Urban Legend (1998)


Český název: Temná legenda/Městská legenda
Režie: Jamie Blanks
Rok výroby: 1998
Délka: 99 minut
Země: USA/Kanada/Francie

Hrají:
Alicia Witt … (Natalie)
Rebecca Gayheart … (Brenda)
Jared Leto … (Paul)
Robert Englund … (Wexler)
Loretta Devine … (Reese)
… a další

 

Kujme železo dokud je žhavé. Motto, jež přesně charakterizuje myšlenkové pochody producentů. Zaznamenají-li kasovní úspěch, okamžitě se seběhnou jako smečka hladových kojotů u daného projektu a krmí se, dokud nemají zcela naplněná břicha. A jelikož jsou smečkou nenažranou, nekončí tento proces ani pak. V jejich žaludcích tak končí spousta úspěšných filmů, jež jsou tam dokonale natráveny v zástupy pokračování, často sestupných kvalit, a nej(h)různějších nápodob. Příkladů je opravdu mnoho a zabývat se tímto jevem by stálo stohy popsaného papíru. Série Saw, remaky asijských hororů, ramaky hororů z let 70. a 80., remaky remaků…

Film Temná legenda se veze na popularitě Vřískotu, který úspěšně napodobil slashery 80. let a vnesl do nich příjemné sebeparodické prvky. Nedosahuje jeho kvalit, ale v rámci subžánru poskytuje skoro všechny důležité atributy. Opět je nám předhozena skupina studentů, jež je důmyslnýmy metodamy maskovaného vraha postupně zprovozována ze světa. Tentokrát se ale zabiják neproducíruje po pozemcích univerzity jen se sečnou či bodnou zbraní a neporcuje vše, co mu příjde pod ruku. No, to druhé ano, ale zvolil si k tomu tzv. městské legendy. Strašidelné historky kolující mezi tamními lidmi a které alespoň jednou zaslechl snad i každý z nás: vrah na zadním sedadle auta, pes sušený v mikrovlné troubě, vyjmutí ledviny, …jen na mou oblíbenou černou sanitku už jaksi nezbyl prostor.

Natalie má za sebou černou minulost a jak asi každý ostřílený hororový požírač správně tuší, bude ona kaňka v jejím životopise hlavním hybatelem celého děje. Natalie se tak stává terčem tajemného zabijáka a jeho choutek, při nichž vedlejší postavy předpisově umírají. A divák si v závěru bude marně lámat hlavu nad tím, proč jí ten vrah neodrovnal hned na začátku stejně jako její dávnou kamarádku, která měla v té zásadní události daleko důležitější roli? Proč s ní rozehrával tak zvrácenou hru? Možná proto, že Natalie není až tak nzodpovědná potvora jako její kamarádka a tak je jí hold rychlá smrt odepřena.

I když se scénář snaží servírovat jednoho podezřelého za druhým, připisuje vedlejší motiv, jež má divákovu pozornost odlákat jiným směrem, opět zkušený pozorovatel odhalí vedle děr i skutečnou tvář vraha a s jeho samotným motivem mu už dopomůže samotná Natalie. To už se ona pověstná berlička držící snímek na nohou definitivně podlomí. Nezbývá nic než jen konstatování, že vrah je jen prostý šílenec, který pro efekt zavraždí několi lidí, aby si s tím nejdůležitějším vyřídil účty až v samotném závěru. Jenže i o tom jsou nepsaná pravidla slasherů a existují daleko horší rozuzlení, takže berličku dáme opravit a nebohému filmu pomůžeme na nohy.

Ambice Temné legendy jsou více než jasné – recyklát Vřískotu. Nicméně si divákovi nesměje přímo do obličeje, ale činí to jaksi někde v koutku a neustále se snaží zachovat si seriózní výraz. Zpracování se většinou drží na poměrně slušné úrovni, na explicitní násilné scény zapomeňte, atmosféra se drží v mezích průměru. Herci dle mého názoru odvádějí poctivou práci a Robert „Freddy“ Englund je takovou malou třešničkou na dortu (v tomto případě zákusku), jež dává vzpomenout na doby, kdy slasher byl alespoň ve většině případů poctivým řemeslem.

Hodnocení5
Samotný režisér pak jasně dokazuje plastičnost svého zaměření. Po Temné legendě natočil ještě podobný Valentine, aby se pak přelil na jinou vlnu, kdy skupinka vrahů terorizuje nebohý pár (Storm Warning) a následně pak nechal řádit samotnou mstivou přírodu (Nekonečný víkend).
50%

Sdílejte článek

Nový komentář