Tupíři
Režie: Jason Friedberg, Aaron Seltzer
Rok výroby: 2010
Země: USA

Hrají:
Jenn Proske … (Becca Crane)
Matt Lanter … (Edward Sullen)
Chris Riggi … (Jacob White)
…a další

 

Filmová parodie je vděčným žánrem. Filmařům umožňuje beztrestně vykrádat cizí díla, povolovat uzdu své fantazii a tak dovádět jednotlivé situace do naprosté absurdity. Divák pak může sledovat záběry ze svých oblíbených titulů v úplně jiném světle. Bohužel vlna současných parodií tento zážitek v drtivé převaze případů smrskává jen ve sled nesouvisejících scének, neuměle poskládaných v jeden chaotický celek. Chybí jakákoli větší ambice dodat scénám nový kontext. Divák se sice dme pýchou, že jednotlivé narážky rozeznal, ale většina těchto skečů se mu v hlavě neohřeje déle, než dozní závěrečné titulky.

Zlatá éra filmových parodií je už asi definitivně pryč a o tomto tvrzení mě stále dokola přesvědčuje velezkušené siamské duo Freidberg/Seltzer. Tito dva už svůj vytříbený vkus prokázali v takových klenotech jako Děsnej doják, Velkej Biják, Tohle je Sparta!, a Disaster Movie, které by jste měli pouštět jen svým největším nepřátelům (tedy pokud už konečně chcete vědět, jak to vypadá, když někomu imploduje hlava).

Jako další zářez na pažbě svého prznitelského koltu ráže – nemáme absolutní potuchu, co je vtipné – si zvolili milovanou i nenáviděnou Twilight ságu. Pro ty, co netuší, oč jde, napovím, že se jedná o jakousi love-story mezi ušlápnutou dívkou, upírem – vegetariánem (jí jen zvířata) a věčně polonahým vlkočímsi, obohacenou o několik dalších motivů. Tahleta látka by poskytovala opravdu široké pole možností, jak se vydovádět. Jenomže se ho zhostilo ono duo břídilů, takže se smrskne na několik prvoplánových fórků a tupý výsměch. Občas vám sice některé momenty mírně polechtají bránici, ale po většinu času se budete k uzoufání nudit natolik, že si raději pustíte původní snímky. Bavit se budete přinejmenším stejně.

Parodie v ideálním případě ke svému vzoru obdivně vzhlíží, neměla by se mu jen vysmívat a těžit z jeho úspěchu. Nestát se parazitem, který upadne v zapomnění hned, jakmile stejný osud potká i hostitele. Parodie by zkrátka měla obstojně fungovat i sama o sobě. Tahle nefunguje.

Ačkoli by se Tupíři (ach Bože!) dali označit za nejlepší počin výše zmíněného páru, pořád se jedná o zcela podprůměrnou podívanou. Těch pár světlejších okamžiků je zde přebito hromadou nedovařených a trapných vtipů překračujících hranici dobrého vkusu tak často, že by si tam měly pořídit permanentku. Původní snímky jen znásilňuje, jen se jim jízlivě posmívá. Bez snahy o invenci. Bez nápadu.

Hodnocení1
Skalní fanoušci Twilight ságy budou znechuceni naprostou neúctou ke své modle i k nim samotným (i když ti jsou rozhořčeni při jakékoli negaci vůči jejich ikoně). Ti ostatní si řeknou, jaký by asi mohl být výsledek, kdyby se tohoto tématu zhostil někdo jiný. V úvodu jsem zmínil, že parodie umožňuje beztrestně vykrádat cizí díla. V tomto případě by se měli zákonodárci hluboce zamyslet (pokud to svedou) a udělit vyjímku.
10%

Sdílejte článek

  1. Solo 22 dubna 2012 v 19:03

    Parodie na Twilight? Nu proč ne. Patřím do skupiny diváků, kterým se doposud podařilo tomuto teenagerskému „fenoménu“ úspěšně vyhýbat, takže nemusím srovnávat, do jaké míry si z něho dělá tento film srandu. Ono to vlastně snad ani moc nejde, protože co jsem slyšel od známých, tak i originál je pěkná sračka. Sorry, omlouvám se všem nadrženým mladým slečnám, které mají rády šampóny tipu Roberta Pattinsona, ale romantická „upířina“ není nic pro mne. Moje drahá polovička mně sice jednou zkoušela překecat, abychom si udělali „pěknou“ sobotu a pustili si první tři díly Twilight, ale já jsem hrdinně usnul už po první půlhodině, takže jsem o tu skvělou show přišel a ona se pak se mnou zbytek dne uraženě nebavila. Tou samou neznámou jsou pro mne i oba režiséři Jason Friedberg a Aaron Seltzer, od kterých jsem až dosud nic neviděl. Dle nepříliš lichotivého hodnocení na internetu, kterým se pyšní jejich filmy, však soudím, že jsem o nic závratného nepřišel. Tudíž jsem nešel do této parodie s příliš velkým očekáváním a těch zhruba osmdesát minut naštěstí uteklo jako voda. Občas jsem se tu i zasmál, ale ze všeho smrděl onen pověstný zápach trapnosti a „fekálního“ humoru, kterého snesu opravdu jen malé množství.

    více zde: http://solo-solosworldofhorror.blogspot.com/2012/04/vampires-suck-2010.html

  2. luckach3 28 prosince 2011 v 22:06

    Já miluju parodie a tahle je podle mého názoru povedená, jen nevím, proč je tady, protože to není žádný horor (narozdíl od originálu, který je fakt děsný) 🙂
    Samotné Stmívání beru jen jako komedii, protože si nic víc nezaslouží. A to, že tomu někteří říkají horor, se mi hnusí. Toť asi vše a pokud má někdo na Stmívání podobný názor jako já, myslím, že se docela slušně pobaví. 🙂

Nový komentář