Tusk (2014)


Český název: Mroží muž
Scénář a režie: Kevin Smith
Rok výroby: 2014
Délka: 102 min
Země: USA

Hrají:
Michael Parks … (Howard Howe)
Justin Long … (Wallace Bryton)
Haley Joel Osment … (Teddy Craft)
Johnny Depp … (Guy Lapointe)
Genesis Rodriguez … (Ally Leon)
…a další

 

Kevin Smith je zvláštní chlápek. Do podvědomí diváctva se dostal díky své komedii Clerks, po níž pracoval na scénáři k Supermanovi (kterého měl v 90. letech hrát Cage, režírovat Burton a který nikdy nevznikl), aby nakonec opravdu skončil jako především komediální tvůrce. Výjimkou je například fanatické Red State (2011), který jsem svého času viděl a… moc ho vlastně nepochopil. S Mrožím mužem je situace daleko přehlednější, protože stojí na jediné myšlence.

Žurnalista Wallace cestuje kvůli jistému interwiev do Kanady. Když k němu ovšem nedojde, vezme za vděk i cárem papíru na záchodcích popisujícího jistého postaršího námořního dobrodruha. Wallace ho přijede druhý den navštívit do jeho osamoceného sídla, aniž by tušil, že se dostává do pařátů šílence uctívajícího mrože. Na pomoc se sice vydává jeho přítelkyně, kamarád a podivínský detektiv, to už jsou ale plány na vytvoření lidského mrože v plných přípravách.

Tusk je v první řadě neuvěřitelně bizarní a to jak v rovině komediální, tak v rovině hororové. Obě složky jsou navíc zkombinovány do pořádně ujeté podoby, při níž jsem se bavil vypečenými dialogy a zároveň sdílel neblahý osud hlavního hrdiny. To samozřejmě nutně neznamená, že je vyhráno – u takhle šílených látek bývá hodnocení obzvlášť kolísavé. Na druhou stranu, díváte se na film, který nese název Mroží muž, což je samo o sobě upozornění, stejně jako například Lidská stonožka (2009).

Ve filmu můžete najít i několik paralel k zamyšlení. V závěru poskytnutá „druhá šance“ (kterou v potitulkové sekvenci nemůže rozdýchat detektiv) je v krásném kontrastu s tím, jak Wallace prodával osobní tragédie za senzaci. Ten první chlápek – jehož měl navštívit a který si omylem useknul nohu katanou – se samozřejmě stal terčem posměchu na internetu a zvolil si sebevraždu. Což se vlastně nakonec jeví jako výhra v kontrastu s Wallaceovou přítelkyní, která mu do výběhu přinese čerstvou rybičku. Brrr!

Tusk mě jakožto skromný experiment překvapil hereckým obsazením. Najdete v něm osoby, které už měli s naším žánrem zkušenosti – od Justina Longa (Jeepers Creepers, After.Life) po H. J. Osmenta (Šestý smysl). Johnnyho Deppa jistě představovat nemusím.

Hodnocení7
Když si to všechno sečtu i odečtu (třeba přešívání člověka mohlo být explicitnější), vychází mě slušná jednohubka, která se se svým bizarním pojetím přesně trefuje do škatulky „komedie-horor“. Jen zkrátka ne pro všechny.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Co je nového? Květnové aktuality - Horror.cz 31 května 2017 v 14:02

    […] Ve věku 77 let zemřel ve své domovině americký zpěvák a herec Michael Parks, jehož herecká kariéra trvala několik desítek let. Příčina úmrtí nebyla zveřejněna. Michael Parks se objevil v řadě seriálů (např. Twin Peaks) a filmů, ve kterých dokázal ztvárnit nejrůznější postavy. Můžete si ho také pamatovat i z několika horrorů, z nichž některé najdete i na našem webu. From Dusk Till Dawn (1996), From Dusk Till Dawn 3 (2000), El Muerto (2005), Grindhouse: Death Proof (2007), Grindhouse: Planet Terror (2007), Tusk (2014). […]

  2. Solo 19 dubna 2015 v 12:39

    Ti co mě znají trochu lépe z hororových stránek, vědí, že jsem velkým fandou nejrůznějších bizarních/morbidních snímků a tak jsem si samozřejmě nesměl Mrožího muže nechat ujít. Slyšel jsem na něj sice různorodé ohlasy, ale jelikož tento film mnozí dost často přirovnávají k mému oblíbenému The Human Centipede neodolal jsem. Bohužel jsem dost zklamán z toho co mi zde bylo nabídnuto, protože ačkoliv je Kevin Smith velice dobrý režisér, tak na Toma Sixe nemá ani omylem (tím myslím jeho ujetost a zvrácenou představivost). Popravdě se ani moc nedivím, že Johnny Depp nechtěl, aby jeho jméno figurovalo v závěrečných titulcích. Vlastně ani moc nechápu, proč se zde rozhodl účinkovat – no málem jsem jej ani nepoznal. Tusk určitě nemá nezajímavý děj, ale vlažné (skoro) až uspávající tempo zvláště v první polovině filmu, mě dost nudilo. Nepomohly ani rádoby vtipné hlášky/narážky, kterými se nás snažil scénárista potažmo Justin Long uchlácholit. Každopádně ta vyzváněcí mobilní melodie (The Margarita Song) byla dost chytlavá. Pořád jsem tak nějak zůstával v očekávání, kdy se konečně dostaneme k těm nechutným, bizarním scénám, ale jaksi se u mě minuly účinkem. Ten na první pohled gumový kostým mrože a useknutá noha zabořená v ledu – To mělo být ono??? Hm tak já jsem jaksi zvyknutý na trošku jiný (lepší) level. Chyběly mi tu všechny ty sračky, zvratky, vyvřelé střeva, lidský řev a utrpení…Prostě Kevin Smith zůstal jen u samotné myšlenky, kterou nedokázal lépe zužitkovat. Justin Long se sice snažil v tom svém mrožím kostýmku hekat, co to jen šlo, ale jaksi jsem mu tu jeho bezmocnost nevěřil. To už mě víc přesvědčil svým zklamáním, že mu jeho děvče nechce vyhonit. Slabých leč pořád průměrných 50% ať nežeru.

Nový komentář