Vacancy 2: First Cut (2009)


Český název: Motel smrti 2
Režie: Eric Bross
Rok výroby: 2009
Délka: 86 min
Země: USA

Hrají:
Agnes Bruckner … (Jessica)
David Moscow … (Gordon)
Scott G. Anderson … (Smith)
Arjay Smith … (Tanner)
Trevor Wright … (Caleb)
… a další

 

Asi jste si všimli, že prequelů vzniká v poslední době celkem dost. Jako příklad si uveďme například Texaský Masakr Motorovou Pilou: Počátek (2006), anebo letošní Underworld: Rise pd the Lycans. Avšak žádný prequel se nehodil lépe než tady. První díl Motelu Smrti skončil téměř jako každý druhý americký horor, ale co by nás mohlo zajímat je objasnění, jak začala kariéra gangsterů, kteří hosty motelu postupně vraždili a k tomu ještě natáčeli na video. Tato myšlenka napadla režiséra Erica Brosse, který nám ji v letošním roce předvedl v jeho pokračování, nosící podtitulek První obeť. Svoji práci neudělal nejlépe, ale zase o takový propadák se nejedná.

V lednu roku 2007 objevila místní policie více než 200 zdokumentovaných vražd v jednom ze zapadlých motelů kdesi v Americe. Nejstarší páska byla nahrána v roce 2004. Toto je příběh prvních obětí.

Hned první setkání s majiteli hotelu dopadá na fanoušky prvního dílu dost divně. Majitelé hotelu totiž nemají v plánu vraždit hosty, které jejich hotel navštíví. Stačí jim pouze nějaký ten sex, který by mohli natočit na kamery, jichž jsou po celém pokoji desítky, a prodat na trhu. Tento obchod jim však překazí jeden nevrlý chlapík, který si objedná pokoj, ve kterém, aniž by věděl, že ho přitom někdo pozoruje, brutálně zabije svojí přítelkyni. A aby toho nebylo málo, jen co se pokusí majitelé vraha nahlásit na policii, on jim nabídne, že by mohli snadno přijít k penězům. Nabídne jim výpomoc v tom, co dělali doposud, s tím rozdílem, že místo natáčení pornofilmů se bude vraždit. Tím se odvíjí teprve hlavní, avšak nejdůležitější linie filmu. Tu hlavní tvoří skupinka lidí, která na noc zastaví v onom hotelu. Vše se tváří dobře, dokud nezačne jejich nejhorší noční můra a to v podobě tří nevrlých vrahů, kteří je chtějí zabít…

Klenotem filmu je, troufám si tvrdit, celkem známá herečka jménem Agens Bruckner, která letos oslavila 23. narozeniny a která ačkoliv není žádnou více známou tváří, mě nikdy nezklamala a vždy umí zahrát na výbornou.

Režisér není nijak sám o sobě příliš známý, podílel se pouze na průměrných filmech, většinou se jednalo o komedie a seriály. Tudíž asi málokdo bude znát jméno Eric Bross. Na svém kontě má zatím jenom slabší filmy.

Jak již některým z vás došlo, hlavní herci z původního MS se již nevrátí (Kate Benkinsale a Luke Wilson). Místo těchto dvou herců obsadili herecké křesla zcela jiní, a když nepočítám již zmíněnou Agnes Bruckner, nejedná se o žádné známé herce. A nutné je říci, že jejich výkony jsou opravdu ostřesné.

Samotná brutalita a celkové napětí filmu je na dosti nízké úrovni. Takový surový strach a děsivá atmosféra se ve filmu vůbec nevyskytly. Co se týče napětí, až na pár hudebních prvků je film téměř bez čehokoli podobného. Nedá se najít žádná děsivá hudba. Žádné lekací, natož strašidelné záběry. Stejně tak brutalita. Až na (doslova) pár záběrů, které jsou sice slabé, ale jsou jediné svého druhu v celém filmu, je vše natočeno bez jediné kapky krve.

Prequel k filmu Vacancy z roku 2007 nosící název Motel Smrti 2: První oběť je nadprůměrná, avšak ne zcela vydařená podíváná a nemohu ji všem doporučit. Jako prequel je to povedenný film, ovšem jako samostatný horor by neuspěl.

Hodnocení5
Pokud jste fanoušci klidných hororů, pak je film pro vás. Pokud očekáváte atmosférický strach ve stylu Halloween, filmu se vyhněte.
50%

Sdílejte článek

 1. Solo 13 července 2011 v 07:39

   Škoda že se tvůrci asi moc pozorně nedívali na
  původní film, kterému se rozhodli natočit prequel. Nápad to byl dobrý o tom
  žádná, ale to provedení….Diváci by se pak nemuseli dívat na tuhle šaškárnu. Jo
  je zde sice několik zajímavých úmrtí a magor s nožem, ale člověk  tu ani o pořádné napětí nezakopne. Těch
  několik rádoby lekaček asi nikoho nevystraší. Herecké výkony jsou ještě horší
  než v jedničce a co ten podělaný konec? 30%

 2. Eraserhead 23 prosince 2009 v 16:29

   „Ježíš by ty dva pustil.“ „Protože ví, že kdyby ho podřízli, tak za tři dny vstane!“ Sílu prvního Motelu to nemá, navíc to má trochu blbej, nelogickej a při troše zamyšlení i dost nepochopitelnej (s ohledem na první Motel, který na toto navazuje) konec, ale dá se to, je tu pár dobrých scén, nějaké to napětí, krev, humor. Nic extra, ale vůbec nijak to neurazí.

 3. Solo 19 února 2009 v 07:00

   Jednička mě moc nebavila tu vidím tak na max. 40%. Na tuhle dvojku jsem sice zvědavý, ale vidět ji moc nepotřebuju. Možná za nějaký čas. Ted k recenzi. Musím říct, že se ti povedla, tak napůl. Je rozhodně lepší než minule, ale ke konci ses začal opět ztrácet ve svých protiřečících si větách. Uvedu příklad:

  Klenotem filmu je, troufám si tvrdit, celkem známá herečka jménem Agens
  Bruckner, která letos oslavila 23. narozeniny a která ačkoliv není
  žádnou více známou tváří, mě nikdy nezklamala a vždy umí zahrát na
  výbornou. – navíc tam máš chybu

Nový komentář