Underworld (2003)


Režie: Len Wiseman
Scénář: Danny McBride
Rok výroby: 2003
Délka: 121 min
Země: USA / Německo / Maďarsko / Británie

Hrají:
Kate Beckinsale … (Selene)
Scott Speedman … (Michael Corvin)
Michael Sheen … (Lucian)
Shane Brolly … (Kraven)
Bill Nighy … (Viktor)
Sophia Myles … (Erika)
Wentworth Miller … (Dr. Adam Lockwood)

 

Příběh začíná jedné deštivé noci v prostorách metra. Setkání dvou znepřátelených skupin se změní v divokou přestřelku. Její účastníci však nejsou lidé, ale temné bytosti – upíři a lykani (vlkodlaci). Právě oni proti sobě vedou již po staletí boj o nadvládu nad ostatními. V metru však nešlo u pouhou přestřelku…
Upírka Selene se domnívá, že vlkodlaci si přišli pro člověka – pro mladého medika Michaela Corvina. Ale proč by měli zájem o člověka? Skrývá Michael nějaké tajemství? Když se Selene dostane k Michaelovi blíže, zdá se, že ani on sám netuší, proč se stal cílem v hledáčku vlkodlaků a už vůbec nemá ponětí (stejně jako všichni lidé) o nějaké válce mezi upíry a vlkodlaky.
Postupně rozplétají nitky tajemství, z něhož vyplývá, že vlkodlaci přišli na způsob, jak stvořit křížence vlkodlaka s upírem – “napůl upír, napůl lykan. A silnější než oba…”

Underworld je akční film plný divokých honiček a přestřelek. Hned během úvodní scény v metru je jasné, že se tvůrci inspirovali snímkem Blade (1998). Film je situován pouze na soboj upírů a lykanů, lidé se zde (až na již zmiňovanou scénu v metru) nevyskytují.
Samozřejmě že i zde se vyskytlo několik podstatných chyb, které jsou patrné zejména při použití palných zbraní – např. Selene občas střílí déle, než by jí dovoloval obsah zásobníku.

Z hereckého osazenstva vyniká hlavně představitelka Selene – Kate Beckinsale, v době vzniku filmu 30-ti letá herečka známá např. Pearl Harbor (2001). Po Underworld si pak o rok později zahrála v dalším upírském filmu Van Helsing. Špatný nebyl ani Bill Nighy v roli nejstaršího a nejmocnějšího upíra Viktora, který byl jakýmsi adoptivním otcem Selene. Avšak i tato skutečnost, jak se záhy ukáže, je opředena tajemstvím a Selene se dozví věci, které se nikdy dozvědět neměla a v závěru filmu významně zasáhne do souboje Viktor vs. Michael.

Hodnocení5
Underworld jistě potěší fanoušky akčního žánru a poloautomatických zbraní, avšak já osobně bych si souboj upírů a vlkodlaků představoval v trochu jiném pojetí.
50%

Sdílejte článek

17 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 31 října 2010 v 17:24

  Úsměvný film plný přemrštěných akčních scén a efektů. Nápad s válkou
  upírů a vlkodlaků se mi líbil, ale romantické pasáže, kterých je tu víc
  než dost mi kazí celkový dojem z filmu. Což o to, Kate je docela šikovná
  cérka, ale ona sama celý film nezachrání od průměrné podívané. Podobné
  filmy stačí vidět jen jednou za čas a rozhodně u nich nebudu trávit
  páteční noci, to si raději zajdu na pár točených. Nicméně musím uznat,
  že několik scén je zde skutečně hodně solidních, ale přeměny na
  vlkodlaky mezi ně určitě nepatří.

 2. Eraserhead 30 listopadu 2008 v 22:46

   Děsná sračka, ač se na Kate dobře kouká. Nechápu jak tohle někdo může označit za horor. Přesně tyhle filmy (podobně jako Blade nebo částečně i Resident Evil – na které se ale na rozdíl od tohohle dá alespoň koukat), kazí pojetí hororu. Obyčejná, navíc ne moc dobře natočená, akční střílečka, kde si to pouze místo těch hodnejch (polišů, vojáků, agentů atd.) a špatnejch (gangsteři, teroristi, kriminálníci atd.) prostě rozdávaj upíři a vlkodlaci. Kdyby to šlo, dám -20%. Tohle fakt ne….

Nový komentář