Tunnel, The (2011)


Režie: Carlo Ledesma
Rok výroby: 2011
Délka: 90 min
Země: Austrálie

Hrají:
Bel Deliá … (Natasha)
Andy Rodoreda … (Peter)
Steve Davis … (Steve)
Luke Arnold … (Tangles)
…a další

 

Roku 2007 se v tunelech pod městem Sydney stala série zvláštních událostí a vy se nyní na ně můžete podívat. Ambiciózní novinářka se svými kolegy vstoupili do podzemí, aby vládě dokázali, že nepoužívané vlakové prostory jsou domovem pro komunitu bezdomovců a tudíž je nemohou zaplavit užitkovou vodou pro město. Natashu však do tunelu něco táhne, větří zajímavou událost. Nikdo však není připraven na věci, které nastanou.

K dalším a dalším hororům natočeným „po domácku“ jsem, jak někteří víte, celkem skeptický. Bohužel je tento styl velmi výdělečný, takže můžeme očekávat doslova lavinu těchto projektů. Minule mě málem k smrti unudila druhá Paranormální Activita a čirou diváckou beznaděj ve mně vyvolala vymítačská sračka jménem Last Exorcism. Přesto jsem člověk trpělivý a tak jsem dal šanci dalšímu podobnému výtvoru. Tunnel rozhodně není žádná bomba a dopouští se několika podstatných chyb, ale není to úplně protrápených 90 minut jako v případě filmů výše uvedených. A to je plus.

Začátek samozřejmě patří seznamce s hlavními postavami, což znamená tunu žvástů, které vás moc nezajímají a herce, kterým moc nevěříte. Jakmile se ale sejde do australského podsvětí, do labyrintu spletitých a temných chodeb, dýchne na vás ta pravá atmosféra. Prostředí tunelů se zkrátka podaří snadno prodat a čím déle budete pobíhat mezi jeho oprýskanými zdmi, tím více na vás bude celková bezmoc doléhat. Tvůrci navíc ono zlo příliš neukazují (vlastně nepadne žádná hypotéza), tudíž ve vás mohou zanechat malou stopu bezradnosti. A to je rozhodně lepší než krkolomné vysvělování.

Velkou tvůrčí zradou se ukáže být fakt, že dění v tunelech se střídá s výpověďmi hlavních postav. Vy tak víte, že on/ona přežijí a to se pak můžou dít všelijaké věci a napětí je stejně fuč. Objeví se i tradiční klišé – zůstat a hledat kamaráda či najít cestu ven (ano, ztratí se samozřejmě) a poslat pro pomoc? Navzdory všemu se mi ale jejich chování nezdálo tak špatné, jak to u podobně laděných titulů bývá.

Atmosféra hodně zachraňuje, ale budete se bát? Myslím si, že alespoň občas s vámi paní hrůza zatřese. A zejména klaustrofobici by si Tunnel mohli oblíbit, protože běhy v neširokých uličkách udělají své. Roztěkanost kamery však někdy nezná míru, stejně tak rozmazanost a dezorientace v některých scénách.

Hodnocení4.9
Celkově se tedy jedná o průměrnou podívanou. Nejsem si jist, jestli ho mohu doporučit, ale v rámci „home video hororů“ prozatím to lepší.
49%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Profilový obrázek
  Solo 25 dubna 2014 v 18:29

  Včera přišel na řadu další z dlouhé řady filmů natočených ruční kamerou, ze kterých už začínám být značně unavený. Většina z nich za moc nestojí, víc než polovina je „podle skutečné události“, což je jen marketingový tah, který ovšem pořád funguje a tvůrci tak rýžují další peníze. Tomuto australskému snímku jsem dal šanci hlavně proto, že jsem si tentokrát o něm přečetl pár komentářů (což normálně nedělám, protože nechci být ochuzen o prožitek a vlastní dojmy) a zjistil, že se tak trochu liší od svých „kolegů“. Přece jenom nebývá moc zvykem, aby následně záběry ještě „live“ okomentovali zúčastnění. Ovšem po první polovině jsem měl nehoráznou chuť to vypnout a střelit tomu rovnou odpad. Zdlouhavé seznamování s ústřední čtveřicí mě neskutečně uspávalo, půlhodiny se nic zajímavého nedělo a ani jedna postava mi zprvu nebyla ani trochu sympatická. Já chtěl ovšem vědět, cože se to skrývá v podzemí a tak jsem znuděně civěl na monitor. Čas běžel, jeden nezáživný dialog střídal druhý, kvalita kamerových záběrů byla dost chabá, ale potom konečně došlo ke zlepšení. Zavládla panika, strach z neznámého, úprk temnými chodbami – no konečně se dostavila alespoň trošku zajímavá atmosféra. A já pořád čekal, co nebo kdo se skrývá v té tmě. Trošku mě ovšem tvůrci nasrali, protože pořádného vysvětlení jsem se za celou dobu nedočkal. Je sice pěkné, že to nechali na divákově představivosti a důvtipu, ale i tak se nemůžu zbavit pocitu ochuzení. Přitom závěr příjemně gradoval, leč žádné velkolepé finále se nekonalo. Takže pojďme to shrnout: Jelikož já patřím k té skupině, která podobně laděné filmy moc nemusí (Blair Witch považuju za ubohost, PA jsem doteď neviděl a i těch několik dalších filmů mě moc nenadchlo, snad kromě REC), nebude mé hodnocení moc velké. Hodně dlouho jsem se u toho nudil, kamera hrozná (až na pár výjimek), postavy mě nějak zvlášť nezaujaly, atmosféra začala fungovat až ke konci filmu, v hlavě mi zůstalo několik otazníků a těch pár dobrých okamžiků nezachrání ani průměrné hodnocení.

 2. Profilový obrázek
  jurdzi 19 listopadu 2011 v 12:36

  Samotný film boj fajn, ja by som ho kľudne odporučil na daždivé odpoludnie, keď človek nemá čo lepšie na práci. Nie je to hororový skvost tohto roka ale mňa docela prekvapil štýl, akým tvorcovia poňali to interné zlo, ktoré ich v tuneloch ohrozovalo. Keby aj celý film ma nebavil (čo nie je pravda) tak tá sekvencia, keď boli namočený vo vode a v tme sledovali a počúvali, čo sa pred nimi vlastne deje, bola perfektná. Skoro ako blair witch v austrálskych tuneloch, no druhýkrát by som si to už nepozrel. No na druhú stranu blair witch som si druhýkát bohužial kukol a nevedel som sa nesmiať :)). Takže u mňa max. 60 % hlavne vďaka vyššie spomínanej sekvencii a tým, čo nasledovalo.

 3. Profilový obrázek
  WithLuck 17 listopadu 2011 v 18:56

   Taktiež súhlasím s uvedenými negatívami hore. To vykecávanie na začiatku filmu bolo zdĺhavé a neskutočné nudné. Pokojne to mohli vymeniť za čas strávený v tuneloch. Atmosféra v nich bola úžasná, tiesnivá. Strach z neznáma zbožňujem a práve v tomto filme mi ho “ako tak” naservírovali. Ani správanie postáv nebolo na zahodenie. Len tých neskutočne veľa premárnených minút zízaním na ich tupé ksichty niči celkový dojem. 60 %

Nový komentář