Vamp (1986)


Režie: Richard Wenk
Rok výroby: 1986
Délka: 93 min
Země: USA

Hrají:
Chris Makepeace … (Keith)
Sandy Baron … (Vic)
Robert Rusler … (AJ)
Dedee Pfeiffer … (Amaretto)
Grace Jones … (Katrina)
Billy Drago … (Snih)
… a další

 

AJ a Keith se rozhodli vyřešit problém s nepříliš povedeným programem pro zahajovací večírek školního spolku výpravou do města za účelem nalezení vhodné striptérky. Zdá se, že mají štěstí a nacházejí úchvatnou a živočišnou tanečnici Katrinu. Je tu však problém. Přímo v baru, kde se zřejmě vyskytují zástupci krvavé noční rasy, se jeden ze skupiny, kterou pořád otravuje jakási dotěrná servírka, ztrácí. Je čas na ústup, ovšem venku čeká na chlapce naštvaný gang.

Upíři, striptýz, krev. Kombinace, která za normálních okolností znamená příjemnou podívanou. V tomto případě byly hvězdy seskládány poněkud krkolomněji, ovšem situaci zachraňuje další příměs. Humor. Vamp je totiž prvotřídní hororová komedie, o čemž svědčí jedna bohužel neproměněná nominace na nejlepší film.

Přestože je upírů plný bar, v celé své kráse se jich projeví jen několik. Masky však jistý nedostatek v kvantitě vyvažují svojí kvalitou, i když je nutné jedním dechem dodat, že nevybočují ze zavedených standardů žánru a doby. Stejně tvůrci šetřili s krví. Když už se ale nějaká objevila, pak ze scény vycházela jistá bezprostřednost a surovost, která zejména ve chvíli, kdy si upírka přeřezává zápěstí, nutí přivřít oko. Právě tento způsob a množství zobrazení nestrhává snímek do pouhé přehlídky mrtvol, nýbrž mu dodává punc strašidelnosti, která se mísí s mladickou, avšak nevtíravou komikou a lehkou erotikou.

Vůči vtipu a gagům nelze namítat zhola nic. V protikladu s děsem královny upírů v baru stojí a celek příjemně odlehčuje nejen dvojka vypečených spolužáků, ale hlavně gangster Sníh (Billy Drago). Již samotné jeho oslovení v českém dabingu („Hej, Sněhu”) bylo pod stůl volající. Co teprve jeho hláška („Co je tohle za gang?”) při konfrontaci s upíry? Vtípky jsou tak dobré hlavně díky hereckým výkonům. Stejně jako je Grace Jones uhrančivá a tajemná, za což si vysloužila nominaci, jsou i ostatní pro každou danou chvíli na svých správných místech.

Atraktivnost v podobě erotiky však značně pokulhává. Po značnou část minutáže hledí divák na umění striptérek. Některé z prvních scén jsou zajímavé a možná i vzrušující, ovšem to, co předvedla choreografie dál, je směšné, nudné, koledující si o divákovo znechucení. Stačí vzpomenout tanec Katriny. Tento pomyslný vrchol večera v klubu je jednou ze scén, jež by nejeden divák rád oželel. Samotný tanec pouze ukazuje, že ta dáma je poněkud zvláštní, což samo vyplývá i z dalšího dění. Tvůrci divákům vnutili pohled na to, co by ani nemuseli, ale aby ukázali to, co by divák vidět chtěl, je nenapadlo. Alespoň tak snímek nespadá do zvrhlé podívané a využívá lechtivého prvku většinou pouze jako zpestřující vložky, která ponechává prostor pro fantazii.

Hodnocení7
Vamp je jedním z dávných filmů, které bylo možno spatřit i na televizní obrazovce. Je to čistokrevná hororová komedie, která si bere po části z povinných žánrových rekvizit, takže se tváří jako vyrovnaný snímek s přesně odměřenou dávkou hrůzy, erotiky a vtipu. Přesto vypadá více jako komedie s trochou šťavnaté, krvavě nahé omáčky.
70%

Sdílejte článek

 1. Solo 25 března 2010 v 21:56

  Ještě štěstí že je tenhle kousek vedený jako hororová komedie, protože
  kdyby se mělo jednat o čistokrevný horor tak by mé hodnocení bylo velmi
  nízké. Začátek vypadal velice zajímavě, ale potom se zábava zvrtla v 
  menší nudu. Tedy až do té doby, než zavítali do upířího strip baru.
  Ženské tu sice nepředvádí bůhvíjaké čísla, ale v zákulisí to opravdu
  ”žije”. Závěrečná fáze snímku se mi docela líbila. Samotná podoba
  upírů byla sice nic moc, ale humorné pojetí jejich likvidace byla
  pomyslnou třešničkou na dortu.

Nový komentář