Underworld: Awakening (2012)


Český název: Underworld: Probuzení
Režie: Mans Marlind a Björn Stein
Rok výroby: 2012
Délka: 89 min
Země: USA

Hrají:
Kate Beckinsale … (Selena)
Michael Ealy … (Detektiv Sebastian)
Stephen Rea … (Dr. Jacob Lane)
Theo James … (David)
India Eisley … (Eve)
…a další

 

První dva Underworldy (2003 a 2005) považuji za celkem efektní jednohubky, které sice žádnou díru do světa neudělaly, ale ani nepohoršily fanoušky monster a střílení. Ve středověku odehrávající se trojka (2009) nastolila sice nějaký ten příběh, akce však byla docela bídná a celkově se – alespoň podle mne – jednalo o nejslabší článek série. Teď však přichází díl čtvrtý, který se s ní vyrovnává. Výsledek je totiž prakticky stejný, akorát s tím rozdílem, že tentokrát chybí příběh a akce je přehršel. A je na mnohem lepší úrovni než kdy předtím. Zapeklitá věc tato série.

Abyste rozuměli, tipoval bych, že tvůrci vlastně ani neměli scénář, protože tak by se těm pár větám ve filmu říkat nemělo. Spíš měli hrubý náčrt a podle něj začali točit. Na začátku si toho možná nevšimnete, protože tvůrci musí střihovou koláží připomenout co všechno čtyřce předcházelo – to je daň, kterou musí podobné filmy platit, poněvadž tyto výplachy spolehlivě míjejí mozková centra pro zapamatování, což můžu po pouhém jednom dni potvrdit – ale pak už se vytahují pistole, střílí se, mlátí se a vybuchuje se.

Určitý příslib zajímavého dění je sice divákovi nabídnut, protože už žijeme v době, kdy lidé vědí, že noční monstra existují a vedou s nimi války, ale tento zajímavý fakt končí ohlášením v televizní reportáži. Dál se řeší už jen samotná postava Seleny. Proč tedy podtitul Probuzení? Vyjímečně nadaná upírka je totiž lapena chtivými vědátory a s ní i její milý, upírovlkodlačí hybrid Michael. Selena se z vězení dostane až po dvanácti letech, aby se pomstila, opět našla svou lásku a ochránila – a to je vlastně jediná novinka – svou údajnou dceru. Ta ve čtvrtém díle nahradila ve vedlejší roli  Micheala, takže Scott Speedman se objeví jen na začátku filmu.

V praxi tohle vše znamená, že se vlastně jde z bodu A do bodu C přes bod B a po cestě se kosí nepřátelé (na horor zapomeňte, je tu v nejmenší možné míře a reprezentují jej akorát příšery). Vše je tedy podřízeno řežbě, která kdyby selhala, nezachránilo by Probuzení nic od toho, aby u ní divák usnul a pak znechuceně odešel. Nové režisérské duo – švédi Marlind a Stein, kteří v Americe debutovali povedeným hororovým thrillerem Shelter s Julianne Moore – ale dostali dostatek peněz na to, aby se alespoň po této stránce nic nepokazilo.

Dostali totiž za úkol natočit Underworld ve 3D, což sebou logicky přináší větší měřítko přehledné akce (i když pár vyjímek se i tady najde), ale hlavně s ním zacházejí lépe než třeba Paul W. S. Anderson ve čtvrtém Resident Evilu. Rozhodně víc jsem však čekal od choreografie jednotlivých bojových scén, ta je celkem na průměrné úrovni. Občas se tedy sice pobavíte, ale jinak se stejně takřka všechno vypaří z hlavy už na eskalátoru při východu z kina. Jde taky o hrozně nudné interiéry – jedna bitka se odehrává kdesi v kanále, další v laboratoři a ta finální na parkovišti!

Všechno je samozřejmě pořád stejně tmavě modré, ostatní postavy nejste schopni od sebe rozlišit (nemáte ani důvod) a holčička, která po rodičích zdědila zase nějaké ty schopnosti, vypadá v naštvaném módu asi jako Samara posedlá ďáblem. Ve své nevinné podobě je stejně otravná jako ostatní. Naštěstí moc prostoru něco slovně řešit nikdo nedostává, takže hurá zpátky k přestřelkám. A samozřejmě krvi, neboť se jako všechny díly série nacházíme v eRkovém ratingu. Díky bohu aspoň za to.

Ani první trilogie nenabídla mnoho scén, na které by šlo za ta léta vzpomenout, přesto tu jsou (náklaďák vs okřídlená bestie, útok haldy lycanů na hradby, polonahá Selena, ehm). Underworld 4 nabízí jen pětimetrového vlkodlaka a slušnější triky (rozpočet byl 70 mega, což je třikrát víc než stála jednička a dvakrát víc než měla trojka).

Hodnocení5
Jestli se producentům něco vrátí nebo jsme krásnou upírku, co už poletuje na úrovni batmana, vyděly naposledy, netuším, ale příště by to rozhodně chtělo napsat víc než dvě a půl stránky scénáře. A to by už v Hollywoodu měli vědět!
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 18 května 2017 v 10:14

    Už ani první tři Underworldy nebyli nějak úchvatnou podívanou, ale přece jenom se jim podařilo zuby nehty udržet alespoň průměrnou kvalitu. Čtverka však hned od prvních minut ve mně začala vzbuzovat obrovskou nechuť, abych se na ní vůbec dodíval dokonce. Dočkal jsem se ještě horších přeměn ve vlkodlaky, než tomu bylo v předešlých dílech – jedním slovem absolutní humus. Navíc další akční „nářez“ s nekonečnou zásobou nábojů v zásobnících – tak přesně na tohle jsem už absolutně alergický. Přesto jsem tomu chtěl dát šanci a nakonec přece jenom nelituji. Kate je pořád sexy a navíc se tu ve druhé polovině objevilo i několik docela obstojných soubojů, které mi výrazně zlepšili náladu. No a v neposlední řadě si nemůžu pomoci, ale malá Eve mi byla mnohem sympatičtější než její fotřík Michael a rovněž ráda přidala ruku k dílu. Takže ve finále jde sice v mých očích o nejslabší díl této série (prozatím), ale přece jenom se mu podařilo na poslední chvíli udržet v průměrných vodách. Jednou nohou už je však tato série ponořena v odpadních (smradlavých) vodách, tak snad se příště tvůrci polepší!!! 45%

Nový komentář