Underworld: Rise of the Lycans (2009)


Český název: Underworld: Vzpoura Lycanů
Režie: Patrick Tatopoulos
Rok výroby: 2009
Délka:
92 min
Země: USA

Hrají:
Michael Sheen … (Lucian)
Bill Nighy … (Viktor)
Rhona Mitra … (Sonja)
Steven Mackintosh … (Tannis)
Kevin Grevioux … (Raze)
… a další

 

Inteligentní upíři neměli z vlkodlaků nikdy strach. Jenže pak se narodil Lucian, jenž byl upírským vládcem Viktorem při narození vzat na milost. Lucian však nebyl obyčejným lycanem – od nemyslících, hloupých vlkodlaků se distancuje. Jenže jeho otrocký život se má změnit. Nejenže se zamiloval do Viktorovy dcery Soni, ale již nemůže přihlížet krutému osudu ostatních vlkodlaků. A tak se rozhodne pro jediné možné řešení – povede vzpouru lycanů…

Jak vidno, scénář k třetímu Underworldu je jednoduchý, máme jej vlastně vepsaný v názvu filmu. Vzpoury lycanů se dočkáme, vždyť tvůrci nás k ní vedou jako malé děti už od začátku. Upíři jsou představeni jako krutá rasa, která má své zásady, porušení čehokoliv tvrdě trestá a pro třicet ran ostnatým bičem taky nejdou daleko. Kdo by chtěl takovým bezcitným tvorům sloužit, že? Lucian to trpěl převážně kvůli Soni, se kterou je milování pod měsíčkem opravdu vzrušující. Ale přidá se milovaná upírka na stranu zotročovaných vlkodlaků, nebo po bok svého otce?

Vzpoura lycanů však oproti předchůdcům nezaostává pouze ve slabém příběhu. Série Underworld se nikdy nevyznačovala komplikovanějším dějem, přesto je ovšem změna na pozici režiséra hodně znát. Debutující Patrick Tatopoulos totiž divákům nedokázal obstarat ucházející akční vložku, která je, co si budeme nalhávat, tou největší zábavou v jinak unylém fantasy hororu, který je sepsán za pomoci běžné scénáristické vaty. Nejen, že akce je celkem málo, ale obvykle je tak špatně sestříhaná, že vidíte jen občasné záblesky meče či chlupatá záda lycanova.

Z těch akčních scén vynikne několik, které se nebojí jít trošku do detailu, jinak ovšem žádné velké gore efekty nečekejte. Průměrné známky dostávají i triky. Přeměny lidí ve vlkodlaky jsou asi na stejné úrovni jako v předešlých dílech, tvůrcům však naštěstí pomohl fakt, že celý Underworld 3 se odehrává za svitu měsíce, protože obě bytosti jsou samozřejmě nočními tvory. I proto hodně zamrzí, že hororová atmosféra si od úvodních minut vzala po zbytek filmu neplánovanou dovolenou.

Nejnovější Underworld drží nad vodou hlavně herci. Především bravurní herecká kreace Billyho Nighyho alias Viktora všechny ostatní herce o třídu převyšuje. Hodně se snaží i Michael Sheen v roli Luciana. Rhona Mitra (levnější náhražka za Kate Beckinsale) je zde hlavně pro mužské oko, její fanoušky však musím zklamat, ta jedna milostná scéna (vykradená z 300: Bitva u Thermopyl) vám neukáže nic.

A co tedy nakonec dostalo Underworld na hranice čistého průměru? Nějaké velké zvraty se sice nekonají, jednu emočně silnou scénu tu však máme. Dále je tu poměrně dobře zvládnutý konec, který uzavírá sérii a krásně pomrkne na první díl. Rozumná stopáž vám nedovolí se nudit a když navíc vezmu v úvahu i fakt, že celá Vzpoura lycanů se vlastně odehrává na jediném místě (upírský hrad nebo kamenné pole za hradbami), tak si říkám, že se s tím tvůrci tak nějak poprali a že ti, kterým se první dva díly líbily, určitě nebudou z kina odcházet nespokojeni.

Hodnocení5
Nepřekvapí, neurazí, občas i pobaví. Nečekal jsem žádný zázrak a dostala se mi přesně ta podívaná, kterou jsem očekával. Třetí Underworld je sice nejhorším dílem z trilogie, ale návštěvy kina by se přesto fandové úpírsko-vlkodlačích bitev neměli obávat.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 18 května 2017 v 10:13

    Ukázalo se, že nápad zasadit děj do minulosti nakonec nebyl zas až tak špatný, jak jsem si zprvu myslel. Přemrštěné akční scény s nekonečným proudem kulek mě totiž nikdy nebraly a i to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem oběma předchozím dílům dal jen průměrné ohodnocení. Navíc Tatopoulos dokázal natočit docela působivé souboje vlkodlaků s upíry, které i přes slabší efekty (u této série se z toho stal jakýsi rituál) přece jenom nakonec nevypadali zas až tak špatně. Zoufalejší už to sice bylo s přeměnou člověka v lycana, ale na to jsem si už u Underworldu zvykl. Samozřejmě ani v tomto příběhu nesměla chybět romantika a zakázaná láska. Další prvek, který je pro tuto sérii typický. Jen tu Kate nahradila Rhona Mitra. Obě sice patří mezi moje oblíbenkyně, ale Rhona mi tu tentokrát moc neseděla. To větší prostor pro Michaela Sheena jsem přivítal s velkou radostí. Nicméně i tentokrát se ukázalo, že Bill Nighy je prostě nepostradatelný. Hlavně tedy pro Underworld. Jasně zbytek herců převyšoval a nebýt zde, tak půjdu s hodnocením určitě dolů. Docela mě totiž zarmoutila absence Marcuse a Amelie. Přece jenom bych tuto trojici vyšších upírů viděl rád pohromadě. Vzpoura Lycanů tak svým předchůdcům rozhodně ostudu neudělala, ba si spíš myslím, že je na naprosto stejné úrovni jako oba předchozí díly. 50%

  2. jamno 18 března 2012 v 20:17

    Underworldu som sa dlho vyhybal a teraz som zacal vsetky diely postupne sledovat – zatial som skoncil na 3jke. A prave tento diel ma zaujal najviac. Je jasne ze v celej serii ide skorej o akcnost ako o pribeh ale oproti 1 a 2 casti je tu jeden podstatny rozdiel: nie je tu Selen ale praveze mne to vobec nevadi. Naopak, zistujem ze mi to vyhovuje. Neskutocne ma vytacaju super matrix vykony v podani hlavnych hrdiniek – v tejto serii Selen a inde napriklad Alica v Resident Evil.
    Ano, viem, aj tuto sme dockali zopar super salt-mortale ale bolo to nastastie celkom v norme. Historicke kulisy mi viacej ladia k upirsko-vlkodlacej tematike ako moderne mesto a futuristicke automaticke palne zbrane.
    Za mna jednoznacne najlepsi Underworld (zatial) T-UP

Nový komentář