Unsane (2018)


Český název: Nepříčetná
Kamera a režie: Steven Soderbergh
Rok výroby: 2018
Délka: 97 min
Země: USA

Hrají:
Claire Foy … (Sawyer Valentini)
Joshua Leonard … (David Strine)
Amy Irving … (Angela Valentini)
Sarah Stiles … (Jill)
Colin Woodell … (Mark)
Juno Temple … (Violet)
… a další

 

Po traumatickém zážitku se stalkerem si jde Sawyer Valentini pro radu do psychiatrické léčebny. Když ovšem ledabyle podepíše dokument o řízené léčbě, ocitá se nedobrovolně v blázinci, kde každá neposlušnost prodlužuje čas odchodu. Situace se zhoršuje v situaci, kdy Sawyer zjistí, že její stalker pracuje v tomto zařízení jako dozorce. Jak z toho ven?

Nejprve je potřeba říct, že Unsane je skutečně takový Soderberghův experiment. Film byl natočen za pouhých deset dnů za mrzký peníz, a to na mobilní telefon. Jde v takových podmínkách uspět?

Filmografii Stevena Soderbergha rozhodně zmapovanou nemám, ale mám-li to zkrátit, tady si vede velmi sebejistě. Pevně uchopené postavy mají velmi přesvědčivé herce (nechybí cameo Matta Damona) a jak se patří i nějaký ten thrillerový zvrat, který ovšem spíše civilnější ladění snímku nenarušuje. K tomu poměrně pasuje i šedivější paleta barev – kamera rozhodně není žádný průšvih. Vše je přehledné, ostatně film byl uváděn i v kinech.

Unsane má i poměrně zdařilou tísnivou atmosféru. Divákovi nebude dělat problém fandit mladé ženě v boji se zkorumpovanou korporací a s násilnickým stalkerem. Přesto si nejsem jist, nakolik se téma podařilo vytěžit, protože nevím, jestli kromě toho, že jde o slušné řemeslo, najdu další argumenty k doporučení.

Hodnocení6
Unsane je zkrátka taková milá jednohubka z blázince.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 18 srpna 2019 v 10:25

    Filmy odehrávající se v psychiatrických léčebnách či zařízeních mi nikdy nějak zásadně nevadili, takže jsem byl na tento kousek i docela zvědavý. Zvláště když jej má na svědomí docela uznávaný režisér Steven Soderbergh, od kterého už jsem pár kousků viděl. K mému překvapení jsem však záhy zjistil, že celý film je natáčený formou, která mi zrovna moc po chuti není. Režisér však ukázal, že se dá natočit jakžtakž slušný film i na iPhone 7 Plus a s nepříliš velkým rozpočtem. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem tuto skutečnost s mobilem vydýchával, ale dokonce filmu jsem si na to zvykl. Psychothriller s letmým dotekem hororového žánru nám místy nabídne celkem zajímavě zpracovanou atmosféru, ale už jsem viděl mnohem lepší kousky na podobné téma (nedobrovolní pacienti, oběť pronásledovaná stalkerem do blázince či vězení taky není zrovna originálním počinem). Soderbergh však vše vsadil hlavně na jednu kartu a ta mu v rámci možností vyšla. Tím esem v rukávu bylo obsazení Claire Foy, která si nevedla vůbec špatně, no a celé to stálo hlavně na jejím dobrém hereckém výkonu. Byla jen škoda, že se tu věnovalo hlavně psychologické podstatě příběhu (když už se tohle počítá i do hororového žánru) a nedošlo i na více brutality. Když už se totiž ke slovu přihlásilo i nějaké to násilí, nebylo to vůbec špatně provedené. 50%

Nový komentář