Us (2019)


Český název: My
Scénář a režie: Jordan Peele
Rok výroby: 2019
Délka: 121 min
Země: USA

Hrají:
Lupita Nyong´o … (Adelaide Wilson)
Winston Duke … (Gabe Wilson)
Shahadi Wright Joseph … (Zora Wilson)
Evan Alex … (Jason Wilson)
Elisabeth Moss … (Kitty Tyler)
Tim Heidecker … (Josh Tyler)
…a další

 

Což o to – Get Out (Uteč, 2017) se mi jednoduše líbil (věděli jste, že za něj Jordan Peele dostal Oscara?). Jasně, ty satirické podtóny, kvůli nimž ho zámořská kritika velebila, v nás Evropanech úplně nerezonují, přesto mě snímek zaujal i coby fyzický survival s nádechem mysteriózna. Pokud jste ovšem nemohli zápletku v Get Out zkousnout, tak vás určitě nezasáhne ani Us.

Skromný příběh z jednoho sídla totiž vystřídala celoamerická krize. Zkoumáme ji společně s černošskou rodinkou, která si chce užít pár dní dovolené na kalifornské pláži. Bohužel tohle místo je pro Adelaide poněkud traumatizující, poněvadž zde v mládí zažila ošklivý zážitek. Když se svěří svému muži, rozhodnou se odjet. Přede dveřmi jejich domu ale stojí čtyři postavy, které vypadají jako oni a hodlají vtrhnout dovnitř…

K zápletce, abychom to ještě více zamotali, patří ještě informace zkraje filmu, z níž se dozvíte, že pod Spojenými státy se nachází tisíce kilometrů podzemních chodeb. Co se v nich odehrává a jaký to bude mít dopad na rodinku, popřípadě celou společnost, je hlavním otazníkem filmu.

Stejně jako v případě Get Out si Jordan Peele hraje s žánry. Pohodovou atmosféru dovolené střídá home invasion, následuje něco na způsob zombie apokalypsy, kde je potřeba pouze přežít a končí divokým finále zabíhajícím do nadpřirozena. Bohužel mám pocit, že otázek nastoluje film tolik, že není v divákových silách na většinu nalézt odpovědi. Jednoduše řečeno si myslím, že nedává smysl.

Samozřejmě se na mě ihned oboří někteří, kteří v Us uvidí náramnou satiru dnešní společnosti. Přeju jim to. I já to dokážu ocenit, ale u filmu, který mě příliš nebaví (a příliš nedává smysl), je mi to prd platné. Podobnou situaci jsem zažil u některých zombie hororů, které mě nudili k smrti, ale bylo mi o nich tvrzeno, že je to přece parádní parafráze třídního boje sociálních skupin. No jo, já zapomněl…

O ústřední rodinu se navíc nemá cenu strachovat, takže Us ve své polovině klouže na povrchu průměrné vybíjené. Některé situace (musíme se vrátit do domu pro klíč) vyloženě zdržují (to tam těch fightů je málo?) a stopáž tak bobtná na 2 hodiny. Docela krkolomně na mě působily i některé humorné okamžiky.

Hodnocení5
Na Us je patrné, že tvůrci o svém dítku přemýšleli a leckdy se vytasí s výborným nápadem. Proto mě mrzí, že přes to všechno nepůjdu výš než na průměr.
50%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Profilový obrázek
    Solo 30 května 2020 v 16:35

    Nenechal jsem se strhnout davem a nechal jsem tento film tak trošku uležet. Jordan Peele mě totiž nějak závratně neokouzlil ani svou prvotinou Get Out, takže jsem rozhodně neočekával žádné zázraky, přestože trailer k samotnému filmu nevypadal zas až tak špatně. A udělal jsem zase dobře. Opět se totiž ukázalo, že tento režisér a scénárista má prostě sice dobré tvůrčí myšlenky, ale ON prostě z toho nedokáže nikdy naplno vyždímat veškerý potenciál a všechno dělá jen tak napůl. Tedy alespoň mi to tak připadá. I tady jsem se prvních cca 50 minut doslova sžíral nudou, protože naše čtyřčlenná rodinka mi nějak extra sympatická nebyla a ti jejich přátelé – no to byli vyložení čuráci. Málem jsem dostal tik do oka, když jsem pošilhával po časomíře, která se posouvala doslova slimáčím tempem, no a furt se nic zajímavého nedělo. Teprve s příchodem čtveřice dvojníků v červených „pyžamech“ se dostavila i alespoň trochu zajímavá atmosféra. I na krev a trošku toho utrpení došlo, no i tak mi to bylo podáváno vážně v malých dávkách. Je ovšem holý fakt, že druhá polovina už byla rozhodně zajímavější. Největší chybou však bylo, že se nám sám tvůrce snažil podstrčit pod nos jakousi historku z podzemí a tajemným experimentem – jenže to bylo celé nedodělané, zbytečné a i tak to vyvolávalo spoustu otazníků. Kdyby raději nechal vše na představivosti diváků, udělal by mnohem lépe. A když už, tak masakr králíčků by taky nebyl od věci. Rasistických parafrází tu tentokrát taky moc nebylo – nu prostě Peele zase pohnojil, co se dalo. Opět se mu z toho nepodařilo vyždímat víc jak obyčejný průměr. 50%

Nový komentář