Unsane (2018)


Český název: Nepříčetná
Kamera a režie: Steven Soderbergh
Rok výroby: 2018
Délka: 97 min
Země: USA

Hrají:
Claire Foy … (Sawyer Valentini)
Joshua Leonard … (David Strine)
Amy Irving … (Angela Valentini)
Sarah Stiles … (Jill)
Colin Woodell … (Mark)
Juno Temple … (Violet)
… a další

 

Po traumatickém zážitku se stalkerem si jde Sawyer Valentini pro radu do psychiatrické léčebny. Když ovšem ledabyle podepíše dokument o řízené léčbě, ocitá se nedobrovolně v blázinci, kde každá neposlušnost prodlužuje čas odchodu. Situace se zhoršuje v situaci, kdy Sawyer zjistí, že její stalker pracuje v tomto zařízení jako dozorce. Jak z toho ven?

Nejprve je potřeba říct, že Unsane je skutečně takový Soderberghův experiment. Film byl natočen za pouhých deset dnů za mrzký peníz, a to na mobilní telefon. Jde v takových podmínkách uspět?

Filmografii Stevena Soderbergha rozhodně zmapovanou nemám, ale mám-li to zkrátit, tady si vede velmi sebejistě. Pevně uchopené postavy mají velmi přesvědčivé herce (nechybí cameo Matta Damona) a jak se patří i nějaký ten thrillerový zvrat, který ovšem spíše civilnější ladění snímku nenarušuje. K tomu poměrně pasuje i šedivější paleta barev – kamera rozhodně není žádný průšvih. Vše je přehledné, ostatně film byl uváděn i v kinech.

Unsane má i poměrně zdařilou tísnivou atmosféru. Divákovi nebude dělat problém fandit mladé ženě v boji se zkorumpovanou korporací a s násilnickým stalkerem. Přesto si nejsem jist, nakolik se téma podařilo vytěžit, protože nevím, jestli kromě toho, že jde o slušné řemeslo, najdu další argumenty k doporučení.

Hodnocení6
Unsane je zkrátka taková milá jednohubka z blázince.
60%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář