Un Gatto nel cervello (1990)


Český název: Koncert hrůzy
Režie: Lucio Fulci
Rok výroby: 1990
Délka: 87 min
Země: Itálie

Hrají:
Lucio Fulci … (Dr. Lucio Fulci)
David L. Thompson … (Professor Egon Schwarz)
Jeoffrey Kennedy … (Officer Gabrielli)
Malisa Longo … (Katya Schwarz)
…a další

 

Když jsem přišel na Horror.cz, říkal jsem si, že tu chybí pár filmů. A mezi nimi je i Cat in the Brain (neboli Un gatto nel cervello). Měl by tu být. Konečně jsem se k ní dostal. Sice po dlouhé době, ale přece.

Režisér Fulci má menší problém, a sice nedokáže rozeznat realitu od fikce. Když jde jednou do restaurace během natáčení filmu, objedná si maso. Ale to, které mu podají, se mu nezdá. Připomíná mu repliky z jeho filmu. Také má problém s tím, že neví, jestli ho někdo neohrožuje. Vidí například svého souseda s motorovkou v ruce a vražedným pohledem. Při natáčení filmu si vše představuje až moc reálně. Aby toho nebylo málo, je považován za vraha. Kdoví jak tohle dopadne. Že by se Fulci doopravdy zbláznil? Nebo je vše jen důmyslná hra? Že by doopravdy dokázal zajít Fulci tak daleko a nepoznal, co je skutečné?

Jak Fulci stárnul, dělal horší a horší filmy. Naštěstí se udržel jak nejvíc to šlo. Tento film je bohužel průměrný, ale má zase na obranu, kterou je slušný scénář. Je docela poutavý, avšak šlo z něho udělat něco víc. Sám Fulci, který si zahrál sám sebe, hraje ale dost dobře a jeho šílenost byla věrodhodná. Ani ostatní herci nebyli vyloženě špatní.

Gore scény jsou celkem dobré. Uříznutá hlava, rozseknutá ruka, pár morbidních vražd. Už to ale prostě není Dům u Hřbitova nebo Páter Thomas. Tyto filmy měly nádherné gore, tedy už se zdá, že Fulci “dospěl”. Dokonce ani hudba, která bývala atmosférická jako v Zombi 2 nebo opravdu strašidelná jako v Aenigma, nepotěší. V Koncertu hrůzy je velmi nevýrazná, skoro si jí ani nevšimnete. Atmosféra filmu je naštěstí to, co ho drží nad vodou, ale také není zas tak moc o co stát. Je to jen průměr, ve srovnání s jinými Fulciovkami, jako třeba již zmiňovaný House by the Cemetery nebo The Beyond.

Hodnocení5.5
Abych se to pokusil shrnout, Fulci měl už svoje nejplodnější období za sebou a filmy typu Voices from Beyond a tento padnou do šedi průměru. Ale i tak zůstává hororovou ikonou, protože natočil i nádherné a děsuplné snímky. Tento film se dá zkouknout, když jste neměli svojí dávku krve, případně se dá doporučit též fanouškům trashe.
55%

Sdílejte článek

  1. Solo 15 září 2009 v 21:00

     Bohužel musím říct, že tenhle film patří mezi nejhorší Fulciho filmy, které jsem měl možnost vidět. Přitom začátek vypadal skvěle a já se těšil na další masakr. Jenže postupem času začal být děj čím dál nudnější a jen občas se objevili nějaké ty gore scény. Většina z nich však velmi mizerné kvality. Samozřejmě se našlo i několik lahůdek, ale na víc jak 40-50% tenhle film určitě nemá.

Nový komentář