Uzumaki (2000)


Režie: Higuchinsky
Rok výroby: 2000
Délka: 90 min
Země: Japonsko
Alternativní název: Spiral

Hrají:
Eriko Hatsune … (Kirie Goshima)
Fhi Fan … (Shuichi Saito)
Eun-gyeong Sin … (Chie Marayama)
Ren Osugi … (Toshio Saito)
Taro Suwa … (Yasuo Goshima)
… a další

 

Kurozo-cho je vesnice obklopená z jedné strany horami a z té druhé nekonečným mořem. Pár nerudných obyvatel, pár zoufalých lidí, ale jinak je vše celkem v pořádku. Jen se tu a tam mraky stočí do spirály. Jen se vám tu může stát, stejně jako Kirie, že narazíte na otce svého kamaráda jak si natáčí ulitu šneka a zarytě ji pozoruje. Jen se tu a tam může stát, že jeden z vašich spolužáků skočí ze schodiště hned vedle vás na zem a jeho mozek se rozprskne jako karbanátek po zemi. Jen se vám může stát, že se lidé zblázní. Jen se může stát, že najdete obrovské šneky. Jen se vám v tomto příběhu o malé vesničce může stát, že se stanete součástí spirály. A Kirie se svým přítelem Shuichim něco takového nemají v plánu. Bohužel spirála je neúprosná a nic ji nezastaví. Lidé se nechají snadno zmást a vtáhnout do spirály. Spirála… Spirála… Nikoho nešetří.

Tento film je natočen podle stejnojmenné 19dílné mangy (+1 “ztracená” kapitola). Když se ke mně dostalo, že byl natočen i film, tak, jak asi všichni tušíte, jsem nezahálel a film si sehnal. A začínalo to nudným začátkem, který měl jako u většiny filmů navodit atmosféru pohody a klidu. Naštěstí byly vody klidu mírně rozhoupány oním zarytým mužem hledícího do spirály. Pak byl chvíli děj pomalý. Nakonec se režisér rozjel. Šneci, autonehoda, člověk ála spirála.

Jak už jsem si u některých asijských filmů zvykl, nejsou herecké výkony nijak oslnivé. Pravda, byly lepší než u Higurashi no naku koro ni Live action, tam to byla doopravdy hrůza. Takže by se herectví dalo shrnout do dvou slov: nepotěší, neurazí. Celkovou efektivnost herců zkazil především herec předvádějící Shuichiho- měl být “zdrcený”, on hrál bohužel šutr z cesty.

Další ingredience většiny úspěšných hororů je krev a efekty. Jak se to jen říká… Už si vzpomínám. “Je jich tu jako šafránu.” A to zde celkem vzato platí. Jediná doopravdy krvavá scéna je s rozprsklým mozkem. Samozřejmě je pravda, že krev nemusí být vždy hlavním stavebním kamenem hororu. Když se víc zapracuje na-

atmosféře. Atmosféra úplného nepochopení a plíživý děs. Vybudování atmosféry se tu podařilo, to nemohu tvrdit, je taková specifická, kterou nedokážu nikam přesně zařadit. Tajemná? Na to je tu příliš rychlé střídání děje. Strašidelná? Ani to ne. Depresivní? Ano, to bude ono.

Hlavní úlohu celého filmu totiž hraje jediné, šílenství. Šílenství je zde to, co vynahrazuje krev i herectví. Film je proplétán hned několika dějstvími, což je v jednom úhlu pohledu dobře, v druhém nikoli. Postupné zešílení od malého koníčku po totální spirálofilii je zde krásně vykresleno. Všichni se zamilují do spirál, jelikož spirály vám dají vše. A oni po vás budou chtít jediné, váš mizerný život.

Jen je škoda, že film nevyužil podle mého názoru nejstrašidelnější části celého příběhu, a to části z nemocnice, kdy (SPOILER) těhotné ženy vraždí po nocích jiné pacienty a sají jim krev (KONEC SPOILERU). Vlastně tu bylo ještě tolik mnohem zajímavějších příběhů, ale ty zůstaly bohužel nevyužity. Film končí ve čtvrtině skutečného příběhu, a to, co film nedovyprávěl, je ukázáno ve formě obrázků na konci filmu. A to byla další chyba. Kdyby příběhy normálně ukončovali, byl by zážitek z filmu mnohem větší. Kde se stala chyba? Nebyly peníze?

Hodnocení5
Asijský film, který ze sebe mohl vytřepat mnohem víc. Mé konečné hodnocení hodně ovlivnilo to, že jsem nejrpve četl mangu... Takže ti kdo ji nečetli, určitě dají víc.
50%

Sdílejte článek

 1. Solo 21 ledna 2011 v 20:25

  Asijské filmy patří vedle španělských, mexických a severských k mojim
  nejoblíbenějším. Zvláště pak Japonci dokáží ve svých snímcích často dát
  dohrodomady několik zajímavých prvků najednou a dají tak šanci vzniknout
  něčemu neuvěřitelnému. Uzumaki mezi ně patří svým způsobem taky, jenže
  tady to jaksi nefungovalo tak jak má. Námět je opravdu netradiční,
  působivý a do jisté míry i nechutný. Jenže je tu jedno velké ALE!!! Lze
  zde nalézt spoustu nudných pasáží, které jsem musel přetáčet a především
  mě štvala gumovitost nemalého počtu triků a rádoby strach nahánějících
  scén. O hereckých výkonech raději ani mluvit nebudu, protože kromě toho
  asiata s patkou na Hitlera mě nezaujal vůbec nikdo. Nejvíc k smíchu mi
  poté přišla ta šeredka, která si hrála na sexbombu školy a její
  spirálový účes. Film na mě sice udělal dojem, ale ne zzas až tak velký
  abych mu dal větší hodnocení než je průměr.

Nový komentář